News will be here
Kadr z korporacyjnego wideo, które kilka miesięcy temu wzbudziło sporo zamieszania, fot. Tesla

Choć od zapowiedzi przystępnej cenowo Tesli minęło sporo czasu, takowa wciąż nie trafiła na rynek. Okazuje się, że przedsiębiorstwo zarządzane przez Elona Muska ma ostatnio ważniejszy projekt na głowie – pojawia się jednak pytanie, czy nie wyklucza on wizji "elektryka dla ludu".

Według doniesień Tesla przygotowuje się do zbudowania samochodu elektrycznego o wartości 25 000 dolarów, zbudowanego na opracowanej przez firmę platformie inżynieryjnej nowej generacji. Axios donosi, że biograf Elona Muska, Walter Isaacson, szczegółowo opisał plan zbudowania samochodu elektrycznego o wartości 25 000 dolarów wraz z autonomiczną robotaxi, która mogłaby przewozić pasażerów.

Samochód za 25 000 dolarów ma podobno futurystyczny wygląd, podobnie jak długo opóźniany Cybertruck – kanciasty pickup, który Tesla pokazała po raz pierwszy w 2019 roku. Produkcja Cybertrucka prawdopodobnie rozpocznie się w tym roku, a produkcja na dużą skalę rozpocznie się w 2024 roku.

To nie pierwszy raz, kiedy słyszymy o planach Tesli dotyczących samochodu elektrycznego za 25 000 dolarów. Musk obiecał taki w 2018 roku, mówiąc, że będzie to możliwe w ciągu trzech lat. Cel dotyczący tańszego pojazdu elektrycznego potwierdzono ponownie w 2020 r. Obiecano, że Model 3 będzie kosztował 35 000 dolarów, ale przez kilka miesięcy debiutował w tej trudnej do znalezienia cenie, zanim Tesla porzuciła swój pierwotny plan na rzecz nowego, droższego .

Obiecywana od dawna tania Tesla może zadebiutować obok zautomatyzowanego robotaxi

Podobno Musk nalegał na prawdziwie autonomiczną robotaxi zamiast pierwotnego planu samochodu elektrycznego o wartości 25 000 dolarów. Robotoxi zostały zaprojektowane tak, aby zmniejszyć zależność od posiadania samochodu, bez lusterek, pedałów i kierownicy, co sprawiłoby, że samochód za 25 000 dolarów stałby się niepotrzebny. „[Robotaxi] to produkt, dzięki któremu Tesla jest firmą wartą dziesięć bilionów” – powiedział Isaacsonowi. „Ludzie będą mówić o tej chwili za sto lat”.

Inżynierowie Tesli byli sceptycznie nastawieni do projektu, zastanawiając się, czy stworzyć robotaxi z kierownicą, którą można byłoby później zdjąć – obawiając się, że w pełni autonomiczny pojazd (FSD) nie będzie gotowy lub organy regulacyjne nie zatwierdzą takiego samochodu. Po cichym utrzymaniu planu pojazdu elektrycznego o wartości 25 000 dolarów jako osobnego projektu, inżynierowie ostatecznie przekonali Muska, że Tesla może zbudować pojazd masowy – jeden sprzedawany za 25 000 dolarów z kierownicą, a drugi jako robotxi – na „nowej generacji” firmy platforma inżynierska.

Musk na początku tego roku, po obejrzeniu projektu stworzonego przez inżynierów Tesli, zaaprobował pomysł. Inżynierowie zaprezentowali obok siebie robotaxi i pojazd elektryczny o wartości 25 000 dolarów, przy czym podobno oba miały „futurystyczny charakter Cybertrucka”, który pochwalił Musk. „Kiedy któryś z nich pojawi się za rogiem” – powiedział – „ludzie będą myśleć, że widzą coś z przyszłości”.

Rysunki projektowe kompaktowego samochodu elektrycznego zostały pokrótce pokazane w korporacyjnym filmie Tesli na początku tego roku, co skłoniło wielu do spekulacji, że mogą one stanowić część planów Tesli dotyczących samochodu elektrycznego o wartości 25 000 dolarów.

Kiedy więc ten pojazd elektryczny za 25 000 dolarów będzie faktycznie dostępny? W przypadku Tesli nigdy nie jest to pewne, a fragment nadchodzącej biografii Muska autorstwa Isaacsona nie dostarcza żadnych wskazówek co do daty premiery. Najlepsi inżynierowie Tesli pracują w Austin w Teksasie obok szybkiej zautomatyzowanej linii montażowej, próbując masowo budować samochody nowej generacji i robotyxi. Wszystko to jest częścią wysiłków produkcyjnych mających na celu obniżenie kosztów baterii i urzeczywistnienie celu, jakim jest wprowadzenie na rynek masowy Tesli o wartości 25 000 dolarów.

Damian Halik

Damian Halik

Kulturoholik, level 99. Czas na filmy, książki, komiksy i gry, generowany gdzieś między pracą a codziennymi obowiązkami, zawdzięcza opanowaniu umiejętności zaginania czasoprzestrzeni.

News will be here