News will be here
Xbox Series S i Xbox Series X – nowa generacja konsol Microsoftu bez tajemnic

Drugą co do wielkości potęgą wśród konsol stacjonarnych – po PlayStation – jest Xbox od Microsoftu. Nadal czekamy na ostatnie szczegóły na temat PlayStation 5, choć mniej więcej wiemy, na co będzie stać tę konsolę i w co na niej zagramy. Microsoft zapewnił nam jednak nieco więcej informacji, a w zasadzie to... komplet. Xbox Series ma już znaną cenę, datę wejścia do sprzedaży i dane techniczne. Czas przyjrzeć się wszystkiemu z bliska. Którą wybrać? Ile trzeba za to zapłacić? I czy można jakoś na tym zaoszczędzić.

Series S i Series X – dwie konsole, dwie rozdzielczości, jeden zestaw gier

Xbox, Xbox Series X, Xbox Series S, Microsoft
Xbox Series S, fot. Microsoft

Obie konsole wykorzystywać będą tę samą architekturę sprzętową. Oznacza to, że obie zawierają w sobie procesor Zen 2, układ graficzny RDNA 2 z obsługą śledzenia promieni i szybką pamięć Xbox Velocity. Możemy oczekiwać więc przepięknie wyglądających gier, które mają działać z płynnością co najmniej 60 klatek na sekundę – a czasem i z dwukrotnie wyższą. To jednak nie oznacza, że doświadczenie na obu konsolach będzie identyczne. Tańszy Xbox Series S korzysta z tańszego układu GPU, co wpłynie na rozdzielczość wynikową obrazu. Xbox Series X ma oferować grafikę typowo w rozdzielczości 2160p, z kolei Series S w rozdzielczości 1440p. Innymi słowy, na Xboxie Series S obraz będzie nieco mniej ostry, bardziej rozmyty. Innych różnic w grafice, podobno, nie zauważmy.

Xbox, Xbox Series X, Xbox Series S, Microsoft
Xbox Series X, fot. Microsoft

Konsole różni też pojemność wbudowanej pamięci. Series S wyposażono w 512 GB, a Series X w 1024 GB pamięci. Rozmiar typowej gry na Xboxa Series to około 80-100 GB. Pamięć obu konsol będzie można rozszerzać przez dedykowane jej karty pamięci oraz dyski USB. Na tych drugich będzie jednak można instalować tylko starsze gry, z poprzednich konsol. Nowe gry będą działać wyłącznie z wbudowanej pamięci lub z rzeczonej karty. Dodatkowo w wersji Series S Xbox pozbawiono napędu optycznego. Oznacza to, że konsola nie pozwoli na słuchanie muzyki z płyt oraz oglądanie filmów na DVD i Blu-ray. Co jeszcze ważniejsze, Xbox Series S nie pozwoli na kupowanie używanych gier. W droższym Xboxie Series X znajdziemy natomiast napęd Blu-ray UHD.

Jakie gry będą dostępne na nowych Xboxach?

Obie konsole są ze sobą w pełni zgodne. To oznacza, że wszystkie gry na Xboxa Series będą działać zarówno na Series S, jak i na Series X – choć na drugiej z konsol w wyższej rozdzielczości. Oprócz tego obie konsole uruchomią wszystkie gry zgodne z konsolą Xbox One, większość gier z konsoli Xbox 360 oraz niektóre z pierwszego Xboxa. Oczywiście użytkownicy nowych konsol Microsoftu mogą też skorzystać z płatnych programów lojalnościowych. Xbox Game Pass (40 zł miesięcznie) zapewnia dostęp do ponad dwustu gier bez dalszych opłat, na zasadach przypominających korzystanie z filmów i seriali na Netflixie. Z kolei Xbox Live Gold (29 zł miesięcznie) zapewnia cztery losowe gry w prezencie co miesiąc.

Przedsprzedaż nowych konsol ruszy już 22 września. W sklepach (i w rękach pierwszych klientów) pojawią się natomiast 10 listopada. Droższy Xbox Series X kosztować będzie 2 250 zł, a tańszy Xbox Series S – 1 350 zł. Obie konsole będą też dostępne w ramach programu ratalnego Xbox All Access, którego szczegóły poznamy wkrótce.

Maciej Gajewski

Maciej Gajewski

Moje pasje to pisanie (jestem dziennikarzem i blogerem), muzyka, gry wideo, astronomia i dobre kino. Uwielbiam elektrogadżety. Niezależna, wolna dusza. Marzyciel.
News will be here