Nokia wraca do korzeni – model XR20 ma być "niezniszczalny"

Nokia jako firma już nie projektuje i nie tworzy telefonów. Zamiast tego użycza praw do marki producentowi o nazwie HMD Global, który robi z niej całkiem niezły użytek. Niemniej jednak dzisiejsze telefony marki Nokia mają niewiele wspólnego z kultowymi modelami sprzed wielu lat. Nie wyróżniają się za bardzo na rynku, stanowiąc kolejną dobrą propozycję telefonu z Androidem.

Model XR20 ma się jednak wyróżnić z tłumu. To niezupełnie jest telefon klasy rugged – a więc urządzenie opancerzone, mające wytrzymać nawet najdzikszy surwiwalowy wypad. Nokia XR20 ma formę klasycznego, smukłego smartfonu. Nie zmienia to jednak faktu, że ponoć jest niezwykle trwały. Pod każdym względem.

Wytrzymała Nokia XR20. Przetestował ją Roberto Carlos

Nokia wykorzystała postać słynnego piłkarza, by wypromować swój najnowszy produkt. XR20 ma radzić sobie z zalaniami czy upadkami. Telefon ma być też trwały od strony programowej. Nokia zapewniła, że XR20 otrzymywać będzie przez cztery najbliższe lata comiesięczne aktualizacje bezpieczeństwa. Telefon ten ma być też aktualizowany do poziomu Androida 14.

W kwestii specyfikacji sprzętowej jest za to dość skromnie. XR20 wyposażony jest w procesor Snapdragon 480 5G z 6 GB RAM i 128 GB pamięci. Czyli że telefon poradzi sobie z siecią 5G i pozwoli na wygodną pracę z aplikacjami. Do wymagających gier i bardzo wymagających programów nadaje się jednak nieco gorzej. Rekompensować ma to jednak odporność na skrajne temperatury, upadki z wysokości do 1,8 m czy na spędzenie godziny pod wodą. Wyświetlacz telefonu jest chroniony szkłem Gorilla Glass Victus.

Nokia XR20, fot. HMD Global

Wyposażenie Nokii XR20 uzupełnia podwójny aparat (48 Mpix + 13 Mpix) z obiektywami Zeiss, mikrofonami Ozo i zaawansowaną sztuczną inteligencją do przetwarzania obrazów i wideo. Nokia XR20 – cena i dostępność.

Telefon jest już dostępny – w wersji niebieskiej lub granitowej. Jego cena to 2400 zł.

Nokia XR20, fot. HMD Global
Maciej Gajewski

Maciej Gajewski

Moje pasje to pisanie (jestem dziennikarzem i blogerem), muzyka, gry wideo, astronomia i dobre kino. Uwielbiam elektrogadżety. Niezależna, wolna dusza. Marzyciel.