News will be here
Ma przekątną 17 cali, waży tyle, co nic. LG prezentuje nietypowe notebooki Gram

Decydując się na ultrabooka, zazwyczaj zależy nam na tym, by komputer był jak najbardziej mobilny przy zachowaniu możliwie wysokiej wydajności. Przecież chodzi o to, by zajmował jak najmniej miejsca w torbie czy plecaku – ma być mały, lekki i smukły. Problem w tym, że dla niektórych użytkowników praca na takim komputerze staje się nieznośnie trudna z uwagi na mały wyświetlacz. Niektórzy decydują się więc na podejście hybrydowe – do domu kupują większy monitor, a w biurze korzystają ze służbowego sprzętu. Monitora jednak do plecaka ze sobą nie zabierzemy, a przecież są jeszcze inne miejsca. LG Gram 17 to odpowiedź na potrzebę posiadania dużego, a zarazem bardzo lekkiego i łatwego do przenoszenia komputera. W tym roku został on gruntownie odświeżony.

17-calowy wyświetlacz, waga piórkowa – taki jest LG Gram 17

LG Gram 17 (fot. materiały promocyjne)
LG Gram 17 (fot. materiały promocyjne)

Sercem wszystkich tegorocznych urządzeń z serii LG Gram są procesory Intel Core 10. generacji. 17-calowa, najciekawsza wersja, wyposażona jest w niedotykowy wyświetlacz o rozdzielczości 2560 na 1600 pikseli przy proporcjach 16:10. Jego waga to raptem 1,35 kg przy wymiarach 380,6×262,6×17,4 mm. Gram 17, podobnie jak pozostałe komputery z linii Gram, wyposażono w dwa sloty na dysk SSD M.2 (NVMe) – a więc pamięci masowa jest bardzo wydajna. W obudowach znalazły się porty Thunderbolt 3 (USB Typ-C), 3 porty USB 3.1, HDMI, wejście zasilania, minijack oraz czytnik kart microSD/UFS. Do wyposażenia zaliczają się również podświetlana klawiatura, czytnik linii papilarnych, moduł Wi-Fi 6 oraz obsługa DTS X Ultra.

Co bardzo miłe, mimo dużego rozmiaru przy niskiej masie – co sugeruje kruchość – komputery LG mają być bardzo wytrzymałe. Spełniają normy militarne armii USA MIL-STD 810G, będąc odpornymi na przypadkowe upuszczenia, nacisk, wibracje, wahania temperatury, kurz i mgłę solną (na przykład bryzę morską). Dodatkowo w sprzedaży pojawią się również dwa nieco mniejsze modele. Mowa o 14-calowy Gram 14 (323,4×209,8×16,8 mm, Full HD) i 15,6-calowy Gram 15 (357,6×225,3×16,8 mm, Full HD).

LG Gram na rok 2020 – polskie ceny

LG Gram 17 (fot. materiały promocyjne)
LG Gram 17 (fot. materiały promocyjne)

17-calowy Gram ma kosztować 7,3 tys. zł, 15-calowy 5,7 tys. zł, a 14-calowy 5,2 tys. Niestety, LG wykorzystuje tu efekt niszy i za swoje nietypowe komputery życzy sobie całkiem konkretnych kwot. Dla wielu z nas – w tym i dla mnie – lekki, smukły, wydajny i wytrzymały komputer to jednak bardzo atrakcyjna propozycja. Na pewno zajmuje sporo więcej miejsca w plecaku, ale coś za coś. Praca na takim sprzęcie na dłuższą metę będzie po prostu znacznie wygodniejsza.

Maciej Gajewski

Maciej Gajewski

Moje pasje to pisanie (jestem dziennikarzem i blogerem), muzyka, gry wideo, astronomia i dobre kino. Uwielbiam elektrogadżety. Niezależna, wolna dusza. Marzyciel.
News will be here