Lexus LS 2022 – legenda nadal w formie

To dość symboliczne, że nową odsłonę najważniejszego samochodu w dorobku Lexusa poznajemy jako jedną z ostatnich pozycji w ofercie z rocznika 2022. LS to przecież klasa sama dla siebie. Model, który nie tylko rozpoczął triumfalny marsz marki na szczyt, ale też wywarł ogromny wpływ na rozwój segmentu samochodów premium w przeszłości zdominowany przez producentów niemieckich. Nic więc dziwnego, że prezentację LS 2022 potraktowano jako przysłowiową wisienkę na torcie.

Komfort ponad wszystko

Lexus LS 500 F Sport Atomic Silver 2022, Lexus LS 2022, Lexus
Lexus LS 500 F Sport Atomic Silver 2022, fot. Lexus

Podczas gdy inżynierskie ingerencje w poszczególne podzespoły innych modeli rozpatrujemy w kontekście zwiększania osiągów, LS 2022 pozostaje modelem przede wszystkim oferującym najwyższy poziom komfortu. Każda zmiana w układzie jezdnym czy napędowym znajduje oczywiście odzwierciedlenie także w osiągach i przyjemności, jaką można czerpać z jazdy Lexusem, ale przede wszystkim poprawia komfort. Powstający na platformie GA-L model to diament, który mimo bliskości do ideału wciąż jest szlifowany – zgodnie z filozofią Always On.

W przyszłorocznej odsłonie będzie nam dane poczuć, jak mistrzowie Takumi po raz kolejny podnieśli poprzeczkę w precyzyjnym dostrajaniu układu kierowniczego, zawieszenia czy scalaniu poszczególnych elementów w nieskazitelną całość. Ogromna w tym zasługa poprawek naniesionych na projekt zmiennego zawieszenia adaptacyjnego (AVS), które teraz działa z jeszcze większą precyzją. Dzięki temu kierowanie powinno być jeszcze przyjemniejsze, a płynność, z jaką LS 2022 będzie sunąć po drodze, sprawi, że poczujemy się jak w luksusowym salonie, nie zaś kabinie samochodu.

Spory wpływ na dostające się do wnętrza dźwięki ma oczywiście silnik, który także dopracowano. Dzięki pewnym usprawnieniom jego praca jest jeszcze cichsza – nawet na zimno. A skoro już o tym mowa – LS 2022 będzie napędzany trzyipółlitrową V-szóstką Twin-Turbo o mocy 416 KM. Jako że motor wyposażony jest w dwie turbosprężarki, pochylono się także nad pracą zaworów, by uzyskać maksymalną wydajność. Temu też służy nowa kalibracja dziesięciostopniowej, automatycznej skrzyni biegów, która jeszcze lepiej dostosowuje ustawienie do zakresu mocy silnika.

Wyjątkowe wnętrze

Lexus LS 500 F Sport Atomic Silver, Lexus
Fot. Lexus

Wkraczając w nowy rok, Lexus złożył nam pewną obietnicę zupełnie nowej jakości. Tyczy się to przede wszystkim systemu multimediów, który w poprzedniej generacji nie był szczególnie intuicyjny i odstawał od jakości, do jakiej przyzwyczaiła nas marka. Nowe multimedia to jednak zupełnie inna bajka! Wsparcie dla asystentów głosowych i kompatybilność z zewnętrznymi aplikacjami z pewnością ułatwi użytkownikom życie. Inteligentne systemy dostarczą potrzebnych informacji, a czytelny i intuicyjny, 12,3-calowy ekran pozwoli na sprawną obsługę systemów pokładowych. Kiedy do świetnych multimediów dodamy złożony z dwudziestu trzech elementów system audio firmy Mark Levinson, we wnętrzu robi się naprawdę klimatycznie.

I tym razem nie zapomniano jednak także o japońskich korzeniach i po raz kolejny poczyniono nawiązania do tamtejszej kultury w detalach wnętrza. Szczególną uwagę zwracają dostępne w wersjach Luxury oraz Executive ornamenty Haku. To tradycyjna technika zdobienia, której historia sięga ponad czterysta lat wstecz. Innym z ciekawych elementów wykończeniowych jest Kiriko Glass – również przywołującym japońskie tradycje. Wnętrze Lexusa LS wciąż pozostaje więc nie tylko wygodnym, ale też pięknym, ręcznie zdobionym salonem.

LS 2022 to także bezpieczeństwo na najwyższym poziomie

Lexus LS 500 F Sport Atomic Silver 2022, Lexus
Lexus LS 500 F Sport Atomic Silver 2022, fot. Lexus

Marka przyzwyczaiła nas już do tego, że kwestie bezpieczeństwa traktuje bardzo poważnie. Lexus stale rozwija swoje systemy bezpieczeństwa, sporą część rozwiązań oferując w wyposażeniu standardowym. LS 2022 zostanie wyposażony w Lexus Safety System+ 2.5, na który składają się między innymi system przedkolizyjny (PCS); w tym ostrzeżenie przed zderzeniem czołowym (FCW), automatyczne hamowanie awaryjne (AEB) czy wykrywanie pieszych i rowerzystów.

Wśród dostępnych rozwiązań nie zabraknie też dynamicznego tempomatu radarowego (DRCC); alertu niezamierzonej zmiany pasa ruchu z asystą kierowania (LDA/SA) czy sprzężonego z alertem asystenta śledzenia pasa (LTA), który pomoże w jeszcze bardziej bezwysiłkowym sterowaniu samochodem. Nie zabrakło też asysty w rozpoznawaniu znaków (RSA). Jednym z istotnych elementów bezpieczeństwa są też inteligentne światła drogowe. Wykrywają one innych użytkowników ruchu w naszym otoczeniu i dostosowują się do warunków.

Ostatnim z elementów maksymalizujących komfortowe korzystanie z nowego LS-a jest Lexus Enform Safety Connect. To nowe rozwiązanie pozwalające marce na jeszcze sprawniejszą opiekę nad klientami. Aplikacja stale będzie nas bowiem informować o koniecznych czynnościach związanych z użytkowaniem samochodu (jak np. serwisowanie zgodne z zaleceniami producenta). Da nam także możliwość zdalnego kontrolowania samochodu (otwieranie, uruchamianie silnika i klimatyzacji) oraz uzyskania pomocy w dowolnym momencie. Usługa działa dwadzieścia cztery godziny na dobę, siedem dni w tygodniu. Subskrypcja jest dodatkowo płatna, ale nabywcy LS 2022 otrzymają dostęp do niej w ramach okresu próbnego na trzy lata.

Damian Halik

Damian Halik

Kulturoholik, level 99. Czas na filmy, książki, komiksy i gry, generowany gdzieś między pracą a codziennymi obowiązkami, zawdzięcza opanowaniu umiejętności zaginania czasoprzestrzeni.