News will be here

Przykładem lakieru, który będzie nie tylko przyciągać wzrok, ale też odpowiednio zabezpieczać nadwozie samochodu, jest Lunar Silver. Zastosowano go w najnowszym Lexusie LS. Lakier ten między innymi uwydatnia wszelkie krzywizny i kąty pojazdu, dzięki czemu jego subtelna stylistyka nabiera zupełnie innego charakteru. To jednak niejedyny niesamowicie dopracowany i oryginalny lakier japońskiego producenta.

Lunar Silver, Lexus LS 500h 2021, Lexus Polska
Lakier Lunar Silver na Lexusie LS 500h 2021, fot. Lexus Polska

Lakier Cosmo Silver

Oczywiście nie od razu Rzym zbudowano i prace nad osiągnięciem idealnego efektu trwają od wielu lat. Już w 2003 roku w modelu LS zadebiutował Cosmo Silver. Charakteryzuje go o wiele większy efekt blasku, przez co przypomina czyste aluminium. Tym, co pozwoliło na osiągnięcie tak dopracowanego lakieru, jest zastosowanie płatków aluminium w dokładnym i kontrolowanym rozmiarze. Dodatkowo wszystkie zostały ułożone w zaplanowany sposób, a farbę położono wielowarstwowo, co pozwoliło osiągnąć zamierzony efekt.

Sonic Titanium i Sonic Silver

Inżynierowie Lexusa nie dawali za wygraną. W dalszym ciągu pracowali nad tym, by lakiery były jeszcze lepsze i jeszcze bardziej powalały swoim wyglądem. By to osiągnąć, opracowano soniczny metodę nakładania lakieru i w 2012 zaprezentowano metaliczne lakiery Sonic TitaniumSonic Silver. Nowa technologia wielowarstwowego nakładania lakieru pozwoliła uzyskać inne efekty blasku i cieniowania. Dzięki niej lakier był bardziej skompresowany, a przy tym cieńszy. Auto stawało się ciekawsze i jeszcze bardziej przyciągało wzrok. Jedną z zalet tej technologii jest też skrócenie czasu suszenia. To zaś czyni je bardziej przyjaznymi dla środowiska od tradycyjnie osuszanych lakierów.

Lakier Manganese Lustre

Lakier Manganese Lustre, Lexus LS 500h, Lexus Polska
Lakier Manganese Lustre na Lexusie LS 500h, fot. Lexus Polska

Jak nie trudno się domyślić, kolejna rewolucja w produkcji niezwykłych powłok lakierniczych przyszła z następną generacją Lexusa LS w 2018 roku. W tym przypadku lakier metalowy został połączony z lakierem ciemnoszarym, co miało podkreślić zwężającą się w pewnych miejscach sylwetkę. Przełomem było dopracowanie procesu sonicznego, by pierwotna warstwa o grubości dwunastu mikronów skurczyła się podczas suszenia do czterech mikronów. Dzięki temu otrzymaliśmy niezwykle cienki lakier, dający wrażenie metaliczności i odbicia, a przy tym bardzo odporny na wszelkie uszkodzenia.

Strukturalny błękit

Structural Blue, Lexus LC Convertible, Lexus Polska
Lakier Structural Blue w specjalnej edycji modelu LC Convertible, fot. Lexus Polska

Ostatnim wyróżniającym lakierem od Lexusa jest Structural Blue. To niezwykła powłoka, będąca efektem wieloletniej współpracy specjalistów marki z producentem pigmentów VIAVI Solutions. Inspiracją do jego powstania był opalizujący błękit skrzydeł motyla Morpho. Jak osiągnięto tak piorunujący wygląd błękitu? Wykorzystana farba przyjmuje niemal 100% światła w postaci koloru niebieskiego.

Tym razem przełom nie łączy się jednak z Lexusem LS. Ten lakier zarezerwowano bowiem dla specjalnej edycji Lexusa LC – Structural Blue Edition. Co ciekawe, jest on bardzo skomplikowany w nakładaniu i w żadnym wypadku nie można go porównywać z masowym lakierowaniem pojazdów. W ciągu jednego dnia można polakierować nie więcej niż dwa samochody.

Jak widać, Lexus przykłada ogromną wagę do każdego etapu produkcji swoich samochodów – również ich lakierowania. Marka nie ogranicza się przy tym do samego procesu nakładania koloru. Przede wszystkim opracowuje niezwykłe lakiery, których efekt zachwyci niemal każdego, a przy tym możemy mieć pewność, że będzie to efekt nie do podrobienia.

Jan Urbanowicz

Jan Urbanowicz

Kinem jestem zafascynowany niemalże od kołyski, a przygody z nim zaczynałem od starych westernów i musicali z lat pięćdziesiątych. Kocham animacje Disneya, amerykańską popkulturę, "Gwiezdne wojny" i "Powrót do przyszłości". W filmach uwielbiam, że mogę spoglądać na świat z czyjejś perspektywy. Od wielu lat tworzę i współprowadzę podcasty o tematyce filmowej.

News will be here