Marzy ci się telefon BlackBerry? Pospiesz się: to będzie ostatni smartfon w historii marki

Zanim nastała era iPhone’a i jego naśladowców, światem telefonów dla zawodowców rządziło BlackBerry. Telefony tej marki uważane były za niezrównane w szybkiej komunikacji – między innymi za sprawą doskonałej fizycznej klawiatury i skupionym na obsłudze maili i SMS-ów systemie operacyjnym.

Niestety, BlackBerry nie potrafiło się odnaleźć w rzeczywistości jaką wykreował iPhone. Firma walczyła przez kilka lat, by ostatecznie złożyć broń i się poddać. Dziś zajmuje się tworzeniem oprogramowania, a swoją wiedzę na temat telefonów, patenty oraz markę licencjonuje chińskiemu TCL-owi, znanemu głównie z produkcji… telewizorów. Problem w tym, że TCL nie zamierza przedłużać tego sojuszu.

TCL kończy współpracę z BlackBerry. Model BlackBerry Key2 ostatnim w historii marki.

blackberry key2

Model Key2 nie był przesadnie udanym telefonem i zebrał dość mieszane recenzje. Dla kolekcjonerów i fanów marki jednak w tym momencie staje się dużo bardziej atrakcyjny. Radzimy się spieszyć z zakupem – jeżeli mamy taki kaprys. Jego ceny bowiem niedługo z pewnością zaczną rosnąć. A co właściwie ma on do zaoferowania?

Za wydajność telefonu odpowiada średniej klasy układ Snapdragon 660, który jednak powinien się sprawdzić w niemal wszystkich typowo biurowych zastosowaniach. Zwłaszcza że towarzyszy mu aż 6 GB RAM, co oznacza, że równoczesna praca z wieloma aplikacjami będzie komfortowa. Specyfikację sprzętową uzupełnia akumulator o pojemności 3505 mAh z obsługą szybkiego ładowania Quick Charge 3.0.

Wyświetlacz, a jakże, zoptymalizowany jest do pracy z tekstem. Ma więc nietypowe dla telefonów proporcje 3:2, przekątną 4,5 cala i pracuje w rozdzielczości 1620 x 1080 pikseli. Znajdująca się pod nim bardzo wygodna klawiatura sprzętowa zawiera 35 podświetlanych przycisków i wbudowany w spację czytnik linii papilarnych.

blackberry key2

Piętą achillesową BlackBerry Key2 jest jego aparat.

Co prawda według specyfikacji nie wygląda to źle: ów aparat składa się z dwóch modułów o tym samym rozmiarze matrycy (12 MP), ale różnią się one jasnością obiektywu (f/1,8 i f/2,6) oraz rozmiarem pikseli na matrycach (1,28 μm i 1 μm). Testy wykazały jednak, że zdjęcia są… bądźmy uprzejmi: co najwyżej znośne.

Telefon Key2 pracuje pod kontrolą systemu Android Oreo z dodanym oprogramowaniem od BlackBerry. Na dziś jego ceny jeszcze nie wzrosły, można go kupić w cenie około 2,5 tys. zł.

Maciej Gajewski

Maciej Gajewski

Moje pasje to pisanie (jestem dziennikarzem i blogerem), muzyka, gry wideo, astronomia i dobre kino. Uwielbiam elektrogadżety. Niezależna, wolna dusza. Marzyciel.