News will be here
Samsung prezentuje pierwszy inteligentny monitor – już nie trzeba kupować komputera

Monitor komputerowy to zazwyczaj gadżet, którym ekscytują się głównie profesjonaliści, ewentualnie gracze. Większości z nas z powodzeniem wystarczy jeden z nudnych i niedrogich modeli. No bo czym tu się ekscytować? Już nawet te tańsze egzemplarze oferują jakość obrazu co najmniej przyzwoitą. Samsung i w tych urządzeniach dostrzega jednak miejsce na poprawki.

Samsung Smart Monitor pracuje pod kontrolą systemu operacyjnego Tizen. To dokładnie ten sam system, który jest wykorzystywany w telewizorach koreańskiego producenta. Co to oznacza dla nas – użytkowników? Ano to, że zadziałają na nim dedykowane temu systemowi aplikacje. I to nie tylko Netflix czy HBO Go.

Samsung Smart Monitor – inteligentny monitor, na którym można pracować bez komputera

Samsung
Fot. Samsung

W sprzedaży pojawią się dwa modele – łącznie w trzech odmianach różniących się przede wszystkim złączami. Bo oczywiście aplikacje na monitorze to potencjalnie bardzo przydatna ciekawostka – ale zapewne dalej będziemy chcieli podłączać pod niego inne urządzenia. Tańszy M5 zawiera wyłącznie złącze HDMI. Droższy M7 oferuje też USB-C z DisplayPort i mocą 65 W.

Wspomniany Tizen dla Smart Monitorów wykracza jednak istotnie poza to, co możemy osiągnąć na telewizorach Samsunga. Poza typowymi aplikacjami VOD czy prostymi grami możemy też korzystać z pakietu Microsoft Office. W jego ciut uproszczonej, bazującej na chmurze wersji. Nie zmienia to jednak faktu, że wystarczy nam mysz, klawiatura i Smart Monitor – i już możemy korzystać z Worda, Excela i PowerPointa.

Jeżeli dodatkowo korzystamy z telefonu Samsunga, nasze możliwości jeszcze się poszerzają. Możemy go bowiem sparować ze Smart Monitorem i korzystać z zainstalowanym na nim aplikacji na rzeczonym monitorze. Rzecz jasna z interfejsem przystosowanym do komputerów osobistych – nie wszystkie aplikacje jeszcze to obsługują, ale te stricte mobilne zdarzają się już coraz rzadziej. Człowiek jednak nie samą pracą żyje. Dlatego Smart Monitory obsługują też popularne multimedialne standardy, w tym AirPlay 2. Wyposażono je także w dwa pięciowatowe głośniki, choć od nich akurat nie powinniśmy oczekiwać cudów.

Inteligentne monitory Samsunga już niebawem w Polsce

Samsung Smart Monitor, Samsung
Fot. Samsung

Samsung Smart Monitor M5 będzie dostępny w 27- i 32-calowej wersji, wyłącznie w Full HD. Z kolei 32-calowy M7, który w sklepach pojawi się dopiero w grudniu, zaoferuje rozdzielczość 4K. Polskie ceny nie są jeszcze znane, ale Samsung podał te na rynek amerykański. To odpowiednio: 230, 280 i 400 dolarów, nie jest więc drogo. Nie wiemy jeszcze, jak z jakością samego obrazu i musimy poczekać na pierwsze testy – Samsung jednak rzadko w tej kwestii rozczarowuje.

Maciej Gajewski

Maciej Gajewski

Moje pasje to pisanie (jestem dziennikarzem i blogerem), muzyka, gry wideo, astronomia i dobre kino. Uwielbiam elektrogadżety. Niezależna, wolna dusza. Marzyciel.
News will be here