Funkcjonalne Piękno – jak stworzono nowego Lexusa NX

Zanim sylwetka Lexusa NX ujrzała światło dzienne, wiele razy czytaliśmy w komunikatach producenta, że druga generacja otworzy nowy rozdział w projektowaniu stylistyki japońskiej marki. Już na pierwszy rzut oka widać, że nowy NX i jego poprzednik mają ze sobą wiele wspólnego. To, co najlepsze, zobaczymy jednak dopiero, gdy zajrzymy głębiej… Piękno ukryto bowiem w detalach.

Awangarda klasy premium

Lexus NX, Lexus
Lexus NX, fot. Lexus

Projektant nadwozia NX-a Tsuneo Kanasugi podkreśla w rozmowie, że sylwetka modelu została jeszcze bardziej zaakcentowana. Widać to szczególnie na powierzchni drzwi bocznych – zarówno w ich górnych, jak i dolnych partiach. Ponadto prowokujący charakter NX-a pierwszej generacji teraz jest jeszcze bardziej dojrzały.

Kluczowym kierunkiem było nadanie NX-owi oryginalności zakorzenionej w jego proporcjach, tworząc wrażenie solidnej metalowej bryły o uwodzicielskiej formie.

– Tsuneo Kanasugi, projektant

Funkcjonalne Piękno

Lexus NX, Lexus
Lexus NX, fot. Lexus

Tsuneo Kanasugi podkreśla również, że stworzenie od nowa sylwetki NX-a z zachowaniem tego, co najlepsze z pierwszej generacji, to ogromne wyzwanie. Przywołuje także słynne japońskie przysłowie, by określić skalę trudności: "wystarczająco trudno jest przeciągnąć nić przez ucho igielne". W ramach koncepcji Funkcjonalne Piękno japońscy projektanci musieli połączyć design także z dobrymi technologiami. Lexus w przyszłości chce bowiem tworzyć samochody, które będą atrakcyjne, funkcjonalne i łatwe w obsłudze.

Nowa twarz NX

Lexus NX, Lexus
Lexus NX, fot. Lexus

Projektanci Lexusa opracowali nowy, charakterystyczny grill chłodnicy w kształcie klepsydry. Osłona łączy się teraz z karoserią, sprawiając jednocześnie wrażenie samochodu o bardzo jednolitej formie. Dodatkowo ratki grilla zostały umieszczone pionowo, by podkreślić długą i elegancką maskę. Producent chciał, aby nabywcy nowego Lexusa NX mieli niezapomniane poczucie przyjemności z jazdy, gdy tylko usiądą za kierownicą. Tsuneo Kanasugi jest natomiast przekonany, że projekt spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.

Dopracowaliśmy proporcje NX-a i jego dynamiczny charakter, tworząc auto, który łączy w sobie urokliwe, choć ostre rysy. Jestem przekonany, że ten projekt spełnił nasze założenia.

– Tsuneo Kanasugi

Nowa koncepcja Tazuna

Lexus NX, Lexus
Lexus NX, fot. Lexus

Główny projektant nadwozia nowego modelu wspomina także o tym, że kokpit został zaprojektowany tak, aby zapewnić bezpieczeństwo oraz doskonałą widoczność w trakcie prowadzenia. Koncepcja projektowania wnętrza Tazuna sprawia, że kierowca może intuicyjnie sterować samochodem tak, jak chce. Za inspirację do nowego wnętrza posłużyła relacja między jeźdźcem oraz wierzchowcem tylko za pomocą wodzy. Funkcjonalność objawia się w rozmieszczeniu przydatnych ekranów. Mowa o wyświetlaczu HUD na przedniej szybie, wirtualnym kokpicie przed kierowcą oraz ekranie multimedialnym.

Wszystko zostało opracowane tak, by kierowca mógł być skoncentrowany na drodze, a do obsługi innych urządzeń wystarczył tylko ruch gałki ocznej, zgodnie z naszą filozofią, że »ręce są na kierownicy, a oczy patrzą na drogę«.

– Tsuneo Kanasugi

Rzemieślnicy Lexusa to profesjonaliści

Lexus NX, Lexus
Wnętrze Lexusa NX, fot. Lexus

Kanasugi wspomina też, że od zawsze chciał być inżynierem. Studiował inżynierię mechaniczną i już na studiach przykładał uwagę do projektowania. Jak podkreśla w rozmowie: czuł, że stylistyka nowej generacji przedmiotów będzie wymagała kreatywnego sposobu myślenia połączonego z maksymalną precyzją. Oczywiście inżynier jest bardzo dumny z projektu NX-a. To, co najbardziej lubi w jego sylwetce, to połączenie ostrości i ponętnej formy. Chociaż wydaje się, że są to dwa sprzeczne smaki, tak naprawdę dają one efekt precyzji oraz niezrównanej przyjemności.

Jestem dumny z tego, w jaki sposób zespołowi projektowemu udało się stworzyć stylistykę, która w pełni oddaje i podkreśla zwinność oraz dynamikę jazdy NX-a.

– Tsuneo Kanasugi

Rzemieślnicy Lexusa, którzy tworzą ekscytujące doznania, potrafią doskonale rysować i wizualizować swoje pomysły. To profesjonaliści, którzy od początku do końca realizują założony plan i dobrze radzą sobie z licznymi problemami. Sukcesem NX-a drugiej generacji jest niewątpliwie współpraca wielu utalentowanych osób, które przy użyciu kreatywnych narzędzi potrafią tworzyć awangardowe arcydzieła.