Zestaw słuchawkowy od Xboxa zapowiada się świetnie. Zadziała też z grami na PC i na telefonie

W zasadzie niemal każde słuchawki z mikrofonem można wykorzystać do zabawy z grami wideo. Niektóre urządzenia co prawda wymagają specjalnych rodzajów łączności, ale i to rzadko jest problemem. Czym innym jest jednak korzystanie z byle czego, a zupełnie czym innym z czegoś dedykowanego graczom. Na czym polega różnica?

Porządne zestawy słuchawkowe dla graczy zazwyczaj są bardzo drogie. Mają bowiem być wygodne nawet po kilku godzinach zabawy z grami wideo. Niezwykle ważny jest w nich mikrofon, za pomocą którego porozumiewamy się z innymi graczami. Dobry zestaw powinien też oferować świetną symulację dźwięku przestrzennego – w przeciwnym razie będziemy mieć mniejsze szanse w rywalizacji z graczami, którzy dużo łatwiej mogą lokalizować przeciwnika na słuch.

Biorąc to wszystko pod uwagę, bezprzewodowy zestaw słuchawkowy dla konsoli Xbox jest podejrzanie tani – zwłaszcza gdy spojrzymy na jego specyfikację.

To pierwszy zestaw słuchawkowy dla graczy zaprojektowany przez Microsoft. Choć nie pierwsze słuchawki – twórcy Windowsa mają już w swojej ofercie całkiem niezłe słuchawki marki Surface. Te są niestety bardzo drogie i jak tylko dowiedzieliśmy się o zestawie dla Xboxa, spodziewaliśmy się równie absurdalnej ceny.

Bezprzewodowy zestaw słuchawkowy dla konsoli Xbox, Xbox, Microsoft
Bezprzewodowy zestaw słuchawkowy dla konsoli Xbox, fot. Microsoft

Bezprzewodowy zestaw słuchawkowy dla konsoli Xbox – nazwa produktu jest mało kreatywna – kosztuje jednak raptem 450 zł, co za sprzęt tej klasy jest ceną podejrzanie niską. Mimo tego zapowiada się świetnie. Zestaw łączy się z konsolami Xbox za pomocą protokołu Xbox Wireless – obsługiwanego tylko przez te konsole oraz przez bardzo nieliczne PC. Oprócz tego pojawiła się też obsługa Bluetooth 4.2, co oznacza, że połączymy również z naszym komputerem, telefonem bądź tabletem.

Zestaw obsługuje wszystkie nowoczesne standardy dźwięku przestrzennego – poza microsoftowym Windows Sonic jest też zgodny z Dolby Atmos oraz z DTS Headphone:X. Mikrofon ma być bardzo czuły – właściwie to dwa mikrofony, dzięki czemu zestaw Microsoftu ma wyciszać dźwięki w tle i rejestrować wyłącznie głos użytkownika. Automatycznie też się wyłącza, gdy aktualnie nic nie mówimy – choć tę funkcję można wyłączyć.

Pałąk zestawu to stalowa opaska otoczona piankową wyściółką, a owalne nauszniki pokryte są poliuretanem oraz wspomnianą wyściółką. Ma być więc bardzo wygodnie. W zestawie słuchawkowym zainstalowano 40-milimetrowe przetworniki składające się z membrany z kompozytu papierowego oraz magnesu neodymowego. Ich impedancja wynosi 32 omy, a pasmo przenoszenia 20–20 000 Hz. W teorii to oznacza bardzo przyzwoitą jakość dźwięku. Wbudowany akumulator litowo-jonowy ma zapewnić do 15 godzin pracy na jednym ładowaniu.

Ruszyła już przedsprzedaż tego bezprzewodowego zestawu słuchawkowego dla konsoli Xbox (i nie tylko). W polskich sklepach urządzenie pojawi się 16 marca.

Maciej Gajewski

Maciej Gajewski

Moje pasje to pisanie (jestem dziennikarzem i blogerem), muzyka, gry wideo, astronomia i dobre kino. Uwielbiam elektrogadżety. Niezależna, wolna dusza. Marzyciel.