News will be here

W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy niemal jak mantrę powtarzano, że "to bardzo ważny rok dla Lexusa". Ale czy można się temu dziwić? Japońska marka obchodziła 30. urodziny, a jubileuszowy rok zwieńczyła prezentacją koncepcji Lexus Electrified i wyjątkowego modelu LF-30; po latach prac zwodowała też swój pierwszy jacht; wcześniej wprowadziła do sprzedaży model UX, przecierając szlak na rynku luksusowych, kompaktowych crossoverów; do tego nie można zapominać o debiucie kultowego sedana ES na prężnie rozwijającym się rynku europejskim. A skoro już o Starym Kontynencie mowa, to właśnie Lexus Europe święcił w ostatnim roku największe triumfy.

Ciągły wzrost i nowy rekord sprzedażowy Lexus Europe

SUV-y Lexusa w Europie kupiło już ponad 500 000 osób, fot. Lexus Europe
SUV-y Lexusa w Europie kupiło już ponad 500 000 osób, fot. Lexus Europe

Marka zdecydowanie w rośnie w siłę, a jej hybrydy cieszą się niesamowitą popularnością. Z szacunków europejskiego oddziału Lexusa, działającego na terenie Unii Europejskiej, Szwajcarii, Norwegii, Islandii oraz Rosji, Ukrainy, Kazachstanu, Turcji i Izraela, wynika, że w 2019 sprzedaż wzrosła o 14% względem poprzedniego roku. Przekłada się to na 87 206 sprzedanych egzemplarzy – rekord, a przy tym szósty rok wzrostu z rzędu.

Olbrzymią część tego sukcesu marka zawdzięcza nowemu modelowi UX, który kupiło 20 943 osób; dobrze wygląda też wynik jednego z najpopularniejszych w USA i Japonii, ale w Europie dopiero debiutującego modelu ES. W pierwszym roku obecności sprzedał się on w liczbie 4 292 egzemplarzy w Europie Zachodniej i 2 317 sztukach na rynkach wschodnich. Bezkonkurencyjnym liderem sprzedaży jest natomiast crossover NX, za którego kierownicą aż 24 309 klientów opuściło w zeszłym roku salony Lexusa.

Wszystko to składa się na serię sukcesów – poczynając od przebicia bariery 10 000 000 Lexusów, które marka sprzedała od początku swojego istnienia; poprzez dobicie do 500 000 SUV-ów sprzedanych na terenie Europy; a na rekordach na lokalnych rynkach kończąc. Warto bowiem pamiętać, że na świetne wyniki składają się osiągnięcia poszczególnych oddziałów. I tak na przykład w Wielkiej Brytanii, gdzie Lexus regularnie wygrywa rankingi konsumentów i doceniany jest zarówno za swoje samochody, jak i jakość obsługi klienta, sprzedaż w 2019 wrosła o 25% względem poprzedniego roku, bijąc oczywiście lokalny rekord jeszcze sprzed czasów globalnego kryzysu ekonomicznego. Hiszpanie natomiast po raz pierwszy osiągnęli sprzedaż na poziomie pięciocyfrowym, poprawiając wynik po raz siódmy z rzędu. Na Półwyspie Iberyjskim seria trwa zatem nawet dłużej niż w całej Europie!

Co ciekawe, aż 96% sprzedanych w zachodniej części kontynentu modeli to hybrydy.

Przetarcie przed wielką rewolucją elektryfikacyjną – tak można podsumować to osiągnięcie. Między innymi dlatego to właśnie tam zadebiutuje pierwszy elektryczny model Lexusa – UX 300e, który do salonów trafi w tym roku. To kolejny odważny krok, który może się marce opłacić. Mimo wieloletniej dominacji na rynku hybryd Japończycy nie boją się bowiem poszerzać oferty. Według zapowiedzi o roku 2025 każdy z oferowanych przez nich modeli ma posiadać także wersję elektryczną.

Damian Halik

Damian Halik

Kulturoholik, level 99. Czas na filmy, książki, komiksy i gry, generowany gdzieś między pracą a codziennymi obowiązkami, zawdzięcza opanowaniu umiejętności zaginania czasoprzestrzeni.

News will be here