News will be here
Ten dysk SSD może zmienić rynek – jest diabelnie szybki

Pamięć SSD to istotna rewolucja względem starszego standardu, jakim były dyski twarde HDD. SSD nie zawiera żadnych ruchomych elementów mechanicznych, jest w całości elektroniczne. To zaś oznacza mniejsze zużycie energii, wyższą niezawodność i – przede wszystkim – dużo większą szybkość. Jest tylko jeden problem: wraz z rozmiarem pamięci SSD drastycznie rośnie jej cena. Właśnie dlatego w większości komputerów montowane są pamięci o rozmiarach 128 GB lub 256 GB. Zazwyczaj to wystarcza, a dzięki rewolucji chmur obliczeniowych starsze dane – archiwalne dokumenty czy zdjęcia – można przenosić do tych chmur.

W razie potrzeby można też dokupić zewnętrzną pamięć SSD. Taka przyjemność to – w zależności od wydajności i pojemności dysku – wydatek kilkuset złotych. Jest jednak pewna grupa użytkowników, której takie rozwiązanie nie wystarczy. Są to profesjonaliści i gracze, którzy wymagają od pamięci bardzo wydajnej pracy. Tymczasem typowe zewnętrzne pamięci SSD są nieporównywalnie wolniejsze od tych wbudowanych w komputer – no, może poza tymi wykorzystującymi rzadko spotykaną w komputerach technologię Thunderbolt.

GigaDrive znalazł rozwiązanie – ich zewnętrzna pamięć SSD jest wręcz absurdalnie szybka

SSD, Pamięć masowa, Dysk zewnętrzny, GigaDrive
Fot. GigaDrive

Dysk zewnętrzny firmy GigaDrive potrafi nie tylko wykorzystać wspomnianego Thunderbolta (konkretniej: Thunderbolta 4), ale też zwykłe USB. Co prawda komputer musi obsługiwać standard USB4, by osiągnąć maksimum wydajności, jednak ten jest już w miarę powszechny w nowych urządzeniach.

Pamięć GigaDrive, jak deklaruje producent, ma natomiast oferować szybkość odczytu i zapisu na poziomie 2800 MB/s, czyli znacznie wyższą od typowej wewnętrznej pamięci komputera – na poziomie tych bardzo wysokiej klasy. Taka zewnętrzna pamięć spełni wymagania każdego nowoczesnego oprogramowania – nawet gier wideo, które pod tym względem są wyjątkowo wymagające.

Zewnętrzne dyski SSD GigaDrive'a mają być dostępne w wersjach oferujących 1 TB, 2 TB, 4 TB bądź 8 TB przestrzeni na dane. Są też dodatkowo wzmocnione przed fizycznymi uszkodzeniami, pasywnie chłodzone i wodoodporne. Terabajtowy dysk ma kosztować równowartość 300 dolarów. Obecnie trwa jednak kampania na Indiegogo, gdzie można sporo zaoszczędzić.

Maciej Gajewski

Maciej Gajewski

Moje pasje to pisanie (jestem dziennikarzem i blogerem), muzyka, gry wideo, astronomia i dobre kino. Uwielbiam elektrogadżety. Niezależna, wolna dusza. Marzyciel.
News will be here