News will be here

Projektanci i inżynierowie Lexusa włożyli mnóstwo wysiłku, by najnowsza generacja modelu RX była jeszcze bardziej odważna stylistyką i porywająca charakterem. Zmodyfikowali oni niemal każdy element pojazdu, wdrażając przy tym imponujące rozważania techniczne. Oto kilka przykładów świadczących o tym, że jest to jeden z najbardziej spektakularnych modeli w historii marki.

Adaptacyjne światła drogowe

Nowy system świateł drogowych został wzbogacony o technologię BladeScan. Poprawia ona pole widzenia kierowcy i zapewnia mu doskonałą widoczność po zmroku. Nowe udogodnienie znacznie większy obszar doświetlenia, w porównaniu z tradycyjnym oświetleniem. BladeScan działa z wykorzystaniem dwóch zwierciadeł, umieszczonych na szybko obracających się przesłonach. Światło jest przekazywane do soczewki, oświetlając drogę przed samochodem.

System aktywuje się automatycznie i skanuje otoczenie samochodu z wykorzystaniem przedniej kamery. Wykrywa on światła najeżdżających z naprzeciwka pojazdów i rejestruje jasność otoczenia. Następnie wszystkie informacje są przetwarzane w celu włączenia lub wyłączenia i dostosowania jasności diod LED. Wszystko zostało zaprojektowane tak aby zapewnić odpowiednie oświetlenie, bez ryzyka oślepiania pojazdów które jadą z naprzeciwka.

Aktywna stabilizacja zawieszenia

Jedną z najbardziej charakterystycznych cech każdej generacji Lexusa RX jest płynna jazda, która stała się znakiem rozpoznawczym tego modelu. Lexus RX 2020 wyposażony jest w System Aktywnej Stabilizacji Zawieszenia (Active Stabilizer Suspension System), z funkcją Roll Skyhook Control.

System skupia się na tłumieniu przechyłów nadwozia w zakrętach i przemieszczaniu się po nierównych drogach, bez ograniczania komfortu jazdy. Do wykrywania przechyłów, Roll Skyhook Control wykorzystuje specjalnym czujnik pionowych przeciążeń, który aktywuje siłownik stabilizatora w momencie wykrycia odchylenia pojazdu. Cała technologia, ma miedzy innymi na celu utrzymanie stabilności linii wzroku oraz pozycji ciała pasażerów.

Wybór trybów jazdy

Wybór odpowiedniego trybu jazdy, stał się już standardem w modelu Lexus RX. Znajdziemy tu cztery podstawowe ustawienia: Normal, Eco, Sport S i Sport S+. W wersjach pojazdu, które są wyposażone w aktywne zawieszenie AVS, znajdziemy tryb Sport+ oraz tryb Customize. Wymagającym kierowcom umożliwiono swobodny wybór i łączenie różnych ustawień parametrów jazdy RX-a w nowym trybie personalizacji. Możliwości to teraz dziesiątki kombinacji różnych ustawień, które można precyzyjnie dostosować do rodzaju nawierzchni i oczekiwań kierowcy.

Wyświetlacz HUD na przedniej szybie

Aby kierowcy mogli się jeszcze bardziej skoncentrować na drodze, nowy RX został wyposażony w opcjonalny wyświetlacz Heads-Up Display (HUD). Gadżet umieszczony na przedniej szybie, umożliwia monitorowanie szerokiego zakresu informacji wygodnie rozmieszczonych w polu widzenia. Dodatkowo, udostępnia on takie informacje ustawienia systemu audio, prędkość, aktualny bieg czy obroty silnika.

W porównaniu ze stosowanymi wcześniej w pojazdach Lexus RX systemami HUD, nowa wersja wyświetla ograniczenia prędkości i ma wiele nowych ikon. Są to, między innymi, dynamiczny tempomat oraz ostrzegawczy wskaźnik Master Warning, przekazujący ostrzeżenia o wszelkiego rodzaju awaryjnych sytuacjach.

Nowa osłona chłodnicy z motywem „L”

Wszystkie wersje Lexusa RX na rok 2020, z wyjątkiem wersji F-Sport, otrzymały zmodyfikowaną osłonę chłodnicy, która zwraca na siebie swoją uwagę w każdych okolicznościach. Zmieniono lekko kształt wlotu powietrza, a unosząc lekko jego dolną krawędź, sprawiono że wizualnie bardziej pasuje do błotników auta. Projektanci nadali dzięki temu modelowi RX wrażenie muskularności i wdzięku.

Wizualizacja trakcji

Benzynowe odmiany Lexus RX może być wyposażona w napęd na wszystkie koła (AWD), który zapewnia optymalną przyczepność poza utwardzonymi szlakami i na śliskich nawierzchniach. Inżynierowie Lexusa wdrożyli do tego napędu technologię rozdziału momentu obrotowego, o nazwie Situation-Specific Control (kontroli zależnie od sytuacji). 

Dzięki tej technologii, podczas ruszania i przyspieszania na śliskim podłożu, kierowcy mogą skorzystać z przełącznika i maksymalna wartość momentu obrotowego zostanie przesłana na tylne koła, co zapewni lepszą przyczepność. Gdy system rozpozna, że auto porusza się już stabilniej, automatycznie zmniejszy podział momentu obrotowego na tylne koła.

Ośmiobiegowa przekładnia

Ośmiobiegowa, automatyczna skrzynia biegów debiutowała w modelu RX w 2016 roku. Była to pierwsza na świecie tego rodzaju konstrukcja, przeznaczona do pojazdów z silnikiem z przodu i napędem na przednią oś. Nowa przekładnią zapewnia jeszcze większą oszczędność paliwa i lepszą dynamikę, dzięki szerszemu zakresowi przełożeń.

Podczas gdy agresywny styl zmiany przełożeń w niektórych sportowych skrzyniach biegów może się wydawać zbyt gwałtowny, nowa skrzynia w modelu RX korzysta z liniowego zarządzania siłą napędową (Linear Driveforce Management). Pozwala on na wykorzystywanie na każdym biegu maksymalnej wartości momentu obrotowego silnika, poprawiając nie tylko przyspieszenie, ale również ogólne wrażenia z jazdy.

Jan Urbanowicz

Jan Urbanowicz

Kinem jestem zafascynowany niemalże od kołyski, a przygody z nim zaczynałem od starych westernów i musicali z lat pięćdziesiątych. Kocham animacje Disneya, amerykańską popkulturę, "Gwiezdne wojny" i "Powrót do przyszłości". W filmach uwielbiam, że mogę spoglądać na świat z czyjejś perspektywy. Od wielu lat tworzę i współprowadzę podcasty o tematyce filmowej.

News will be here