News will be here
Samsung i Google łączą siły – wspólnie chcą stworzyć superzegarek

Podobnie jak telefony komórkowe czy komputery osobiste, duża część smartwatchy zarządzana jest przez jakąś formę systemu operacyjnego. Obecnie rekordy popularności i zadowolenia bije watchOS, czyli system zarządzający pracą Apple Watcha. To oczywiście zachęca twórców aplikacji do skupiania swojej uwagi właśnie na tym systemie – kosztem innych platform. Biorąc pod uwagę, że Apple Watch współpracuje wyłącznie z iPhone'em, daje to Apple'owi dodatkowe narzędzie w walce z konkurencją.

Ta na dziś jest dość liczna, jednak z tej realnej możemy wskazać raptem dwóch producentów. Google'a, który tworzy system Wear OS i udostępnia go innym producentom zegarków; oraz Samsunga, który tworzy system Tizen na potrzeby swoich własnych produktów z linii Galaxy. Zegarki z Tizenem i Wear OS-em sprzedają się przyzwoicie. Nie mają jednak żadnego porównania z wynikami Apple Watcha.

Tizen i Wear OS stają się jednością – nowy system pojawi się w najlepszych zegarkach na rynku

Sojusz obu firm zakłada, że Samsung zakończy rozwój systemu operacyjnego Tizen – choć będzie go jeszcze serwisował na sprzedanych już urządzeniach przez najbliższe trzy lata. W zamian przekieruje wszystkie swoje wysiłki na pomoc Google'owi w przebudowie Wear OS-a. Do systemu Google'a trafić też mają najlepsze technologie i pomysły, jakie stanowią część Tizena.

Konkretnych informacji na razie frustrująco brak. Google zapewnia, że już teraz za sprawą połączonych wysiłków obu firm system jest dużo bardziej responsywny (szybciej reaguje na polecenia użytkownika), sprawniejszy energetycznie (co otwiera mu drogę do nowych rodzajów pomiarów przez czujniki zegarka bez dużego wpływu na rozładowywanie akumulatora), a na materiałach graficznych od Google'a widnieją, między innymi, tizenowe widżety, które najwyraźniej stały się częścią Wear OS-a.

Kiedy otrzymamy pierwszy zegarek z Wear OS i rozwiązaniami z Tizena?

O tym Google jeszcze nie mówi. Wiemy jednak, że efekty mamy ujrzeć nie tylko w zegarkach Samsung Galaxy i Google Pixel. Wear OS niezmiennie pozostanie systemem dostępnym dla producentów innych zegarków, w tym dla Fossila, Motoroli, OnePlusa i reszty. Niestety nie wiadomo kiedy prace nad nowym systemem zostaną zakończone – i dlaczego miałby być lepszy od Apple Watcha i jego Wear OS-a.

Maciej Gajewski

Maciej Gajewski

Moje pasje to pisanie (jestem dziennikarzem i blogerem), muzyka, gry wideo, astronomia i dobre kino. Uwielbiam elektrogadżety. Niezależna, wolna dusza. Marzyciel.
News will be here