News will be here
Piękno rękodzieła w nowym Lexusie LS

Lexus LS od zawsze pokonywał wszelkie stylistyczne ograniczenia, łącząc ze sobą nowoczesną technologię i tradycyjne japońskie rzemiosło. Tę estetykę widać jeszcze wyraźniej w nowych modelach marki, gdzie mocno postawiono na zastosowanie rzemiosła mistrzów Takumi. Projektanci zainspirowali się klasyczną japońską koncepcją piękna, która w miarę upływu czasu i zmian środowiskowych ulega transformacji.

Zrodziło się z tego hasło: Czas zaklęty w projektowaniu

Lexus LS 500h, Lexus
Nowy Lexus LS 500h pokryty wyjątkowym lakierem Lunar Silver, fot. Lexus

Jedną z niezwykłych cech nowego modelu LS jest lakier Lunar Silver. Powłoka pokrywająca nadwozie flagowego Lexusa zmienia ton swojej barwy zależnie od pory dnia i kąta, pod którym patrzymy na samochód. Sam efekt jest inny zależnie od tego, czy samochód jest w ruchu, czy też nie. Lakier Lunar Silver uwydatnia wszelkie krzywizny i kąty pojazdu. Dzięki temu subtelna stylistyka modelu nabiera zupełnie innego charakteru.

Odpowiedzialna jest za to foniczna technologia lakierowania, którą udoskonalono na potrzeby tego konkretnego lakieru. Dzięki temu jego powłoka ma grubość zaledwie 1-2 mikrony. Warto przy tym wspomnieć, że standardowy lakier stosowany przy karoserii samochodowej ma grubość około 14 mikronów. Na ten niezwykły efekt wpływają również technika nakładania lakieru oraz nałożenie odpowiednich warstw pokładów. W ten oto sposób uzyskuje się niesamowity blask lakieru Lunar Silver.

Chcieliśmy uchwycić ulotną chwilę, by oddać atmosferę projektu, a typowo japoński zmysł estetyczny ująć w wyrafinowaną formę. Mając to na uwadze, zespół projektantów na motyw, który posłużył do koordynacji stylistyki nadwozia i wnętrza, wybrał wizję odbijającego się w falach światła księżyca.

– Toshio Asahi, główny inżynier odpowiedzialny za model LS

Prawdziwy wydźwięk maksymy Time in Design Lexus LS ujawnia wewnątrz

Rękodzieło, Takumi, Lexus
Tapicerka nowego Lexusa LS 500h, fot. Lexus

Filozofia projektowania, uwypuklona blaskiem lakieru Lunar Silver, objawia się także nową wersją wykończenia wnętrza. Zdobienia Nishijin i Haku na drzwiach są nawiązaniem do szlifowanych kryształów Kiriko i ręcznie plisowanych elementów tapicerskich. Mogliście je spotkać także we wcześniejszych odsłonach modelu LS. To czysta reinterpretacja klasycznego japońskiego rzemiosła.

Przy użyciu tradycyjnej techniki, która była niegdyś wykorzystywana do produkcji tkanin dla japońskiej szlachty, we wnętrzu LS powstały między innymi rozmaite wzory z trójwymiarowym efektem w odcieniach srebra, szarości i czerni. Komponują się one z panelami Haku, które zakrzywione są wokół klamek wewnątrz samochodu.

Rękodzieło, Takumi, Lexus
Wnętrze nowego Lexusa LS 500h, fot. Lexus

Najnowszy Lexus LS może być również wyposażony w wykończenie z laserowo ciętym i wypalanym drewnem – Laser Cut Ach Open Pore. Wykorzystuje się do tego naturalne drewno barwione na czarno, które później jest precyzyjnie nacinane laserowo, by odsłonić fragmenty znajdującego się pod drewnem metalu.

Zarówno nadwozie, jak i wnętrze nowego modelu LS to dzięki tym zabiegom prawdziwe dzieło sztuki. Powłoka lakieru Lunar Silver sprawia, że nie sposób nie obejrzeć się za nim na ulicy. Z kolei niepowtarzalne i wyjątkowe wykończenie wnętrza zachęci każdego do spędzania w nim jak największej ilości czasu.

Jan Urbanowicz

Jan Urbanowicz

Kinem jestem zafascynowany niemalże od kołyski, a przygody z nim zaczynałem od starych westernów i musicali z lat pięćdziesiątych. Kocham animacje Disneya, amerykańską popkulturę, "Gwiezdne wojny" i "Powrót do przyszłości". W filmach uwielbiam, że mogę spoglądać na świat z czyjejś perspektywy. Od wielu lat tworzę i współprowadzę podcasty o tematyce filmowej.

News will be here