Lexus TX ma dłuższą historię, niż mogłoby się wydawać. Wspomniałem o tym jesienią 2020 roku, gdy w Urzędzie Patentów i Znaków Towarowych Stanów Zjednoczonych ponownie pojawiły się papiery dotyczące oznaczeń TX 350 i TX 500h. Przedstawiciele Toyota Motor Corporation nie precyzowali co prawda, która marka tę nazwę wykorzysta, ale jest to bardziej niż pewne. Toyota stosuje bowiem inne nazewnictwo, podczas gdy Lexus posiada sporą gamę modeli z X-em w nazwie. Najwidoczniej niemała już obecnie rodzina SUV-ów niebawem się powiększy.

Nowy model powstanie w Indianie

TMMI, Toyota Motor Manufacturing Indiana, Toyota Motor Corporation
Toyota Motor Manufacturing Indiana, fot. Toyota Motor Corporation

Lexus od dawna zapowiada, że jego ofertę czeka spory zastrzyk nowości. Chodzi zarówno o zelektryfikowane wersje obecnych modeli, jak i zupełnie nowe pojazdy. Przed kilkoma dniami przedstawiciele Toyota Motor Corporation ogłosili natomiast inwestycję wartą 803 000 000 dolarów. To dość ciekawy sposób świętowania zbliżającego się powoli dwudziestopięciolecia istnienia Toyota Motor Manufacturing Indiana.

Fabryka już teraz zatrudnia ponad siedem tysięcy osób, będąc największym pracodawcą w regionie. Na przestrzeni lat japoński koncern zainwestował w TMMI ponad sześć i pół miliarda dolarów. Produkowano tam Toyotę Tundrę, a obecnie minivana Siennę oraz SUV-y Highlander i Sequoia. Po doinwestowaniu zakład ma stworzyć kolejnych tysiąc czterysta miejsc pracy. Rozbudowa nie oznacza jednak tylko zwiększenia produkcji, ale przede wszystkim stworzenie linii dla dwóch nowych modeli. Nie jest zaskoczeniem, że jeden z nich będzie Toyotą. Oficjalnie potwierdzono jednak, że drugi to zupełnie nowy, trzyrzędowy SUV Lexusa.

Od ponad dwudziestu lat Toyota jest liderem elektryfikacji, będąc producentem większej liczby tego typu pojazdów niż wszystkie inne marki razem wzięte. Ta inwestycja i nowe modele pozwolą nam kontynuować pracę na rzecz elektryfikacji, rozszerzając ofertę do niemal siedemdziesięciu pozycji. Dzięki temu jeszcze precyzyjniej będziemy odpowiadać na oczekiwania klientów, a przy tym przyspieszymy zmiany idące w kierunku neutralności węglowej.

– Ted Ogawa, CEO Toyota Motor North America

Choć jeszcze nie potwierdzono, że mowa o Lexusie TX, wiele na to wskazuje

Lexus TX, Nat Green, Form Dreams, FormDreams.ca
Fot. Nat Green/FormDreams.ca

Wspomniane przez prezesa Ogawę przyspieszenie ku neutralności węglowej jedynie potwierdza, że nowy SUV będzie oferowany w różnych wersjach napędowych. TX-a zarejestrowano natomiast jako TX 350 oraz hybrydowe TX 500h. Inna sprawa, że model opisano jako trzyrzędowy SUV zaprojektowany z myślą o aktywnej amerykańskiej rodzinie z generacji Y. A ponieważ znak towarowy TX zarejestrowano tylko na terenie Stanów Zjednoczonych, najwidoczniej tylko tam model będzie więc dostępny.

Nie wiadomo, kiedy poznamy więcej szczegółów na temat tego pojazdu. Ostatecznie jego oznaczenie jest zresztą kwestią drugorzędną – wiemy bowiem, że ma to być zupełnie nowy model. A skoro rusza rozbudowa fabryki z myślą o jego produkcji, nowy SUV Lexusa wyjedzie na ulice prędzej niż później.

Damian Halik

Damian Halik

Kulturoholik, level 99. Czas na filmy, książki, komiksy i gry, generowany gdzieś między pracą a codziennymi obowiązkami, zawdzięcza opanowaniu umiejętności zaginania czasoprzestrzeni.