News will be here

Młodzi adepci sztuki designu jak zwykle z zapartym tchem wyczekiwali drugiej połowy stycznia, by przekonać się o wartości swoich pomysłów. Konkurencja była naprawdę duża – organizatorzy Lexus Design Award 2020 poinformowali, że otrzymali rekordowe 2042 zgłoszenia z siedemdziesięciu dziewięciu krajów. To olbrzymi wzrost względem ubiegłego roku, gdy jury musiało przebrnąć przez ponad 1500 projektów. Nie ma jednak zmiłuj. Zasady są jasne: do finału może wejść tylko sześciu najlepszych designerów.

Finaliści Lexus Design Award 2020 nie zawodzą

https://www.youtube.com/watch?v=9dKUlKvP8HM

Choć to zaledwie ósma edycja, historia wydarzenia pokazuje, że na szczyt nie wdrapują się przypadkowe osoby. Zarówno triumfatorzy poprzednich odsłon konkursu, jak i finaliści, którzy na ostatnim etapie musieli uznać wyższość rywali, odważnie poczynają sobie w świecie designu. Można więc uznać, że i kolejna grupa wyjątkowych umysłów ma szansę, by pójść w ich ślady. Wśród finalistów Lexus Design Award 2020 znaleźli się przedstawiciele Stanów Zjednoczonych, Rosji, Francji, Włoch, Chin, Pakistanu i Kenii. Teraz każdy z nich trafi pod skrzydła liderów – ikon designu – by odebrać nieocenione wskazówki ekspertów, a także otrzyma 3 000 000 jenów (ponad 25 000 $) na stworzenie prototypu. Co najmocniej przykuło uwagę jury?

Tegoroczni finaliści skupili się głównie na dwóch tematach: świadomości i środowisku, które mają coraz większe znaczenie wobec wpływu postępu technologicznego na nasz świat. Ich projekty wykraczają poza formę zadawania sobie pytań i próby udzielenia na nie innowacyjnych odpowiedzi.

– John Maeda, członek jury Lexus Design Award 2020

Jak podkreśla Maeda, jury stanęło przed ogromnym wyzwaniem, ale dzięki zróżnicowanym specjalizacjom w końcu udało się wypracować konsensus. Podczas gdy inni członkowie oceniali różne aspekty designu, jego technologiczne i wizualne strony, on skupiał się choćby na rentowności potencjalnych przedsięwzięć związanych z wprowadzeniem wszystkich tych nowatorskich pomysłów w życie. Efektem jest różnorodne, choć świetnie wpisujące się w motto Anticipate. Innovate. Captivate grono finalistów.

Bio.Scales – Paul i Garrett Sutherlin Santo (Stany Zjednoczone)

Duet projektantów z Los Angeles opracował modułowy system filtrujący powietrze, odpowiadając tym samym na jeden z największych obecnie problemów. Panowie stawiają na równowagę między nowoczesnymi technologiami i naturą, dlatego ich wynalazek wykorzystuje druk 3D, ale bazuje na biopolimerach – zastępując tym samym nieekologiczny plastik. Największą zaletą Bio.Scales zdaje się jednak forma modułowa, pozwalająca na uzyskanie różnych konfiguracji i lepsze dostosowanie urządzenia do konkretnej przestrzeni.

Feltscape – Théophile Peju, Salvatore Cicero (Francja, Włochy – ich siedzibą jest Wielka Brytania)

Włoch i Francuz poznali się na londyńskim Bartlett School of Architecture, gdzie wspólnie eksplorowali możliwości kompozytowych materiałów tekstylnych. Panowie wciąż działają w Wielkiej Brytanii, natomiast Feltscape można uznać za efekt ich długotrwałych poszukiwań. Mówimy o swego rodzaju sztucznej chmurze wykonanej z filcu i tworzywa termoplastycznego. Jej zadaniem jest wychwytywanie hałasu, a dzięki ingerowaniu w akustykę pomieszczeń oraz właściwości oświetleniowe Feltscape może wpływać na poprawę samopoczucia.

Flash Pak – Yaokun Wu (Chiny – studiuje w USA)

Mieszkający obecnie w Stanach Zjednoczonych student z Chin postanowił skupić się na dość wąskiej, a przy tym nietypowej kwestii. Yaokun Wu wychodzi z założenia, że design jest wszędzie, ale tylko to, co przydaje się ludziom, może zapisać się w ich pamięci. Górnolotne motto idzie w parze z jego chęciom pomagania. Jako że warunki atmosferyczne stają się na Ziemi coraz bardziej nieprzewidywalne, a błyskawiczne powodzie zwłaszcza w Azji sieją spustoszenie, Wu postanowił na nowo wymyślić kamizelki ratunkowe. Jego Flash Paki to inteligentne urządzenia, które w razie potrzeby można automatycznie nadmuchać. Dodatkowo wyposażono je w nawigację i oświetlenie LED, ale przede wszystkim – umożliwiono połączenie wielu takich Flash Paków, by grupa osób mogła bezpiecznie przetrwać zagrożenie.

Lick – Irina Samoilova (Rosja)

Irina Samoilova, autorka projektu Lick – finalistka Lexus Design Award 2020 (fot. materiały prasowe)
Irina Samoilova, autorka projektu Lick – finalistka Lexus Design Award 2020 (fot. materiały prasowe)

Na intrygujący pomysł wpadła studentka Moskiewskiego Państwowego Artystyczno-Przemysłowego Uniwersytetu imienia S.G. Stroganowa. Irina Samoilova kształci się w kierunku projektowania mebli, ale jej Lick wybiega poza utarte schematy. Urządzenie rozwiązuje istotny problem osób cierpiących na choroby, które uniemożliwiają dbania o higienę w sposób tradycyjny. Z pomysłu z pewnością ucieszą się także ci, którzy z różnych względów mogą mieć problemy z dostępem do wody i środków czystości. Rosjanka bada tym samym naturalne rozwiązania, wzorując swój wynalazek na zasadach działania kociego języka. Powierzchnia tego niesamowicie skutecznego narzędzia myjącego od lat zastanawiała naukowców.

Open Source Communities – BellTower (Kenia)

BellTower, autorzy projektu Open Source Communities – finaliści Lexus Design Award 2020 (fot. materiały prasowe)
BellTower, autorzy projektu Open Source Communities – finaliści Lexus Design Award 2020 (fot. materiały prasowe)

BellTower to istniejący od 2014 roku start-up, który wierzy w rozwiązywanie problemów przy pomocy technologii open source i zaangażowania społecznego. Jako że pomysłodawcy pochodzą z Kenii, na własne oczy obserwują oni codzienność w krajach rozwijających się. Ich celem jest natomiast opracowanie skutecznego sposobu tworzenia społeczności. W tym celu BellTower zamierza tworzyć trwale połączone sieci domów, stanowiących podwaliny do inteligentnych technologii i zrównoważonych mikrospołeczności przyszłości. W skład kolektywu wchodzą: John Brian Kamau, Joyce Wairimu Gachiri, Ian Githegi Kamau, Esther Wanjiku Kamau i Arvin Booker Kamau.

Pursewit – Aqsa Ajmal (Pakistan)

Postrzegająca design jako narzędzie do rozwiązywania problemów Aqsa Ajmal zaproponowała bardzo nietypowe rozwiązanie. Pursewit zaskakuje przede wszystkim prostotą wykonania i idei – to zresztą słowo-klucz w przypadku projektu Pakistanki. Opracowane przez nią urządzenie to uproszczona do granic możliwości maszyna do szycia. To zaś pozwala na szybkie opanowanie i intuicyjne korzystanie z urządzenia. Mówimy więc o cechach, które przekładają się na aktywizację osób niedowidzących, umożliwiając im powrót do pracy. Wszystko to w formie bardzo eleganckiej, minimalistycznej bryły.

Osoby dostrzeżone przez jury Lexus Design Award 2020 miały już okazję wybrać się do Nowego Jorku, by odbyć konsultacje z mentorami.

Ikony pokroju Joego Douceta, Bethan Gray, Philippe'a Malouina czy Shoheiego Shigematsu gościły w nowojorskim INTERSECT by Lexus, gdzie zorganizowano warsztaty dla finalistów. Teraz mają oni niepowtarzalną okazję, by wcielić cenne porady w życie podczas konstruowania prototypów swoich projektów. Ich jakość oceni jury w składzie: Paola Antonelli, Jeanne Gang, John Maeda, Simon Humphries. Zwycięzcę poznamy oczywiście pod koniec kwietnia podczas 59. edycji Salone del Mobile w Mediolanie. Więcej informacji znajdziecie na stronie LexusDesignAward.com.

Damian Halik

Damian Halik

Kulturoholik, level 99. Czas na filmy, książki, komiksy i gry, generowany gdzieś między pracą a codziennymi obowiązkami, zawdzięcza opanowaniu umiejętności zaginania czasoprzestrzeni.

News will be here