News will be here

Lexus od dobrych kilku lat buduje swój wizerunek w sposób niekonwencjonalny. Marka dokłada wszelkich starań, by każde z jej działań promocyjnych było przemyślane. Nie zdradzano przy tym jednak zbyt wielu szczegółów, odsłaniając zaledwie rąbek tajemnicy na temat ich filozofii pracy. W przypadku ogłoszonego ostatnio projektu możemy więc stać się świadkami sytuacji bez precedensu! Trudno bowiem przypuszczać, by Malcolm Gladwell został przez Japończyków ocenzurowany.

Jak Malcolm Gladwell wysnuł technologiczną opowieść na miarę XXI wieku

Malcolm Gladwell w trakcie promowania swojej szóstej bestsellerowej książki, fot. Bill Wadman
Malcolm Gladwell w trakcie promowania swojej szóstej bestsellerowej książki, fot. Bill Wadman

W Polsce nazwisko autora nie jest szeroko rozpoznawalne, choć kilka z jego książek przełożono na nasz język. Warto jednak wziąć poprawkę na to, że mówimy o byłym dziennikarzu "The Washington Post" i "New Yorkera". Swoje wieloletnie doświadczenie Malcolm Gladwell przed kilkoma laty przełożył jednak na pracę pisarską, ujawniając swoje zainteresowania naukami społecznymi. W tym okresie dał się zresztą poznać jako światły umysł. Doceniono go między innymi umieszczeniem na liście Stu najbardziej wpływowych myślicieli i naukowców magazynu "TIME". W ostatnich latach regularnie uczestniczył on w tworzeniu podcastów i to właśnie w tej formie zamierza teraz opowiedzieć o Lexusie.

Serię zatytułowano "Go and See", a w celu zebrania materiałów Malcolm Gladwell wybrał się do siedziby firmy w Japonii. By dogłębnie poznać sposób, w jaki pracują Japończycy, spędził tam niemal trzy miesiące! W tym czasie ujawniono przed nim skrywane dotąd tajniki marki, włączając w to nawet ściśle tajny tor wyścigowy! Autor miał też okazję przyjrzeć się pracy zarówno kadry kierowniczej, jak i inżynierów Lexusa. A jako że psychologia jest jednym z jego koników, z pewnością zainteresowały go inspirowane ludzkimi zachowaniami elementy, z których marka uczyniła w ostatnich latach swój znak rozpoznawczy.

Grafika promująca podcast "Go and See" Malcolma Gladwella, fot. Pushkin Industries
Grafika promująca podcast "Go and See" Malcolma Gladwella, fot. Pushkin Industries

Pierwsze dwa odcinki "Go and See" są już dostępne w popularnych serwisach dla twórców podcastów. Kolejne będą ukazywać się co tydzień, a każdy z nich ma zgłębiać inną tematykę związaną z tożsamością Lexusa. Ogółem Malcolm Gladwell przygotował sześć odcinków. Opowiedzą one tak o ceremonialnym parzeniu herbaty, jak i projektowaniu dźwięku silników Lexusa, by te wywoływały pożądane przez inżynierów emocje. By wiedzieć więcej, warto śledzić strony autora oraz Pushkin Industries, produkującego podcasty tego autora.

Damian Halik

Damian Halik

Kulturoholik, level 99. Czas na filmy, książki, komiksy i gry, generowany gdzieś między pracą a codziennymi obowiązkami, zawdzięcza opanowaniu umiejętności zaginania czasoprzestrzeni.

News will be here