Lexus Design Award oficjalnie doczekało się dziesiątej edycji! Międzynarodowy konkurs dla ludzi, którzy mają odwagę zmieniać świat, z roku na rok cieszy się coraz większą estymą. Wraz z liczbą zgłoszeń rośnie jednak nie tylko konkurencja, ale też poziom przedstawianych pomysłów. Kolejni zwycięzcy dowodzą natomiast, że wygranie nagrody pod mecenatem Lexusa otwiera drzwi do świata designu. Tradycyjnie zarówno konkurs, jak i odkrywanie przez organizatorów kolejnych kart przebiegną etapowo.

Nabór do dziesiątej edycji Lexus Design Award wystartował 13 lipca

Solar Desalination Skylight, Przenośny destylator słoneczny, Henry' Glogau, Lexus
Przenośny destylator słoneczny Henry'ego Glogau, który zwyciężył w tegorocznej edycji, fot. Lexus

W międzyczasie będziemy też informowani o kolejnych członkach jury oraz mentorach. Pełny skład zarówno grona oceniającego kandydatów, jak i branżowych ekspertów, którzy wspomogą młodych adeptów sztuki designu w rozwoju pomysłów, poznamy jesienią. Na początku przyszłego roku spośród tysięcy nadesłanych prac wybranych zostanie natomiast sześciu finalistów. To właśnie oni otrzymają szansę poznania tuz designu, uzyskanie kluczowych porad od zdecydowanie bardziej doświadczonych przedstawicieli branży oraz trzy miliony jenów (ponad sto tysięcy złotych) na przygotowanie prototypów.

Jak pokazały ubiegłe lata, nadsyłane przez kandydatów projekty mogą dotykać najrozmaitszej problematyki; mogą też zaskakiwać na wielu płaszczyznach. Najważniejsze jednak, by ich powstanie oddawało ducha lexusowej filozofii projektowania. Motto konkursu niezmiennie głosi: Przewidywanie. Innowacyjność. Fascynacja. Pomysły powinny więc odpowiadać na potrzeby – także przyszłe – ludzkości; reprezentować świeże spojrzenie na problem i urzekać nie tylko designem, ale też funkcjonalnością.

Lexus Design Award 2022, Lexus International
Statuetki czekające na finał Lexus Design Award 2022, fot. Lexus International

Nieprzypadkowo tak istotne dla członków jury i mentorów Lexus Design Award jest wybieganie w przyszłość. Projektanci mają bowiem siłę, by zmieniać świat. Nie powinni więc ulegać pokusie trwania i powielania obecnych rozwiązań, lecz stale szukać doskonalszych form. Właśnie dlatego nagrody Lexusa trafiają przede wszystkim do tych, którzy wyrażają chęć poprawiania otaczającej ich rzeczywistości i wykazują w swoich pomysłach potencjał, by rzeczywiście ten cel zrealizować. Jeśli przyszłość jest w ich rękach, należy doceniać tych już teraz świadomych wyzwań, które dopiero nadejdą.

Nabór, który ruszył w ubiegłym tygodniu, potrwa do 10 października 2021 roku. Szczegóły, regulamin i formularz zgłoszeniowy znajdziecie na stornie LexusDesignAward.com.

Szansa, by spotkać się z najlepszymi współczesnymi projektantami i dostać od nich wiele wartościowych wskazówek, to rzecz istotniejsza nawet od zdobycia Grand Prix. A skoro o nim już mowa – najpewniej z uwagi na obecną sytuację Lexus nie zdradza, jak będzie wyglądał finał jubileuszowej, dziesiątej edycji. Być może jednak Lexus Design Award 2022 wróci do przedpandemicznej tradycji ogłaszania rozstrzygnięć konkursu podczas mediolańskich targów Salone del Mobile.

Damian Halik

Damian Halik

Kulturoholik, level 99. Czas na filmy, książki, komiksy i gry, generowany gdzieś między pracą a codziennymi obowiązkami, zawdzięcza opanowaniu umiejętności zaginania czasoprzestrzeni.