News will be here
Segway stworzył w pełni automatyczną kosiarkę do trawy. Wykorzystuje SI i GPS

Podobnie jak Roomba i inne roboty sprzątające, również i automatyczne autonomiczne kosiarki zdobywają coraz większą liczbę klientów. Potrafią samodzielnie zająć się koszeniem trawnika, gdy użytkownik im to zleci. Te urządzenia mają jednak na dziś jedną wadę.

Z uwagi na inną specyfikę ogrodu od mieszkania, roboty te wymagają dodatkowych wskazówek, by widzieć, gdzie mają kosić. Te najczęściej mają formę fizycznych ograniczników, które należy zainstalować w ogrodzie. Robot nie wyjedzie poza wyznaczoną przestrzeń, bo nie będzie miał takiej możliwości. Nie każdy może jednak chcieć wkopywać nowe urządzenia do swojego pięknego ogródka. Te osoby powinny zainteresować się nowością od Segwaya.

Segway Navimow – robot koszący. Automatyczna kosiarka z GPS.

Robot koszący Segway Navimow; fot. https://navimow.segway.com/

Navimow to debiut Segwaya na rynku robotów koszących. Od konkurencji różni go to, że nie trzeba niczego instalować w ogrodzie. Robot potrafi rozpoznać swoje położenie z dokładnością do kilku centymetrów, posługując się zarówno nawigacją satelitarną, jak i dodatkowymi wbudowanymi czujnikami. Segway nazywa swój mechanizm górnolotnym terminem "Exact Fusion Location".

Navimow ma działać nawet wtedy, kiedy tymczasowo łączność z satelitami zostanie zerwana. Robotem steruje się za pomocą mobilnej aplikacji. To w niej użytkownik wskazuje robotowi, co ma skosić czy też jakich fragmentów nie ruszać, a także cykle koszenia. Sztuczna inteligencja robota sama wyznaczy najefektywniejszą trasę koszenia.

Robot koszący Segway Navimow; fot. https://navimow.segway.com/

Robot ma być przy tym cichy – jak na kosiarkę. Wg producenta Navimow nie będzie głośniejszy niż 54 dB. Jest też wyposażony w pełen zestaw ostrzy, w tym tych do przycinania narożników i krawędzi. Robot jest wodoodporny i może się wspinać na wzniesienie o maksymalnym nachyleniu 45 stopni. Sprzęt ma być również w pełni bezpieczny. Wykrywa bowiem i omija przeszkody, a gdy jakaś znajdzie się za blisko – w tym dziecko czy zwierzę – momentalnie wyłącza obroty ostrzy.

Segway Navimow – cena i dostępność.

Robot ma się niebawem pojawić w ogólnoeuropejskiej dystrybucji. Kosztuje od 1200 euro do 2500 euro – w zależności od wyposażenia.

Użytkownik może zdecydować o rozmiarze akumulatora wbudowanego w robota, a także opcjonalnie wyposażyć go w łączność 5G oraz w wykorzystujący GPS mechanizm antykradzieżowy.

Maciej Gajewski

Maciej Gajewski

Moje pasje to pisanie (jestem dziennikarzem i blogerem), muzyka, gry wideo, astronomia i dobre kino. Uwielbiam elektrogadżety. Niezależna, wolna dusza. Marzyciel.
News will be here