News will be here
Pierwszy elastyczny tablet już w sprzedaży – za tę innowację nie odpowiada Apple

Samsung i Motorola należą do pierwszych firm, które wprowadziły do sprzedaży telefony z elastycznymi wyświetlaczami. Ich urządzenia składają się i rozkładają na przeróżne sposoby, zapewniając użytkownikowi albo powiększony ekran, albo kompaktową formę. Oczywiście bez ramek czy innych przeszkadzajek w miejscu, w którym telefon się składa. Teraz ta sama technologia trafia do tabletów. O dziwo omawiane urządzenie nie pochodzi od Apple'a, Microsoftu czy Samsunga – obecnie największych innowatorów w tej kategorii urządzeń. Rzeczony tablet to ThinkPad X1 Fold od Lenovo. Firma chwaliła się nim już od wielu miesięcy, ale dopiero teraz wprowadza go do sprzedaży.

ThinkPad X1 Fold – elastyczny tablet, który złożysz w pół

Lenovo ThinkPad X1 Fold
ThinkPad X1 Fold, fot. Lenovo

Tablet pracuje pod kontrolą Windowsa 10. Złożony mierzy 158,2×236×27,8 mm, rozłożony zaś 299,4×236×11,5 mm. Waży niespełna kilogram. Jego najważniejszym i najciekawszym elementem jest oczywiście jego wyświetlacz. Konstrukcja urządzenia umożliwia złożenie go jak laptopa – na pół. Tyle że w przeciwieństwie do notebooka drugiej części urządzenia nie zajmuje klawiatura, a niezmiennie ten sam wyświetlacz. Na dodatek bardzo dobry i duży wyświetlacz.

Za jakość i czytelność obrazu odpowiada 13,3-calowy ekran QXGA OLED o rozdzielczości 2048×1536 pikseli (proporcje to 4:3). Wyświetlacz charakteryzuje się jasnością 300 nitów, 95-procentowym pokryciem palety barwnej DCO-P3 i obsługą Dolby Vision. Dla tych, którzy nie rozumieją, co oznaczają te parametry: możemy liczyć na ostry obraz z doskonałym kontrastem i świetną reprodukcją kolorów.

Nie będziemy też narzekać na wydajność. Za sprawną obsługę wymagających programów odpowiadać będzie układ Intel Core 11 generacji z 8 GB LPDDR4X RAM i pamięcią masową (do 1 TB) PCI-e-NVMe M.2 SSD. Ponownie dla osób mniej biegłych w technologicznym żargonie: tylko najbardziej wymagające aplikacje, na przykład do montażu wideo czy zaawansowanego programowania, będą miały problemy na tym urządzeniu.

Lenovo ThinkPad X1 Fold
ThinkPad X1 Fold, fot. Lenovo

Akumulator o pojemności 50 Wh ma zapewnić do ośmiu i pół godziny pracy bez podłączania do ładowarki. Lenovo ThinkPad X1 Fold obsługuje przy tym szybkie ładowanie z mocą 65 W. Nie brak tu także Wi-Fi 802.11ax, modemu 5G i Bluetootha 5.1, mamy zatem obsługę najnowszych i najszybszych standardów łączności bezprzewodowej. Nie zapomniano również o dwóch złączy USB-C.

Tablet ma się pojawić w sprzedaży w ciągu najbliższych tygodni. Polskiej ceny niestety jeszcze nie znamy, ale w Stanach Zjednoczonych za najtańszą wersję przyjdzie nam zapłacić 2499 dolarów, czyli około 10000 zł. Cóż, nikt nie obiecywał, że będzie tanio…

Maciej Gajewski

Maciej Gajewski

Moje pasje to pisanie (jestem dziennikarzem i blogerem), muzyka, gry wideo, astronomia i dobre kino. Uwielbiam elektrogadżety. Niezależna, wolna dusza. Marzyciel.
News will be here