Xiaomi Hypercharge naładuje telefon w kwadrans

Pamiętacie czasy, w których telefon komórkowy można było wziąć na cały weekend na wyjazd bez ładowarki i w ogóle się nie przejmować czymś takim, jak poziom naładowania akumulatora? Starsi czytelnicy Exumaga na pewno jeszcze nie zapomnieli. Biznesowe telefony marki Nokia potrafiły wytrzymać nawet tydzień bez ładowania – i to będąc aktywnie użytkowanymi. Co się zmieniło? Czy technologia cofnęła się w rozwoju? Niezupełnie.

Dziś typowy telefon ma ogromny kolorowy wyświetlacz, szybki procesor i cały czas synchronizuje dane z Internetem. Stare Nokie oferowały prosty wyświetlacz LCD, dzwoniły, wysyłały SMS-y i to w zasadzie tyle. Nic więc dziwnego, że nowoczesne urządzenia trzeba dużo częściej podłączać do ładowarki. Realizują one nieporównywalnie większą liczbę funkcji od klasycznego telefonu komórkowego.

Xiaomi nie wydłuży czasu pracy na akumulatorze, ale skróci czas ładowania do raptem kilku minut

Xiaomi Hypercharge, Xiaomi, Szybkie ładowanie
Technologia Hypercharge to rewolucyjne rozwiązanie, fot. Xiaomi

Zaprezentowany przez Xiaomi system Hypercharge ładuje ogniwa w telefonach komórkowych z mocą 200 W (przewodowo) lub 120 W (bezprzewodowo). Co to oznacza w praktyce? Mechanizm uzupełni od zera do pełna akumulator o pojemności 4000 mAh raptem w osiem (przewodowo) lub piętnaście minut (bezprzewodowo). Innymi słowy, telefon zdecydowanie nie wytrzyma weekendowego wyjazdu bez uzupełnienia energii. Przerwa na ładowanie potrwa jednak dosłownie chwileczkę.

O szczegółach technicznych Xiaomi Hypercharge na tę chwilę nie wiemy zbyt wiele. Producent zademonstrował mechanizm na zmodyfikowanym pod omawiane rozwiązanie telefonie Mi 11 Pro. Samo to sugeruje, że telefon musi być zgodny z tą niezwykłą ładowarką, choć to akurat wydawało się oczywiste. Niestety, nie wiemy kiedy rzeczona ładowarka i zgodne z nią telefony pojawią się w sprzedaży.

Xiaomi inwestuje duże środki w zmianę sposobu, w jaki użytkownicy ładują swoje telefony

To nie jedyna ważna technologia związana z ładowaniem ogniw, jaką w ostatnich miesiącach zaprezentował Xiaomi. Chiński producent niedawno zapowiedział Mi Air Charge, czyli bezprzewodową i bezstykową ładowarkę potrafiącą uzupełniać energię w akumulatorze na odległość nawet kilku metrów. Podobnie jak w przypadku Xiaomi Hypercharge, na razie znajduje się ona jedynie w fazie prototypu. Xiaomi nie podaje nawet przybliżonej daty premiery.

Maciej Gajewski

Maciej Gajewski

Moje pasje to pisanie (jestem dziennikarzem i blogerem), muzyka, gry wideo, astronomia i dobre kino. Uwielbiam elektrogadżety. Niezależna, wolna dusza. Marzyciel.