News will be here
Uznany za najlepszy zegarek tego roku Code 11:59 Ultra-Complication Universelle, fot. Audemars Piguet

Jeśli przyjmiemy, że każda branża ma swoje "Oscary" - najwyższe w danej dziedzinie wyróżnienie - dla manufaktur zegarmistrzowskich taką nagrodą będzie bez wątpienia Grand Prix d’Horlogerie de Genève. Wczoraj poznaliśmy tegorocznych laureatów, a w najważniejszej kategorii triumfowała firma, którą nie każdy kojarzy, choć zdecydowanie powinien!

Audemars Piguet, bo o tej manufakturze z potężną historią mowa, nie trwoni budżetu na reklamy. Z tego powodu nie jest to też marka, którą skojarzy każdy, nawet niezorientowany w świecie zegarków człowiek, ale nie oszukujmy się - większość społeczeństwa i tak nie mogłaby sobie pozwolić na jej dzieła. Nie przeszkadza to jednak firmie w stałej obecności wśród najważniejszych szwajcarskich przedsiębiorstw zegarmistrzowskich, czego kolejnym dowodem jest wczorajsze wyróżnienie.

Grand Prix d’Horlogerie de Genève 2023 (GPHG), najnowsza edycja największego corocznego rozdania nagród w Genewie, rozpoczęło się wczoraj wieczorem (9 listopada). Jest to jedyna w tym roku oficjalna ceremonia wręczenia nagród za zegarki, podczas której innowacje i najwyższej klasy zegarmistrzostwo zajmują centralne miejsce, nadając horologii wyrafinowany charakter.

W tym roku kategorie zostały wypełnione mniej znanymi niezależnymi artystami, z wyłączeniem gigantów branży Rolex i Patek Philippe. Ale kiedy zgłoszenia oferowały tak niezwykłą ilość ręcznie wykonanej złożoności w każdym kawałku, nie przeszkadzało nam to. Ciesz się grafiką nadgarstków naszych ulubionych zwycięzców kategorii.

Grand Prix d’Horlogerie de Genève 2023: nasz wybór zwycięzców

Komplikacje dla mężczyzn – czasomierz światowy Vuotilainen

Marketing płci na szczęście zanika i nawet ta tradycyjna branża wie, że wiele męskich zegarków będzie noszonych na damskich nadgarstkach i my to rozumiemy. Zwycięzca w poduszce 39 x 39 mm autorstwa Kari Voutilainen to świetny przykład, oprawiony w średniej wielkości kanciastą monochromatyczną ramę. Dzięki ręcznie grawerowanej giloszowanej tarczy i detalom w intensywnym niebieskim kolorze jest to sugestywna oda do podróży po świecie.

Komplikacje dla kobiet – Dior Montres Grand Soir Automate Etroile de Monsieur Dior

Uwielbiamy ekstrawagancko zdobiony Grand Soir Automate de Monsieur Dior. Delikatnie, ręcznie malowana tarcza przenosi nas na usiane gwiazdami nocne niebo nad Paryżem – błyszczą diamenty i mechanicznie animowane spadające gwiazdy – osadzone w wysadzanej diamentami obudowie pavé z ramką z żółtego złota.

Tourbillon – Laurent Ferrier Grand Sport Tourbillon Pursuit

Tegoroczna nagroda za sportową opaskę na rękę z tourbillonem trafia do łososioworóżowego modelu Grand Sport z tytanową obudową. Fakt, że zwycięzca kategorii jako jedyny nie pochwalił się wirującym cudem tourbillonu na tarczy, wiele mówi o sile niedopowiedzenia. Najcieńszy i najostrzejszy zestaw indeksów i wskazówek włóczni w Genewie zestawiony jest z kopertą o szerokich ramionach o średnicy 44 mm. Obsesyjnie wykończony Laurent Ferrier ze zintegrowaną bransoletką, wybór du jour na rok 2023 wyróżni się w każdym tłumie.

Petite Aiguille – Christopher Ward Bel Canto

Nawet pomimo wieczoru pełnego rzemieślniczych cudów i skomplikowanych klejnotów, nagroda Petite Aiguille, przyznawana niedrogim zegarkom w cenie od 4000 do 10 000 CHF (mniej więcej równowartość w euro), ma w sobie wiele uroku. Po raz pierwszy w historii zwyciężył brytyjski zwycięzca, niezwykle chwalony Christopher Ward Bel Canto. W jego fascynującej, ażurowej złożoności kryje się widoczna komplikacja sonnerie, wybrzmiewająca melodyjną nutą oznaczającą każdą godzinę.

Biżuteria – Bulgari Serpenti Cleopatra

Nazwanie go zegarkiem byłoby szalenie niedocenianym wyrazem pięciu misternie błyszczących rzędów ogniw w kształcie diamentów i rombów, inspirowanych biżuterią Kleopatry. Ten mankiet Serpenti ma niewiele wspólnego z rzeczywistym pomiarem czasu, ale dotyczy dziedzictwa Bulgari w Haute Gioallerie. Zachwycony niezliczoną ilością klejnotów i ośnieżonych diamentów o łącznej masie 147 karatów, pod wypolerowanym błękitnym kamieniem znajdziesz małą dwuwskazówkową tarczę. W klasycznym kształcie szerokiego mankietu z 18-karatowego różowego złota wzory utworzone przez odbite światło wydają się godne każdej z prawie miliona franków szwajcarskich, czyli ceny wywoławczej.

Aiguille d’Or – Audemars Piguet Code 11:59 Wszechświat ultrakomplikacji

To wszystko jest w długiej nazwie i idealnie pasuje do sterów dyrektora generalnego AP, Francois-Henry'ego Benahmmiasa. Złota Aiguille była ostatnią nagrodą wieczoru Grand Prix d’Horlogerie de Genève 2023 dla najlepszego zegarka we wszystkich kategoriach. Jesteśmy pod wrażeniem tego mechanicznego tour de force. Na jego tarczy znajduje się niezgłębione 1000 części i 40 funkcji, w tym latający tourbillon. To najbardziej skomplikowany zegarek, jaki kiedykolwiek wyprodukował Audemars Piguet, a Francois-Henry to łabędzi śpiew, który odniósł sukces, a wczoraj wieczorem wywołał wiele emocji, dyrektor generalny.

Damian Halik

Damian Halik

Kulturoholik, level 99. Czas na filmy, książki, komiksy i gry, generowany gdzieś między pracą a codziennymi obowiązkami, zawdzięcza opanowaniu umiejętności zaginania czasoprzestrzeni.

News will be here