News will be here
Latający pojazd przyszłości Alto zwyciężył w programie Lexus 2040: the Soul of Future Premium

Spośród sześciu finałowych projektowych jury konkursowe programu Lexus 2040: the Soul of Future Premium wybrało Alto. Prototyp Richarda Newmana jest konceptem latającego pojazdu przyszłości z napędem wodorowym. Wyróżniono także Zhenyu Konga za projekt Lexus #Units oraz Bena Millera za Crucible.

Alto – biżuteria na niebie

Finałowa praca Lexus 2040, fot. Lexus
Finałowa praca Lexus 2040, fot. Lexus

Zwycięzca programu Lexus 2040 zaprezentował prototyp Alto, który jest napędzany wodorem. Jego konstrukcja przypomina balon na ogrzane powietrze bądź roślinne terrarium. Choć dziś ten pomysł może wydawać się abstrakcyjny, Richard Newman jest przekonany, że w 2040 roku technologia będzie powszechna i nie będzie uważana za luksus.

Twórcy prototypu zależy przede wszystkim na tym, aby takie maszyny umożliwiały celebrację codzienności dla każdego człowieka. Newman porównuje Alto do biżuterii na niebie – jest niczym kolczyk w chmurze. Jak wiadomo, pojazd będzie można dokować na budynkach oraz personalizować jego zewnętrzną powierzchnię.

Chciałem stworzyć coś, co będzie wyzwaniem, co zdziwi wiele osób, ale też wywoła uśmiech na twarzy. Proces projektowania okazał się dość organiczny, a zmiany, które musiałem wprowadzić, stały się oczywiste w miarę rozwoju projektu, także dzięki wskazówkom od projektantów Lexusa.

– Richard Newman, twórca pochodzący z Coventry w Wielkiej Brytanii

Lexus 2040

Finałowa praca Lexus 2040, fot. Lexus
Finałowa praca Lexus 2040, fot. Lexus

Program Lexus 2040: the Soul of Future Premium opracowano we współpracy z Ianem Cartabiano i Lance'em Scottem – prezesem oraz starszym menadżerem studia projektowego Lexusa ED2. W procesie mentoringu oraz wsparcia finalistów brał udział także profesor Dale Harrow. W jury konkursowym zasiadali natomiast przedstawiciele Lexus Europe oraz publicystka Nargess Banks.

Prace projektowe zaprezentowano podczas finałowej gali 15 marca w Centrum Projektowania Inteligentnej Mobilności. W trakcie wydarzenia przyznano także dwa wyróżnienia – dla Zhenyu Konga (Chiny) za Lexus #Units i Bena Millera (Kanada) za Crucible.

Pojazd Lexus #Units testuje, w jaki sposób technologie cyfrowe mogą umożliwić dzielenie się doświadczeniami premium. Projekt zakłada wykorzystanie mikrobotów i technologii e-ink colouring, by dostosować pojazd do otoczenia oraz modyfikować wnętrze za pomocą NFT. Z kolei projekt Crucible składa się z luksusowej kabiny i podwozia dostosowanego do charakteru podróży. Pojazd ten wyposażono oczywiście w bezemisyjny napęd wodorowy.

To był bardzo satysfakcjonujący projekt dla wszystkich zaangażowanych osób. Wraz z Lexusem byliśmy w stanie zbadać kwestie związane z mobilnością w kontekście stylu życia i produktów przyszłości. Wyniki pokazują, że młodzi projektanci dogłębnie zastanawiają się nad kwestiami mobilności i wnoszą do projektu swoje doświadczenia z różnych środowisk kulturowych.

– prof. Dale Harrow, Royal College of Art

News will be here