Dziesiąta edycja nagrody, której zdobycie oznacza otwarcie drzwi do designerskiej pierwszej ligi, wciąż jeszcze może być szansą dla was! Nabór nadal trwa, choć pozostało już naprawdę niewiele czasu. Organizatorzy Lexus Design Award 2022 właśnie ujawnili natomiast jedną z tradycyjnych już tajemnic, a więc skład personalny zaangażowanych w tę edycję tuz designu.

Kto wspomoże finalistów Lexus Design Award 2022?

Joe Doucet, Sabine Marcelis, Sam Baron, Yosuke Hayano, Mentorzy, Lexus Design Award 2022, Lexus, Lexus International
Joe Doucet, Sabine Marcelis, Sam Baron i Yosuke Hayano – mentorzy Lexus Design Award 2022, fot. Lexus International

Kolejnym niemalże tradycyjnym aspektem konkursu jest płynne przechodzenie od edycji do edycji. Właśnie dlatego składy jury i mentorów nigdy nie ulegają całkowitej wymianie, a członkowie są zastępowani stopniowo. Z tego powodu po raz kolejny swoją ekspercką wiedzą podzielą się z finalistami Joe Doucet oraz Sabine Marcelis. Jeden z topowych amerykańskich designerów i czołowa niderlandzka projektanta wprowadzą też w temat dwóch nowych kolegów: Sama Barona i Yosukego Hayano.

Sam Baron to jeden z czołowych europejskich projektantów, którego celem od zawsze pozostaje spajanie designu i sztuki za pomocą jego słynnego romantycznego dotyku. Francuz kompletował najważniejsze nagrody światowego designu na długo przed tym, jak Lexus Design Award w ogóle została powołana. Dziś kursuje natomiast między Portugalią a Francją, nieustannie tworząc.

Z kolei Yosuke Hayano jest jednym z głównych architektów w słynnym MAD Architects. Pekiński oddział tej pracowni architektonicznej słynie z futurystycznych, naszpikowanych nowoczesnymi technologiami projektów. Te jednak niezmiennie czerpią z dziedzictwa wschodu i pozostają wierne organicznej, naturalnej formie, wyznaczając trendy we współczesnej architekturze azjatyckiej. Dzięki umiejętności balansowania między środowiskiem, aspektem ludzkim a miejską tkanką może być dla finalistów LDA 2022 prawdziwą skarbnicą wiedzy!

Powoli wkraczamy w decydującą fazę konkursu

Lexus Design Award 2022, Lexus International
Fot. Lexus International

Kryteria oceny nadesłanych projektów niezmiennie powiązane są z trzema głównymi założeniami: przewidywaniem, innowacyjnością i urzekaniem. Wszystko po to, by design zachwycał, ale też odpowiadał na potrzeby świata. Właśnie dlatego trzeba przewidywać rozwiązania problemów, które dopiero majaczą na horyzoncie. Celem konkursu nie jest bowiem nagradzanie wschodzących gwiazd designu, lecz odnajdywanie i promowanie nowych liderów. Młodych i ambitnych osób o otwartych umysłach, które chcą i mają predyspozycje do tego, by projektować nie tylko rzeczy, ale i lepsze jutro.

Nabór do Lexus Design Award 2022 wystartował 13 lipca i potrwa do 10 października. Na początku przyszłego roku poznamy natomiast sześcioro finalistów. Spotkają się oni z mentorami i otrzymają po trzy miliony jenów na stworzenie prototypów swoich pomysłów. Szczegóły, regulamin i formularz zgłoszeniowy znajdziecie na stornie LexusDesignAward.com. Jeśli czujecie, że może to być wasza szansa, ale jeszcze się wahacie, warto się pospieszyć!

Damian Halik

Damian Halik

Kulturoholik, level 99. Czas na filmy, książki, komiksy i gry, generowany gdzieś między pracą a codziennymi obowiązkami, zawdzięcza opanowaniu umiejętności zaginania czasoprzestrzeni.