Trochę to trwało, ale Tajwańczycy w końcu oficjalnie zaprezentowali swoją przenośną konsolę, choć na oficjalne wydarzenie premierowe – w tym ogłoszenie jej ceny – mieliśmy poczekać do 11 maja. Jak to jednak bywa, informacje lubią wyciekać, a to, co już wiemy, stawia ASUS ROG Ally w bardzo dobrym świetle.
Renesans handheldów jest w jakimś stopniu zaskoczeniem. Czasy przenośnych urządzeń zdawały się przemijać, zwłaszcza że tego typu rozrywka, której warunki dyktowały głównie Sony i Nintendo, była coraz mniej konkurencyjna wobec doświadczeń oferowanych przez stacjonarne konsole czy pecety. Pojawienie się Switcha tchnęło jednak nowe życie w ten segment rynku, nawet mimo ograniczeń urządzenia. Wielu producentów rozpoczęło prace nad własnymi handheldami, a Steam Deck dowiódł nawet, że przenośna konsola z odpowiednią biblioteką gier może uzupełniać się z komputerem... I tu pojawia się ASUS ROG Ally.
Nowy król handheldów?

Nie sposób oprzeć się wrażeniu, że ASUS ROG Ally jest efektem doskonałej obserwacji rynku przez Tajwańczyków. Oczywiście firma od lat prężnie działa w gamingu, nie powinno więc dziwić, że ich przenośna konsola została świetnie zaprojektowana. Na testy przyjdzie jeszcze czas, lecz na papierze sprzęt prezentuje się świetnie. Oczywiście trudno mówić o konstrukcyjnym przełomie – to dość typowe urządzenie tego typu. Wiadomo jednak, że będzie lżejsze od Steam Decka, jednocześnie oferując zdecydowanie większe możliwości.
Rozmiar konsoli ASUS-a jest zbliżony do wymiarów największego konkurenta. W obu urządzeniach mamy też siedmiocalowe ekrany oraz procesory AMD. Tyle że nowsze z nich ewidentnie oznacza upgrade. Matryca ROG Ally oferuje rozdzielczość Full HD (1920×1080 px wobec 1280×800 px Steam Decka), a także dwukrotnie większą częstotliwość odświeżania (120 Hz wobec 60 Hz) i większą jasność (500 do 400 nitów). Podobnie z bebechami– w obu przypadkach mówimy o procesorach firmy AMD, ale pod tym względem ASUS ROG Ally wyprzedza Steam Decka o dwie generacje.
Mówimy o nowych układach Ryzen Z1 oraz Ryzen Z1 Extreme w architekturze Zen 4 (SD korzysta z Zen 2), najpewniej będących modyfikacją mobilnych procesorów AMD Ryzen 7040U. ROG Ally wyposażono też w 16 GB pamięci LPDDR5 (konfiguracja dwukanałowa) oraz dysk SSD (PCIe 4.0) o pojemności do 512 GB. A to nie wszystko! ASUS zerka też bowiem na Switcha, oferując możliwość połączenia ROG Ally ze stacją dokującą ROG XG Mobile. Ta jednak nie tylko sprawi, że zagramy na niej jak na konsoli stacjonarnej, ale też poprawi parametry, zmieniając ją w stacjonarny komputer.