News will be here
Poznajcie śmiesznie tanie Raspberry Pi 400 – klawiaturę... z wbudowanym komputerem

Raspberry Pi to uwielbiana przez domorosłych elektroników marka produkująca supertanie, choć w pełni funkcjonalne komputery. Przez długie lata brytyjski producent zapewnia za śmieszne pieniądze fundamenty pod domowe serwery, własnej roboty stacje pogodowe czy nawet pełnoprawne – choć ograniczone wydajnościowo – pecety.

Najnowsza propozycja od Raspberry Pi zainteresować może jednak nie tylko amatorów własnoręcznego lutowania komputerów typu zrób to sam. Model Raspberry Pi 400 wygląda jak przyzwoita klawiatura. Dopiero, gdy spojrzymy na tylną część jej obudowy, odkryjemy cały zestaw portów. Pierwszy sygnał, że ów sprzęt to coś dużo więcej niż tylko urządzenie do pisania.

Raspberry Pi 400 to pełnoprawny komputer z klawiaturą – kosztuje raptem 70$

Klawiatura, Raspberry Pi
Fot. Raspberry Pi

To oczywiście nie będzie komputer tej samej klasy, co Dell XPS, MacBook czy inny ThinkPad. Raspberry Pi 400 bazuje na komputerze Raspberry Pi 4 4 GB. Znawcy marki wiedzą, co to oznacza – zamiast procesora Intela lub AMD w urządzeniu znajdziemy układ o architekturze ARM. To z kolei oznacza, że dostępność aplikacji będzie dość ograniczona – choć znajdziemy zamienniki niemal wszystkich popularnych programów.

Wydajność tego procesora (czterordzeniowy, 1,8-gigahercowy Cortex-A72), któremu towarzyszy 4 GB RAM, powinna spokojnie wystarczyć do prostej pracy biurowej czy przeglądania Internetu. Możemy wykorzystać zarówno system linuxowy, jak i Windowsa 10 w wersji na ten procesor – choć ta ostatnia opcja nie jest oficjalnie oferowana przez Microsoft.

Klawiatura, Raspberry Pi
Fot. Raspberry Pi

Do tego klawiaturokomputera możemy podłączyć różnorakie urządzenia dodatkowe. Począwszy od monitora (HDMI), przez pamięć microSD aż po dowolne akcesorium USB, takie jak chociażby myszka czy pendrive. Nie zabrakło złącza sieciowego Ethernet, Bluetootha 5.0 i Wi-Fi 802.11ac. Jest wszystko, co nowoczesny komputer mieć powinien. No, poza samą wydajnością – nie zapominajmy jednak o cenie i rozmiarze tego urządzenia. Choć szkoda, że zabrakło w nim akumulatora do pracy na zasilaniu bateryjnym.

Sprzęt dostępny jest w dwóch wersjach

Podstawowa wersja komputera, jak wspomnieliśmy wyżej, to wydatek 70$ plus koszty przesyłki. Do sprzedaży wejdzie jednak także bardziej kompletny zestaw. Za 100$ otrzymamy Raspberry Pi 400, kartę microSD, przewód HDMI i instrukcję obsługi. Niestety Raspberry Pi nigdy nie doczekało się oficjalnego polskiego przedstawicielstwa. Komputery te są jednak dostępne u wielu resellerów o zasięgu międzynarodowym. Ceny, o dziwo, nie są znacząco wyższe mimo nieoficjalnego obrotu.

Maciej Gajewski

Maciej Gajewski

Moje pasje to pisanie (jestem dziennikarzem i blogerem), muzyka, gry wideo, astronomia i dobre kino. Uwielbiam elektrogadżety. Niezależna, wolna dusza. Marzyciel.
News will be here