Pierwsza informacja jest taka, że renoma designerskich wyróżnień Lexusa wciąż rośnie. Liczba zgłoszeń do Lexus Design Award 2021 (2079) poprawiła zeszłoroczny, rekordowy wynik (2042). Wzrost nie był aż tak skokowy, jak między edycjami 2019 a 2020, ale i czasy są trudne. Ubiegłoroczny konkurs nie mógł przecież doczekać się należytego zwieńczenia, czyli tradycyjnego rozstrzygnięcia podczas Salone del Mobile w Mediolanie. Bez wątpienia w jakimś stopniu odbiło się to na rozgłosie. Cieszy natomiast fakt, że rzesze młodych, głodnych sukcesu projektantów wciąż potrafią zadziwiać kreatywnością i pomysłami mogącymi zmienić świat.

W czasach zmieniającego się klimatu i globalnej pandemii problemy, którymi zajęli się uczestnicy konkursu, stały się bardzo pilne. Wszystkie propozycje, które ocenialiśmy, miały też ludzki i intymny wymiar.

Greg Lynn, jeden z jurorów Lexus Design Award 2021

Edycja inna niż wszystkie

Mentorzy i członkowie jury Lexus Design Award 2021
Mentorzy i członkowie jury Lexus Design Award 2021

Już sam fakt, że nabór zgłoszeń do Lexus Design Award 2021 ruszył, zanim poznaliśmy zwycięzców poprzedniej edycji, świadczy o wyjątkowości tegorocznego konkursu. Zmiany pojawiły się także w utartych już schematach kolejnych etapów. Z oczywistych powodów – tych samych, które opóźniły zeszłoroczne rozstrzygnięcia – jury obradowało zdalnie. Także warsztaty, zwykle odbywające się w nowojorskim INTERSECT by Lexus, gdzie finaliści pracują z konkursowymi mentorami, przeszły w tryb online. Młodzi projektanci mają je już zresztą za sobą, choć do oficjalnego ogłoszenia nie mogli się tym chwalić.

Niezmienne jest natomiast to, że po intensywnej pracy kreatywnej z Joe Doucetem, Sabine Marcelis, Mariam Kamarą i Sputniko! czeka ich czas wytężonych działań przy dopieszczaniu prototypów. Na te, jak zwykle, każdy z finalistów otrzymał od Lexusa 3 000 000 jenów, czyli około 25 000 dolarów. Nie ustaje także wsparcie mentorów – młodzi projektanci będą z nimi w ścisłym kontakcie aż do momentu, gdy prototypy zostaną ukończone. Finalne wersje wynalazków zademonstrowane zostaną w kwietniu. To na ich podstawie jury w składzie: Paola Antonelli, Dong Gong, Greg Lynn i Simon Humphries wybierze zdobywcę tegorocznego Grand Prix.

Sesje mentorskie były bardzo stymulujące. Zaskoczył mnie poziom optymizmu i zaangażowania finalistów w swoje projekty. W nowym świecie, zmienionym przez COVID-19, ich wizje i wrażliwość są darem dla nas wszystkich. […] Nie mogę się doczekać, by zobaczyć, jak poprowadzą swoje projekty w nadchodzących miesiącach.

– Mariam Kamara, mentorka Lexus Design Award 2021

Oto projekty, które powalczą Lexus Design Award 2021:

CY-BO, autor: Kenji Abe (Japonia)

Kenji Abe jest absolwentem Wydziału Projektowania Produktu na tokijskim Tama Art University. Na co dzień zawodowo zajmuje się właśnie projektowaniem produktów do przetwarzania obrazu, ale myślenie o jutrze. Za cel stawia sobie kreowanie lepszej rzeczywistości – dla ludzi, przyrody i zwierząt. Dla Ziemi. Jako projektant nie zapomina jednak o kwestiach wizualnych.

CY-BO, którym zachwycił jurorów Lexus Design Award 2021, to prototypowy materiał inspirowany budową komórek. Jego forma sprawia, że można go dowolnie konfigurować i kształtować, ale też wielokrotnie wykorzystywać. Domyślnym zastosowaniem są tu przyjazne dla środowiska opakowania, ale kto wie, co jeszcze można wykonać z tak plastycznego tworzywa?

Heartfelt, autorki: Gayle Lee (Nowa Zelandia ) i Jessica Vea (Tonga, mieszka w Nowej Zelandii)

Gayle Lee i Jessica Vea to świeżo upieczone absolwentki studiów licencjackich Kreatywnych Technologii na Politechnice w Auckland. Pasjonują je produkty, które promują ideę interdyscyplinarnej współpracy, ale przede wszystkim – pomagają. W tym roku zamierzają rozpocząć studia magisterskie na kierunku Kreatywnych Technologii.

Opracowany przez Lee i Veę projekt Heartfelt to pomysł aż nadto aktualny. Produkt ma bowiem symulować obecność drugiego człowieka. O tym, jak bardzo jest to istotne, wielu przekonało się dopiero na skutek spowodowanej przez pandemię izolacji. Heartfelt może być pomocny szczególnie dla osób na co dzień borykających się z samotnością, stresem i wynikającym z nich niepokojem.

InTempo, autorka: Alina Holovatiuk (Ukraina)

Alina Holovatiuk to młoda ukraińska architektka, szczególnie mocno skupiona na ludzkich emocjach i tym, jak ludzie postrzegają otaczający ich świat. Projektantka kontynuuje studia na Kijowskim Narodowym Uniwersytecie Budownictwa i Architektury.

Jej pomysł, podobnie jak poprzedniczek, skupia się bezpośrednio na człowieku. InTempo to rękawiczki, które mają zmniejszać poziom stresu u osób z zaburzeniami emocjonalnymi. Mogą się one okazać szczególnie przydatne dla osób dotkniętych fobią społeczną, które muszą funkcjonować w przestrzeni publicznej. Dotykanie w rytm muzyki określonych miejsc na rękawiczkach może takim osobom pomóc w uspokojeniu się.

KnitX, autor: Irmandy Wicaksono (Indonezja, mieszka w USA)

Irmandy Wicaksono to indonezyjski projektant, inżynier wzornictwa i inżynier elektryk, który obecnie doktoryzuje się na Wydziale Środowisk Responsywnych MIT. Poniekąd to właśnie pokłosiem tych zainteresowań jest nadesłany przez niego projekt. KnitX to bowiem nic innego jak zestaw funkcjonalnych materiałów, będących dziełem cyfrowego dziewiarstwa. Interaktywność nadaje im cyfrowe możliwości, ale przede wszystkim umożliwia wdrażanie futurystycznych rozwiązań – od medycyny, po interaktywne media.

Solar Desalination Skylight, autor: Henry Glogau (New Zelandia/Austria, mieszka w Danii)

Nowozelandczyk austriackiego pochodzenia swoją karierę rozwija w Danii. Niedawno uzyskał tytuł magistra na Wydziale Architektury i Ekstremalnych Środowisk na Królewskiej Duńskiej Akademii. Następnie dołączył do ekipy uznanego kopenhaskiego biura architektonicznego 3XN /GXN– pracuje w oddziale ekologicznych innowacji.

Jego pomysł, jak sama nazwa wskazuje, to urządzenie wykorzystujące słoną wodę do wytwarzania rozproszonego światła i wody pitnej. Brzmi skomplikowanie? To nic innego jak świetlik do odsalania wody, czerpiący z bogactwa energii słonecznej i morskich fal. Emituje on naturalne, rozproszone światło, a przy tym pozwala na uzdatnianie wody w rejonach nadmorskich. Resztki solanki służą natomiast do wytwarzania energii.

Terracotta Valley Wind, autorzy: Intsui Design (Chiny, działają w Japonii)

Intsui Design to kolektyw chińskich studentów kształcących się na tokijskim Tama Art University. Yilei Lyu, Chenkai Guo, Baohua Sheng i Yu Zhang studiują Zintegrowane Projektowanie (studia magisterskie), badając związki między podświadomymi ludzkimi zachowaniami a projektowaniem. Czteroosobowy zespół koncentruje się przy tym na intuicyjności i reakcjach ludzi z przedmiotami oraz otoczeniem.

Jak na tak złożoną charakterystykę zainteresowań i skupienie na człowieku Intsui Design przedstawili jurorom Lexus Design Award 2021 zaskakująco techniczny projekt. Terracotta Valley Wind jest bowiem systemem chłodzenia wyparnego, pozwalającego na bardziej efektywne regulowanie temperatury, szybsze odparowywanie wody, a przy tym zmniejszenie zużycia energii. Naturalna, terakotowa wentylacja oparta na wietrze indukowanym przez pociągi usprawniłaby działanie stacji metra. Dodatkowo terakota stanowi tani i łatwo dostępny materiał, co może pomóc w implementacji pomysłu.

Damian Halik

Damian Halik

Kulturoholik, level 99. Czas na filmy, książki, komiksy i gry, generowany gdzieś między pracą a codziennymi obowiązkami, zawdzięcza opanowaniu umiejętności zaginania czasoprzestrzeni.