News will be here
LC Convertible 2022 – bez dachu, ale z jaką klasą!

Nie tak dawno pisałem o przygotowywanym z myślą o przyszłym roku modelu LC, ale przecież w Lexusie nie zapomniano o wersji kabrio. Co więcej, LC Convertible 2022 także objęto programem Bespoke Build, dając klientom możliwość jeszcze mocniejszej personalizacji zamawianego przez siebie samochodu. Nowości jest jednak więcej – jak zresztą w przypadku całej gamy modeli Lexusa, które do salonów trafią na przełomie 2021 i 2022 roku.

Zjawiskowa piękność

Lexus LC 500 Convertible 2022, Lexus
Lexus LC 500 Convertible 2022, fot. Lexus

Gdy pojawiły się głosy, że inżynierowie i projektanci Lexusa pracują nad bazującym na LC kabrioletem, wielu motoryzacyjnych komentatorów było mocno zmieszanych. Jeden z najpiękniejszych samochodów świata wzięto na warsztat, by zmienić między innymi linię, którą tak zachwycał? Nie dowierzano w te doniesienia. Prezentacja LC Convertible rozwiała jednak wszelkie wątpliwości. Okazało się bowiem, że LC może być jeszcze piękniejszy! Innowacyjny dach doskonale oddawał charakter oryginału, a po jego złożeniu kabriolet wciąż zachwycał linią i stylowym wykończeniem.

Jednym z budzących największe wątpliwości (niesłusznie) rozwiązań było zastosowanie miękkiego dachu. Ten jednak sprawdził się, wytrącając krytykom argumenty z dłoni – i to w czasie około piętnastu, szesnastu sekund. Dokładnie tyle potrzeba, by otworzyć bądź zamknąć dach. Z jego mechanizmem współgrają natomiast inne podzespoły, jak choćby elektrycznie sterowane szyby, którymi możemy sterować inaczej w zależności od pozycji dachu. Co natomiast ważne – jego otwarcie bądź zamknięcie nie wpłynie na nasz komfort czy choćby możliwość wsłuchania się w system audio. Wszystko zaprojektowano w taki sposób, by działało równie sprawnie w obu konfiguracjach.

Warto przy tym pamiętać, że nie mówimy tu o LC z otwieranym dachem. Kabriolet, choć bazował na coupé, w wielu aspektach należało przeprojektować – zwłaszcza pod względem mechanicznym. Wszystko po to, by mimo zmiany charakteru nadwozia samochód oferował najwyższą jakość i komfort, do jakich przyzwyczaił nas Lexus. To zaś było zadaniem niełatwym, ale – jak się okazało – możliwym do zrealizowania. LC Convertible 2022 ma być natomiast jeszcze lepszy zgodnie z filozofią rozwoju Always On.

Komfort, komfort i jeszcze raz osiągi

Lexus LC 500 Convertible 2022, Lexus
Lexus LC 500 Convertible 2022, fot. Lexus

Komfort jazdy niezmiennie pozostaje dla projektantów i inżynierów Lexusa priorytetem, ale w ostatnich latach równie istotne zdają się osiągi. Jak zaś możemy się domyślić – stworzenie zawieszenia, które sprawdzi się w obu tych przypadkach, nie jest łatwym zadaniem. Na całe szczęście nikt inny nie rozwija swoich projektów z taką pieczołowitością jak Lexus. Niezwykle doświadczone grono pracowników działa tam tak precyzyjnie, że jest w stanie poprawić nawet elementy, które już teraz zdają się idealne.

Marka ma to szczęście, że od lat rozwija swoje własne filozofie, by przy każdym kolejnym modelu wznosić się jedynie na wyższy poziom. Nie inaczej jest i tu, zmiany determinuje bowiem rozwój tak zwanego Lexus Driving Signature. Każdy wie, jak powinien prowadzić się Lexus – zadaniem inżynierów jest natomiast sprawienie, by za każdym razem komfort i precyzja zaskakiwały nabywców kolejnych modeli.

W przypadku LC Convertible 2022 sporo uwagi poświęcono zawieszeniu. Oczywiście postawiono na zmienne zawieszenie adaptacyjne (AVS), ale to nie wszystko. Raz jeszcze przyjrzano się jego poszczególnym elementom mechanicznym i przeprojektowane te, które mogły poprawić doznania jezdne. W ten sposób udało się nieco odchudzić samochód, zredukowano też masę nieresorowaną z przodu. Dzięki temu poprawiono czucie nawierzchni, zwiększając kontrolę, a także podkręcono osiągi przy jednoczesnym podniesieniu płynności poruszania się i wynikającego z niej komfortu.

A skoro o osiągach mowa – pod maską LC Convertible 2022 nie mogło zabraknąć wolnossącej, pięciolitrowej V-ósemki z bezpośrednim wtryskiem. Jednostkę napędową o mocy 471 KM kontroluje dziesięciostopniowa, automatyczna skrzynia biegów Direct-Shift. Ciekawostką jest natomiast, że pomruki silnika są transmitowane do kabiny, by – podobnie jak w modelu LFA – koić uszy motoryzacyjnych melomanów.

W LC Convertible 2022 jak w domu

Lexus LC 500 Convertible, 2022, Lexus
Lexus LC 500 Convertible 2022, fot. Lexus

Komfort wynikający z bezbłędnej mechaniki podwozia to jedno, ale nie zapominajmy też o wygodzie we wnętrzu. Wiadomo, że system audio LC w wersji kabrio zaprojektowano tak, by kierowca i pasażerowie wszystko słyszeli nawet przy świszczącym wokół wietrze. To jednak nic przy możliwościach HVAC i Lexus Climate Concierge! Niezależnie od warunków zewnętrznych i pozycji dachu samochód zadba bowiem o to, by we wnętrzu było nam ciepło i przytulnie. Wygląda na to, że zimowe przejażdżki z otwartym dachem nie będą stanowić wyzwania. Zresztą, pamiętajmy, że ten kabriolet nie takie rzeczy już znosił...

Oczywiście LC Convertible 2022 wyposażono także w najnowszy system multimedialny Lexusa. 10,3-calowy ekran w zupełności wystarczy, by kontrolować systemy pokładowe. Nie zabraknie też wsparcia dla asystentów głosowych i zewnętrznych aplikacji, które umilą bądź ułatwią nam podróż. To już standard – podobnie jak Lexus Safety System+ w podstawowym wyposażeniu. Wszelkie systemy przedkolizyjne i wspierające prowadzenie sprawiają, że jazda jest bezwysiłkowa i bezpieczna. Co jednak z ochroną przy ewentualnym dachowaniu? Tu bez wątpienia pomogą aktywne pałąki. Tak, wiem – nie widzimy ich. Po co miałyby psuć doskonałą linię kabrioletu? W razie niebezpieczeństwa te jednak błyskawicznie się wysuwają, chroniąc osoby w środku.

Jedną z nowości jest natomiast Lexus Enform Safety Connect. To system subskrypcji oferującej opiekę dwadzieścia cztery godziny na dobę przez siedem dni w tygodniu. Aplikacja pozwala nam zarówno na uzyskanie pomocy, jak i przypomnienie o wizytach w serwisie czy zdalną kontrolę nad samochodem. Podobnie jak przy modelu LC, także tutaj nabywcy otrzymają próbny dostęp do ESC na trzy lata.

Damian Halik

Damian Halik

Kulturoholik, level 99. Czas na filmy, książki, komiksy i gry, generowany gdzieś między pracą a codziennymi obowiązkami, zawdzięcza opanowaniu umiejętności zaginania czasoprzestrzeni.

News will be here