Lekki jak piórko, szybki i nawet niedrogi – takiego laptopa HP jeszcze nie miało

Firma HP to już legenda rynku komputerów osobistych, choć jej historia pełna jest wzlotów i upadków. Mam tu na myśli ofertę firmy dla klientów indywidualnych – przez pewien czas konsumenckie komputery przenośne od HP cechowały się jakością… niższą od pożądanej, czego nie można było powiedzieć o ofercie dla firm. Na szczęście w ostatnich latach sytuacja uległa bardzo dużej poprawie, a pierwszy komputer z nowo utworzonej linii Pavilion Aero zapowiada się wręcz świetnie.

HP Pavilion Aero 13, bo o nim mowa, zamknięto w eleganckiej obudowie wykonanej ze stopu magnezu. Mimo kompaktowych rozmiarów inżynierom HP udało się zmieścić w komputerze 13,3-calowy wyświetlacz za sprawą redukcji grubości otaczających go ramek do minimum. Komputer ten jest bardzo lekki – waży nieco mniej niż kilogram i jest jednym z najlżejszych komputerów tej klasy na rynku. W kontekście oferty HP: najlżejszym.

Wyjątkowo lekki komputer o wysokiej wydajności

HP Pavilion Aero 13, HP, Laptop, Notebook
Fot. HP

Ultralekkie komputery zazwyczaj cechują się niską wydajnością. Ograniczenia wywołane niewielką ilością miejsca w obudowie sprawiają, że projektanci tych urządzeń wolą stawiać na energooszczędność zamiast na wydajne podzespoły. Dzięki temu świetnie się sprawdzają w roli przenośnych maszyn do pisania czy narzędzi do obsługi aplikacji typu Microsoft Office. Inżynierowie HP poszli jednak inną drogą.

Pavilion Aero 13 wyposażono w układ Ryzen 7 5800U. To jedna z najwydajniejszych odmian najnowszej linii procesorów od AMD. Co prawda w wersji energooszczędnej, ale to i tak układ pozwalający na komfortową pracę nawet przy profesjonalnej edycji zdjęć czy montażu wideo – w tym ostatnim pomoże też zintegrowany układ graficzny Radeon. Do szkoły, uczelni, rozwijania hobbystycznego zaawansowanych umiejętności cyfrowych czy nawet do niektórych gier wideo starczy aż nadto.

We wspomnianej pracy z multimediami pomoże także świetny wyświetlacz. Pavilion Aero 13 wykorzystuje 13,3-calową matrycę o rozdzielczości 2,5K, jasności 400 nitów, proporcjach 16:10 i ze stuprocentowym pokryciem przestrzeni barwnej sRGB. Komputer ma pracować nawet 10,5 godziny na zasilaniu bateryjnym.

HP Pavilion Aero 13 z Windows 11 – dostępny w czterech kolorach

HP Pavilion Aero 13, HP, Laptop, Notebook
Fot. HP

Pavilion Aero 13 pojawi się w sprzedaży w przyszłym miesiącu. Cenę na rynek amerykański ustalono na 749 dolarów. W Europie będzie nieco droższy, choć dokładnej kwoty nie znamy – biorąc jednak pod uwagę jego specyfikację, to bardzo atrakcyjna cena. Będzie dostępny w czterech kolorach: Pale Rose Gold, Warm Gold, Ceramic White i Natural Silver. Komputer sprzedawany będzie z Windowsem 10 na pokładzie, ale HP już dziś zagwarantowało, że tej jesieni otrzyma aktualizację do nowego Windowsa 11.

Maciej Gajewski

Maciej Gajewski

Moje pasje to pisanie (jestem dziennikarzem i blogerem), muzyka, gry wideo, astronomia i dobre kino. Uwielbiam elektrogadżety. Niezależna, wolna dusza. Marzyciel.