News will be here

Lexus od lat cieszy się coraz większą popularnością, ale stały wzrost sprzedaży czy kolejne nagrody w plebiscytach nie łechcą ego tak bardzo, jak właśnie osiągnięcia. W zeszłym roku japońska marka świętowała trzydziestolecie istnienia, ale też – a może przede wszystkim – dobrnęła do kilku kamieni milowych. A mówimy o nie byle czym! Pod koniec lutego 2019 roku Lexus sprzedał swój dziesięciomilionowy samochód; w grudniu z kolei na europejskim rynku dobrnięto do 500 000 sprzedanych SUV-ów/crossoverów. Ten rok w związku z dewastującą światową gospodarkę pandemią miał być gorszy, ale i tu jest promyczek nadziei. Okazuje się bowiem, że hybrydowe SUV-y Lexusa nadal dobrze się sprzedają.

Hybrydowe SUV-y i crossovery rządzą

Hybrydowe SUV-y i crossovery Lexusa podbijają Europę, fot. Lexus International
Hybrydowe SUV-y i crossovery Lexusa podbijają Europę, fot. Lexus International

Osiągnięcie, o którym piszę, odnotowano już w lutym, ale dopiero teraz europejski oddział marki pochwalił się tym oficjalnie. Mowa o przekroczeniu sprzedażowego progu 250 000 SUV-ów/crossoverów z napędem hybrydowym. Do końca lutego takich modeli sprzedano dokładnie 250 511.

Na ten wynik składają się 127 203 egzemplarze Lexusa RX; 101 137 sztuki modelu NX oraz 22 171 najmłodszego w rodzinie UX-a. W porównaniu ze wspomnianym osiągnięciem z grudnia europejczycy kupili zatem kolejnych 10 638 hybryd w tym segmencie.

Zmiana nie jest może ogromna, ale pamiętajmy, że to dane za raptem trzy miesiące! Trudno się jednak dziwić, skoro zdecydowana większość nabywców SUV-ów/crossoverów Lexusa w Europie decyduje się na napęd hybrydowy.

Czemu to dobra wiadomość? Chyba nie muszę mówić – pandemia pandemią, ale świat nie staje w miejscu. Gdy ludzkość poradzi sobie z SARS-CoV-2, zrzucane obecnie na dalszy plan problemy zanieczyszczenia środowiska będą musiały ponownie zostać podniesione.

Hybrydowe SUV-y są zaś jednym z rozwiązań, łączących funkcjonalność ze znaczącym spadkiem emisji. Warto zresztą pamiętać, że to zaledwie początek, a Lexus już pracuje nad gruntownymi zmianami, by oferować jeszcze bardziej ekologiczne rozwiązania. Pionierzy, którzy już w latach 90. wprowadzili na rynek SUV-a z napędem hybrydowym, w ciągu kilku najbliższych lat zamierzają zwiększyć różnorodność ekologicznych napędów, jakie dostępne będą w ich modelach.

Lexus już pracuje nad poszerzeniem gamy swoich przyjaznych dla środowiska modeli, na pierwszy ogień idzie Lexus UX 300e, fot. Lexus International
Lexus już pracuje nad poszerzeniem gamy swoich przyjaznych dla środowiska modeli, na pierwszy ogień idzie Lexus UX 300e, fot. Lexus International
Damian Halik

Damian Halik

Kulturoholik, level 99. Czas na filmy, książki, komiksy i gry, generowany gdzieś między pracą a codziennymi obowiązkami, zawdzięcza opanowaniu umiejętności zaginania czasoprzestrzeni.

News will be here