News will be here

W ubiegłym roku na skutek pandemii doszło do sporego opóźnienia w rozstrzygnięciu konkursu Lexus Design Award. Sytuacja była o tyle kuriozalna, że zanim poznaliśmy zwycięzców poprzedniej edycji, ruszył już nabór do kolejnej. Towarzysząca wszystkim nam wówczas niepewność mocno odbiła się na harmonogramie. W tym roku Lexus najwidoczniej jednak nie chciał, by ta sytuacja się powtórzyła. 28 kwietnia w Tokio zorganizowano więc kameralną galę, podczas której ogłoszono, że Grand Prix Lexus Design Award 2021 otrzymał Henry Glogau.

Decyzja organizatorów konkursu jest o tyle ciekawe, że tegoroczne Salone del Mobile ma się odbyć we wrześniu. Claudio Luti nie wyobraża sobie ponownego odwołania jednej z najważniejszych imprez branży designerskiej, tym bardziej że to już sześćdziesiąta edycja! Japońska marka od 2013 roku, gdy powołano do życia Lexus Design Award, jest natomiast bliskim partnerem wydarzenia. To właśnie w Mediolanie tradycyjne ogłaszane było nazwisko zwycięzcy.

Projektowanie dla lepszego jutra

Solar Desalination Skylight, Przenośny destylator słoneczny, Henry' Glogau, Lexus
Przenośny destylator słoneczny Henry'ego Glogau, fot. Lexus

Idea nagrody Lexusa jest jasna, a przyświecające organizatorom motto – Przewidywanie. Innowacyjność. Fascynacja. – daje pretendentom wyraźne wskazówki, czego oczekuje jury. W tym roku do Lexus Design Award zgłoszono aż dwa tysiące siedemdziesiąt dziewięć projektów z sześćdziesięciu sześciu krajów. Liczną reprezentację miały rozwiązania skupione na człowieku, wręcz emanujące miesiącami samotności i chcące ją przezwyciężyć. Henry Glogau niezmiennie jednak wybiegał swoją wizją w przyszłość. Nowozelandczyk nie skupiał się na tu i teraz – wskazał natomiast rozwiązanie, które zarówno dziś, jak i w przyszłości, może pomóc wielu ludziom.

Już patrząc na listę finalistów, można było odczuć wyraźny podział na pomysły czasów pandemii, jak i te skupione na problemach współczesności. Przenośny destylator słoneczny, którego autorem jest Henry Glogau, to natomiast rzecz najbliższa wizji projektowania dla lepszego jutra, jaką promuje konkurs Lexusa. Projekt Nowozelandczyka to nadzieja dla ludzi żyjących w miejscach, gdzie ograniczony jest dostęp do słodkiej wody. Mając na uwadze prognozy dotyczące skutków globalnego ocieplenia – kiedyś i my możemy go potrzebować.

Genialne w swej prostocie rozwiązanie nadaje się zarówno do uzdatniania nieczystej wody, jak i odsalania wody morskiej. Cały proces zachodzi natomiast przy wykorzystaniu energii słonecznej. Nic więc dziwnego, że choć Henry Glogau jest świeżo upieczonym magistrem Wydziału Architektury i Ekstremalnych Środowisk na Królewskiej Duńskiej Akademii, już znalazł zatrudnienie w jednym z najsłynniejszych kopenhaskich biur projektowych – 3XN/GXN.

To wielki zaszczyt być zdobywcą tegorocznego Grand Prix, dlatego chciałbym podziękować jurorom. Patrząc na poziom finalistów, jakość ich projektów i postępy, jakie poczynili w trakcie trwania konkursu, uważam, że w tym roku każdy z nas mógłby zostać zwycięzcą.

– Henry Glogau

Lexus Design Award to coś więcej niż konkurs – to szansa

Jeśli spojrzymy na pierwotny projekt Henry'ego Glogau, a następnie na przygotowany przez niego prototyp, z pewnością dostrzeżemy różnice. To najlepiej obrazuje, jak istotny jest drugi etap konkursu. Wyselekcjonowani spośród tysięcy zgłoszeń finaliści otrzymują bowiem niepowtarzalną okazję, by rozwijać swoje pomysły u boku tuz designu. Mentorzy towarzyszą im radą już na początku, zanim jeszcze rozpocznie się proces konstruowania prototypów. Są też do dyspozycji młodych projektantów przez cały czas trwania tego etapu. Efekty tego systemu, jak widać na powyższym przykładzie, są wyraźnie dostrzegalne.

Chciałbym również podziękować mentorom. Ich doświadczenie w różnych dziedzinach naprawdę ulepszyło nie tylko nasze projekty, ale także nas samych jako projektantów. My, finaliści, będziemy pielęgnować skłaniające do myślenia pytania i rozmowy, które odbyliśmy z mentorami. Mieliśmy szczęście, że mogliśmy zdobyć takie doświadczenie. I wreszcie, ogromne podziękowania dla Lexusa. To niesamowite być częścią prestiżowego konkursu firmy będącej pasjonatem projektów dla lepszego jutra, dającej początkującym projektantom takim jak ja solidną podstawę do budowania naszej przyszłości w designie.

– Henry Glogau

Henry Glogau, Lexus Design Award 2021, Lexus
Henry Glogau ze statuetką Lexus Design Award 2021, fot. Lexus
Damian Halik

Damian Halik

Kulturoholik, level 99. Czas na filmy, książki, komiksy i gry, generowany gdzieś między pracą a codziennymi obowiązkami, zawdzięcza opanowaniu umiejętności zaginania czasoprzestrzeni.

News will be here