News will be here
IKEA w świecie muzyki elektronicznej

Oczywiście nieprzypadkowo wspominam zarówno o sztokholmskim zespole, jak i gigancie branży meblarskiej. Podczas niedawnego Milan Design Week ogłoszono bowiem współpracę IKEA×Swedish House Mafia, której efekty zobaczymy w sklepach już jesienią. Na razie wiemy jedynie, że otrzymamy ciekawą kolekcję mebli i gadżetów. Nawet kultowa Frakta – charakterystyczna torba z Ikei, zyskała nowe życie, a skoro o życiu mowa, wskrzeszono także gatunek niewidziany od pięciu dekad...

IKEA×Swedish House Mafia

Torby Frakta z kolekcji IKEA×Swedish House Mafia
Torby Frakta z kolekcji IKEA×Swedish House Mafia

Tam, gdzie kończy się charakterystyczny skandynawski minimalizm, zaczyna się kreatywność projektantów IKEI. Marka, choć skupiona na meblach i akcesoriach, coraz częściej próbuje zaoferować coś więcej. Wyraźnym trendem stają się przy tym serie skupione na konkretnych grupach jak niedawna kolekcja dedykowana graczom czy właśnie najświeższa zapowiedź – rozwiązania dla miłośników muzyki.

Kiedy chcesz zaprojektować akcesoria dla początkujących producentów muzycznych i DJ-ów, warto zasięgnąć języka od ekspertów. Współpraca z zespołem Swedish House Mafia jest ku temu idealną sposobnością, zresztą zapowiedzianą już jesienią 2021 roku. Cel kolekcji, na którą złoży się ponad dwadzieścia propozycji, jest prosty. Cytując informację bezpośrednio od sklepu:

IKEA chce zainspirować kolejnych młodych twórców do realizacji pasji – chociażby w zaciszu własnych czterech ścian. Stworzona z myślą o potrzebach twórców muzyki, nowa kolekcja zadowoli każdego fana IKEA, poszukującego przemyślanych i estetycznych rozwiązań do swoich wnętrz.

Zespół marzył, by w kolekcji znalazła się torba Frakta

Frakta, IKEA, IKEA×Swedish House Mafia
Trzy rodzaje torby Frakta z kolekcji IKEA×Swedish House Mafia

Cóż, słynna torba z IKEI rzeczywiście zdaje się produktem kultowym. Skoro nawet Balenciaga chciała mieć swoją Fraktę, nie dziwi postawa członków zespołu. W jakimś sensie jest to dla nich, Szwedów, nawet symboliczne. Trzeba jednak przyznać, że w wydaniu SHM torba ta nabiera zupełnie innego charakteru. Zespół zdecydowanie dodał tu coś od siebie, tworząc trzy wersje torby.

Wszystkie skąpane są w czerni. Jedna ma formę klasyczną, idealnie nadając się do transportu płyt winylowych. Dwie pozostałe są mniejsze – odpowiednio zapewniając możliwość zabrania ze sobą laptopa czy uporządkowania równie licznych, co niezbędnych w didżejsko-producenckim fachu przewodów. Zważywszy na modowe trendy, nie zdziwi mnie jednak, jeśli po te rozwiązania sięgną także osoby niezwiązane z muzyką.

Frakta to jeden z tych klasyków IKEA, które w swoim domu posiada każdy. Chcieliśmy przyjrzeć się jej z perspektywy tworzenia muzyki, bo korzystamy z niej różnie – w zależności od tego, jaki rodzaj sprzętu zabieramy w podróż. Nasze trzy różne spojrzenia na torbę stały się motywem przewodnim całej kolekcji – bo każdy artysta jest inny i ma odmienne potrzeby.

– Swedish House Mafia

IKEA wskrzesi także Obegränsad

Gramofon, Obegränsad, IKEA, IKEA×Swedish House Mafia
Gramofon Obegränsad z kolekcji IKEA×Swedish House Mafia

Nie wiem, czy większym zaskoczeniem będzie zapowiedź wyprodukowania przez IKEĘ gramofonu, czy może fakt, że dla Szwedów to nie pierwszyzna. Trzeba jednak przyznać, że nieco czasu już minęło, odkąd porzucili oni tworzenie tego typu domowych akcesoriów. Po raz ostatni odtwarzacz płyt winylowych mogliśmy znaleźć w ich ofercie w 1973 roku, ale Obegränsad to zmieni. Także on jest pokłosiem współpracy IKEA×Swedish House Mafia.

Gramofon – obok biurka i fotela – będzie jednym z trzech produktów muzycznej kolekcji IKEI, które trafią do sprzedaży jako pierwsze. Na razie nie znamy jego pełnej specyfikacji, ale już sam design zapewne zaciekawi wielu fanów muzyki serwowanej w tej formie. Wiadomo, że urządzenie zasilane będzie przez przewód USB, a porty RCA pozwolą połączyć je zarówno ze standardowymi głośnikami, jak i bardziej zaawansowanymi urządzeniami hi-fi. Obegränsad nie zawiedzie także zwolenników bezprzewodowych głośników Bluetooth. To jednak wszystko, co o gramofonie IKEI wiemy obecnie.

Damian Halik

Damian Halik

Kulturoholik, level 99. Czas na filmy, książki, komiksy i gry, generowany gdzieś między pracą a codziennymi obowiązkami, zawdzięcza opanowaniu umiejętności zaginania czasoprzestrzeni.

News will be here