News will be here
Fot. Apple

Dziś rozpoczęło się Worldwide Developers Conference 2024. Coroczne wydarzenie, podczas którego Apple już po raz trzydziesty piąty podzieliło się smaczkami dotyczącymi rozwoju swoich gadżetów, jak zwykle zwiastuje "największe" aktualizacje w historii. Doszło nawet do tego, że AI – element obowiązkowy każdej tech-konferencji – zyskało nowe rozwinięcie tego skrótu.

Firma Apple słynie z organizowana dorocznej konferencji dla deweloperów, twórców oraz wszystkich entuzjastów sprzętu z logo nadgryzionego jabłka na obudowie. Na kilka dni w czerwcu każdego roku siedziba Apple zamienia się w poligon doświadczalny dla wszystkich programistów oraz inżynierów sprzętowych. Podczas trwającego tydzień wydarzenia ma miejsce wiele ważnych prezentacji, warsztatów i szkoleń. Tegoroczne WWDC niczym od tej tradycji nie odbiega.

Co nowego w Apple’owskim świecie?

iOS 18— najbardziej wyczekiwanymi zapowiedziami na konferencji Apple jak zwykle są te dotyczące iPhone'a. Jeżeli liczyliście na trzęsienie ziemi to... nie mam dla was najlepszych wiadomości. Jedną z największych zmian w nowej wersji systemu najwyraźniej będzie swobodne ustawianie ikon i widżetów oraz ukrywanie aplikacji i blokowanie dostępu dodatkową warstwą zabezpieczeń biometrycznych. Ponadto doczekamy się także nowego, bardziej rozbudowanego, centrum sterowania, planowania wysyłania wiadomości i inteligentnego grupowania maili w aplikacji Poczta. Wisienką na torcie będą nowe opcje formatowania w iMessage oraz nowy tryb gry, który ma zapewnić najwyższą jakość gry — bez opóźnień i innych przykrych niespodzianek.

iPadOS 18 — iPada również nie zabrakło i tam bez wątpienia najważniejszą zmianą będzie... natywna, systemowa, aplikacja kalkulatora! Najwyraźniej firma sama zdaje sobie sprawę z tego, że ten brak jest po prostu kuriozalny — dlatego sama się z siebie śmiała. Ponadto, podobnie jak w iOS 18, otrzymamy nieco więcej opcji dostosowywania systemu i zmiany koloru ikon. W tej wersji systemu będziemy również mogli zdalnie sterować iPadami i iPhone'ami użytkowników za pośrednictwem funkcji Shareplay. A wracając jeszcze do kalkulatora: ten będzie wspierał odręczne zapisy i rachunki, same notatki zaś poprawią nasze odręczne pismo.

Apple Intelligence — potwierdziły się informacje na temat grubszego wejścia Apple do świata sztucznej inteligencji. U nich wszystkie te funkcje zebrane będą pod sztandarem Apple Intelligence (AI) i wszystko będzie działo się stacjonarnie w urządzeniu, a nie żadnej chmurze. Poza łatwiejszym wyszukiwaniem i odświeżoną, mądrzejszą niż kiedykolwiek, Siri, będzie również generator obrazków, bardziej rozbudowane wyszukiwanie oraz sztuczna inteligencja w notatkach. Co niezwykle istotne: w przeciwieństwie do konkurencji, Apple nie będzie kazało sobie dodatkowo płacić za dostęp do żadnej s tych funkcji.

macOS 15 Sequoia — stacjonarny system od Apple również stale ewoluuje. Firma usprawnia działanie z lepszym zarządzeniem okienkami, aktualizuje Safari dodając jej wiele nowych funkcji opartych na AI dzięki którym z przeglądarki będzie korzystało się wygodniej niż kiedykolwiek, a także odświeża i rozbudowuje menadżera haseł. Ale obok tego wszystkiego w macOS 15 Sequoia doczekamy się także zupełnie nowej funkcji: iPhone Mirroring, która pozwoli nam zarządzać iPhonem z poziomu komputera. Bezprzewodowo, wygodnie i jak zapewnia Apple: bez najmniejszych problemów!

Damian Halik

Damian Halik

Kulturoholik, level 99. Czas na filmy, książki, komiksy i gry, generowany gdzieś między pracą a codziennymi obowiązkami, zawdzięcza opanowaniu umiejętności zaginania czasoprzestrzeni.

News will be here