Wzięli komputer dla graczy i przerobili go na mobilną konsolę – wyszedł Steam Deck

Steam Deck dość luźno wpisuje się w definicję konsoli do gier. Wygląda jak Nintendo Switch i z założenia jest obsługiwana w identyczny sposób. Różni się jednak to, w jaki sposób pozyskiwane będą na nią gry. Urządzenie jest bowiem w rzeczywistości malutkim komputerem osobistym. Nie przyjmie więc gier na kartridżach ani na płytach. Za to ma być zgodny z większością gier opublikowanych na platformie Steam, która od niemal dwudziestu lat jest jednym z najważniejszych źródeł pozyskiwania gier na PC.

Każda zakupiona na Steamie gra ma być od razu dostępna do pobrania na Steam Decka. Nie mamy niestety gwarancji stuprocentowej zgodności (wyjaśnienie za chwilę). Posiadacze nowej konsoli będą mieli jednak wybór spośród dziesiątek tysięcy pecetowych gier z ostatnich dwóch dekad. Od małych gier niezależnych po wielkie hity z przeszłości i teraźniejszości.

Steam Deck – PC udający przenośną konsolę od firmy Valve

Steam, Valve, Przenośna konsola

Sercem Steam Decka jest układ AMD z czterema dwuwątkowymi rdzeniami Zen 2 oraz z układem graficznym RDNA 2 o wydajności 1,6 TFLOPS – któremu towarzyszy 16 GB LPDDR5. Dla tych, którzy nie rozumieją, co te podzespoły oznaczają: Steam Deck jest znacznie wydajniejszą konsolą od Nintendo Switch, ale też ustępuje nowoczesnym konsolom stacjonarnym i gamingowym PC.

Ograniczenie wydajności może jednak nie być aż takim problemem, jak się niektórym wydaje. Dzięki temu Steam Deck ma pracować długo na akumulatorze, a na dodatek wbudowany w konsolę wyświetlacz pracuje w rozdzielczości 800p przy 60 Hz. Niższa rozdzielczość od typowej dla komputerowego monitora bądź telewizora pozwala zaoszczędzić moc obliczeniową. Ta specyfikacja wystarczy też z powodzeniem do ciut starszych gier.

Największym potencjalnym problemem będzie oprogramowanie konsoli. Ta będzie sprzedawana z systemem operacyjnym SteamOS. Ma on gwarantować niemal całkowitą zgodność dla gier pod Windowsa. Niemal całkowita to jednak nie to samo, co całkowita. Niektóre gry z PC mogą nie chcieć działać na Steam Decku. Użytkownik na życzenie może na własną rękę wgrać sobie na Steam Decka system Windows.

Steam Deck ma dwa joysticki z czujnikami dotykowymi, dwa gładziki, żyroskop, przyciski ABXY, D-pad, spusty i zderzaki. Powinien więc zapewniać wygodne sterowanie w każdej grze – od szybkich strzelanek po rozbudowane gry strategiczne. Konsolę można także podłączyć do telewizora.

Steam Deck – dostępność i ceny

Steam Deck na razie dostępny jest w przedsprzedaży, a na rynku pojawi się w grudniu. Ceny konsoli zaczynają się od 1900 zł, choć będą też edycje za 2500 zł i 3100 zł. Najtańszą wersję wyposażono w 64 GB pamięci eMMC, droższy model posiada 256 GB pamięci NVMe SSD, zaś najdroższy 512 GB NVMe SSD. Pamięć w każdym modelu będzie można rozszerzyć za pomocą karty microSD.

Maciej Gajewski

Maciej Gajewski

Moje pasje to pisanie (jestem dziennikarzem i blogerem), muzyka, gry wideo, astronomia i dobre kino. Uwielbiam elektrogadżety. Niezależna, wolna dusza. Marzyciel.