Już po raz trzydziesty drugi J.D. Power opublikowało swój coroczny ranking niezawodności samochodów. Amerykańska firma analityczna dzięki dopracowanej metodologii i sporej próbie badawczej od lat dostarcza ciekawych informacji na temat rynku. Nie inaczej jest w przypadku raportu "2021 U.S. Vehicle Dependability Study", rozpoczynającego się bardzo pozytywnymi wieściami. Okazuje się bowiem, że jest coraz lepiej. Wyniki badań pokazują, że to najlepszy rok w historii pomiarów – samochody nigdy nie były aż tak niezawodne. W stosunku do roku ubiegłego odnotowano o 10% mniej zgłaszanych problemów. Bez zaskoczenia najlepszy – dziewiąty raz w ciągu ostatnich dziesięciu edycji – okazał się Lexus.

Co właściwie bada J.D. Power? Miarą, którą operują analitycy firmy, jest PP100, czyli liczba problemów na sto pojazdów danego typu. Skupiają się oni na awaryjności modeli różnych marek na ośmiu płaszczyznach. Pod lupę biorą zarówno wrażenia z jazdy, jak i podstawowe elementy i systemy samochodów: nadwozie; silnik i skrzynię biegów; wnętrze; fotele; wyświetlacze oraz przełączniki i funkcje; systemy audio, komunikacji i rozrywki oraz nawigację; a także wentylację, klimatyzację i ogrzewanie. Tym, co uwiarygadnia wyniki, jest natomiast uwzględnienie dłuższego użytkowania. W trakcie każdej edycji zliczane są jedynie problemy zgłaszane przez użytkowników danego modelu w trzecim roku jego posiadania. Tegoroczne badania dotyczy więc samochodów z rocznika 2018. Próba badawcza wyniosła natomiast 33 251 osób.

Mając tę wiedzę, można zasiąść do lektury raportu J.D. Power

Ranking, 2021 U.S. Vehicle Dependability Study, J.D. Power
Ranking "2021 U.S. Vehicle Dependability Study", fot. J.D. Power

Znajdziemy w nim informację choćby o tym, że tegoroczny współczynnik PP100 wyniósł 121. Jak już wspomniałem – to rekord w historii pomiarów. Autorzy raportu już na wstępie wyróżnili Teslę, która debiutowała w zestawieniu z wynikiem 176 PP100. Na przeciwległym końcu rankingu na dobre rozsiadł się natomiast Lexus. Wynik 81 PP100 dał Japończykom zwycięstwo zarówno w ogólnym zestawieniu, jak i wśród marek premium. Z kolei wśród marek popularnych wygrała KIA, którą sklasyfikowano na najniższym stopniu podium w ogólnej klasyfikacji. Koreańska marka wykonała olbrzymi postęp względem ubiegłego roku i o zaledwie jeden punkt, z wynikiem 97 PP100, wyprzedziła czwartą w rankingu Toyotę. Drugie miejsce na podium zajęło natomiast Porsche, którego model 911 okazał się najbardziej niezawodnym spośród badanych samochodów.

Jeśli spojrzymy na podział z uwzględnieniem typu nadwozia, wyniki także pokazują dominację marek azjatyckich. Zagłębiając się w segmenty i subkategorie rankingu, zobaczymy bowiem, że Lexusy ES (Compact Premium Car) i GX (Midsize Premium SUV) wygrywały w swoich kategoriach, a na podium stawały także modele RX (3. w Midsize Premium SUV) i NX (2. w Compact Premium SUV). Równie mocno swoją obecność w zestawieniu zaznaczyła siostrzana Toyota. Następujące modele marki wygrywały w swoich kategoriach: Avalon (Large Car), Tundra (Large Light Duty Pickup), Sienna (Minivan); natomiast na niższych stopniach podiów zameldowały się: Highlander (2. w Midsize SUV), RAV4 (2. Compact SUV), Corolla i Prius (remis na 3. miejscu w Compact Car).

Szczegóły rankingu znajdziecie tutaj.

Damian Halik

Damian Halik

Kulturoholik, level 99. Czas na filmy, książki, komiksy i gry, generowany gdzieś między pracą a codziennymi obowiązkami, zawdzięcza opanowaniu umiejętności zaginania czasoprzestrzeni.