News will be here
No i stało się: iPad od dziś jest nie tylko tabletem, ale i laptopem

Oto i on! Uaktualniony iPad Pro, czyli najlepszy tablet w ofercie Apple’a, a zdaniem wielu osób, także i na rynku. Nowa wersja urządzenia dostępna jest w dwóch kategoriach: mniejszej z 11-calowym i większej z 12,9-calowym wyświetlaczem. Na rozmiarze różnice jednak się nie kończą, w porównaniu do zeszłorocznego iPada Pro.

Nowy tablet wyposażony jest w unowocześniony aparat, który zawiera dodatkowy moduł szerokokątny oraz… radar typu LIDAR. Ten ostatni pozwala iPadowi na dokonywanie bardzo precyzyjnych pomiarów odległości (nie dalej niż 5 metrów). Ma to pozwolić na jeszcze sprawniejszą współpracę z aplikacjami do rzeczywistości rozszerzonej – takimi jak na przykład aplikacje sklepów meblowych, które pozwalają dodawać na żywo do naszego mieszkania wirtualne produkty w pełnych wymiarach, by ocenić czy pasują i się mieszczą.

W nowym iPadzie Pro znajdziemy też nieco wydajniejszy procesor niż w poprzednim modelu – układ A12Z Bionic. Różnice w wydajności względem starszego modelu mają być jednak marginalne.

Kluczowa nowość kryje się w oprogramowaniu nowego iPada Pro, a także wszystkich innych iPadów. Mogą już działać jako PC.

iPady już od dawien dawna obsługują podłączane do nich klawiatury. Tablety te, nadal jednak, nie obsługiwały kursora (nie licząc trybu dla niepełnosprawnych, ale to coś nieco innego). To oznacza, że nie współpracowały z takimi urządzeniami jak myszka czy gładzik. Mogliśmy, co prawda, ustawić naszego iPada jak laptopa i na nim pisać, ale też każda akcja wymagała podnoszenia rąk do dotykowego ekranu, co jest męczące i niewygodne.

Apple, przy okazji premiery iPada Pro, zaprezentował też dedykowaną mu… klawiaturę z gładzikiem. Tak, iPadOS w wersji 13.4 wprowadza pełną obsługę kursora. Wspomniana klawiatura pasuje też do poprzedniego iPada Pro, ale po uaktualnieniu oprogramowania każdy z nich będzie mógł współpracować z dowolną myszką czy gładzikiem Bluetooth. Obsługiwane są również gesty znane z gładzika MacBooka, a sam kursor, tak jak na innych systemach, zmienia swoją formę i kształt w zależności od tego nad czym się znajduje.

iPad Pro dostępny będzie w czterech wariantach pamięci – 128 GB, 256 GB, 512 GB i 1 TB oraz we wspomnianych wyżej dwóch rozmiarach. Najtańsza wersja kosztuje 3 900 zł, najdroższa 8 200 zł. Magic Keyboard to dodatkowy wydatek w kwocie 1 500 zł dla 11-calowego tabletu i 1 700 zł dla 12,9-calowego.

Maciej Gajewski

Maciej Gajewski

Moje pasje to pisanie (jestem dziennikarzem i blogerem), muzyka, gry wideo, astronomia i dobre kino. Uwielbiam elektrogadżety. Niezależna, wolna dusza. Marzyciel.
News will be here