News will be here

Za nami piętnaście dni przesłuchań i niemal dwa tysiące interpretacji kompozycji Fryderyka Chopina. Gdyby odegrać je jedną po drugiej, występ trwałby prawie sto godzin! Niesamowite aranżacje zachwyciły widownię i jury. Nie brakowało także zaskoczeń jak choćby wyboru przez Bruce'a (Xiaoyu) Liu fortepianu Fazioli F278 do finałowego występu. O tym, jak niebywale wysoki był poziom XVIII edycji Konkursu Chopinowskiego, najlepiej jednak świadczy fakt, że na sześciu nagrodzonych pozycjach ulokowano aż ośmioro pianistów. Wśród tego zacnego grona znalazł się także Jakub Kuszlik.

https://www.youtube.com/watch?v=UcOjKXIR8Iw

Jak wspominał w jednym z pokonkursowych wywiadów Bruce (Xiaoyu) Liu – był świadomy ryzyka. Wiedział, że nieczęsto grywał na sprzęcie Fazioli, podczas gdy Steinway & Sons miał doskonale ograny. Wiedział też, że to właśnie na tym drugim wygrywano większość dotychczasowych konkursów... Kierując się przeczuciem, reprezentant Kanady wybrał jednak nieoczekiwane i zwyciężył. Bruce (Xiaoyu) Liu był zresztą bezkonkurencyjny.

Już przy drugiej lokacie siedemnastoosobowe jury miało jednak twardy orzech do zgryzienia. Ostatecznie umieściło tam dwóch panów – Alexandra Gadjieva (Włochy/Słowenia) i Kyōheiego Soritę (Japonia). Trzecie miejsce zajął Martin García García (Hiszpania), a czwarte – ex aequo – Aimi Kobayashi (Japonia) i Jakub Kuszlik (Polska). Polski finalista na co dzień studiuje na Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Co ciekawe, uczy się tam pod kierunkiem Katarzyny Popowej-Zydroń, która przewodniczyła jury konkursu. Finałową piątkę zamknęła natomiast Leonora Armellini (Włochy), a ostatnim nagrodzonym został JJ Jun Li Bui (Kanada).

Jakub Kuszlik najlepszym polskim pianistą podczas XVIII Konkursu Chopinowskiego

https://www.youtube.com/watch?v=l-TdSuc0mUc

Warto przypomnieć, że po niezwykle zaciętych kwalifikacjach do Warszawy zaproszono osiemdziesięcioro siedmioro pianistów. W tej grupie zdecydowanie najliczniejszą – dwudziestodwuosobową – reprezentacją mogły pochwalić się Chiny, ale i Polska miała liczne, bo aż szesnastoosobowe grono następców Chopina. Trzecią najliczniejszą nacją w XVIII Konkursie Chopinowskim byli natomiast Japończycy. Nie zapominajmy jednak, że mówimy o konkursie indywidualnym – liczebność nie ma więc znaczenia, co zresztą potwierdzają wyniki.

Najlepszy wśród Polaków Jakub Kuszlik potwierdził za to swoje niezwykle wysokie umiejętności! W przeszłości pozwoliły mu one między innymi na zdobycie II nagród w Międzynarodowym Konkursie im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy i Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Hilton Head czy III nagrody w Międzynarodowym Konkursie Top of the World w Tromsø. Co ważne, IV nagroda ex aequo z Aimi Kobayashi nie jest jego jedynym wyróżnieniem w Konkursie Chopinowskim. Jakub Kuszlik zdobył także specjalną Nagrodę Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków.

XVIII Konkurs Chopinowski, Lexus ES, Lexus Polska
Jakub Kuszlik rozpakowujący niespodziankę od Lexus Polska

Inną z nagród, którą otrzymał Jakub Kuszlik, jest natomiast Lexus ES ufundowany przez polski oddział Lexusa. Firma Lexus Polska jest partnerem organizatorów Konkursu Chopinowskiego od 2009 roku. Producent luksusowych samochodów wspiera ich działania, dostarczając między innymi flotę samochodów, które w trakcie konkursu oddane są do dyspozycji jego uczestników. To niezwykle istotne – artyści potrzebują bowiem przestrzeni, w której będą mogli się skupić i oddać przygotowaniom do występu. Te potrzeby nie nikną natomiast w trakcie transportu z hotelu do sali koncertowej. Oferowane przez Lexusy komfort, cisza i najwyższej klasy wyposażenie audio pozwalają utrzymać tę niemalże sterylną przestrzeń także w trakcie jazdy – bez oglądania się na otoczenie.

Jakub Kuszlik, XVIII Konkurs Chopinowski, Lexus ES, Lexus Polska
Jakub Kuszlik i jego nowy Lexus ES, fot. Lexus Polska
Damian Halik

Damian Halik

Kulturoholik, level 99. Czas na filmy, książki, komiksy i gry, generowany gdzieś między pracą a codziennymi obowiązkami, zawdzięcza opanowaniu umiejętności zaginania czasoprzestrzeni.

News will be here