News will be here

Trzeba przyznać, że sprawy nabrały w ostatnich tygodniach tempa. Jeszcze miesiąc temu nie znaliśmy rozstrzygnięć tegorocznej edycji konkursu, ponieważ pandemia mocno opóźniła proces wyłaniania zwycięzcy. W międzyczasie ruszył nabór do Lexus Design Award 2021; później – niespełna trzy tygodnie temu – poznaliśmy laureatów tegorocznej nagrody LDA, a także pierwszych mentorów kolejnej edycji. Wrzesień się jeszcze nie skończył, a my już znamy nazwiska wszystkich projektantów, którzy wspomogą finalistów podczas styczniowych warsztatów oraz opracowywania przez nich prototypów swoich wizjonerskich projektów, a także nowych członków jury Lexus Design Award 2021. Teraz czekamy już tylko na wyłonienie finałowej szóstki!

Sputniko! ostatnim z mentorów

Sputniko!, Mami Arai
Sputniko!, fot. Mami Arai

Organizatorzy konkursu jak zwykle postanowili budować napięcie. Od jakiegoś czasu znamy już trójkę mentorów, ale to czwarte, budzące zawsze największe emocje nazwisko (właściwie pseudonim artystyczny) ujawniono dopiero teraz. Japońska artystka, kryjąca się pod pseudonimem Sputniko!, to gwarancja świeżości i znacznie bardziej artystycznego podejścia do tematu projektowania. Mimo stosunkowo młodego wieku Japonka od dobrych kilku lat wymieniana jest wśród topowych artystów wizualnych. Jej specjalnością są multimedialne instalacje, często poruszające tematykę etycznych i społecznych aspektów wykorzystywania nowych technologii. Ma też doświadczenie dydaktyczna jako profesor nadzwyczajna w Tokyo University of the Arts. Doskonale sprawdzi się więc jako mentorka dla młodych adeptów sztuki designu, których spotka w styczniu. Sputniko! to też kolejna debiutantka w grupie mentorów – obok Mariam Kamary i Sabine Marcelis. Po raz kolejny w rolę tę wcieli się natomiast Joe Doucet. Więcej o mentorach LDA 2021 przeczytacie tutaj.

Jury Lexus Design Award 2021 jak zwykle robi wrażenie

Dong Gong, Greg Lynn, członkowie jury Lexus Design Award 2021
Dong Gong i Greg Lynn – nowi członkowie jury Lexus Design Award 2021

Trudno powiedzieć, który skład jest bardziej znamienity – grupa mentorów czy jury konkursu. Od ustanowienia nagrody organizatorzy co rok zapraszają do współpracy jednostki wybitne, wyróżniające się, wyznaczające trendy we współczesnym designie. Do Paoli Antonelli (MoMA) – stałej członki jury Lexus Design Award, oraz Simona Humphriesa – szefa designu Toyoty i Lexusa, dołączyli w tym roku Dong Gong oraz Greg Lynn. Dwaj światowej sławy architekci dołożą wszelkich starań, by dokonać odpowiedniego wyboru i spośród zgłoszeń wybrać najlepszy pomysł.

Pierwszy wnosi do składu jury mieszankę artystycznych aspiracji i akademickiego dyskursu; drugi – olbrzymie doświadczenie i fascynację nowymi technologiami. Dong Gong to wielokrotnie nagradzany architekt, ale też artysta – uczestnik między innymi weneckiego Biennale. Wielokrotnie występował w roli mówcy – czy to w Chinach (Tsinghua University), Stanach Zjednoczonych (University of Illinois), Szwajcarii (Swiss Federal Institute of Technology) czy Francji (Société Française des Architectes). Greg Lynn niczym nie ustępuje chińskiemu koledze po fachu – także wielokrotnie nagradzano jego projekty. Ba, podczas jednego z weneckich Biennale wygrał nawet Złotego Lwa. Obecnie wykłada na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles, a jego fascynacją jest wykorzystywanie nowoczesnych technologii w projektowaniu.

Jeśli uważasz, że twoje pomysły mogą zmieniać świat, koniecznie zgłoś się do konkursu. Masz jeszcze czas – nabór do kolejnej edycji potrwa do 11 października. By wyróżnić się wśród tysięcy zgłoszeń, których z roku na rok jest coraz więcej, trzeba pochwalić się wyjątkową pomysłowością. To jednak szansa, by z przytupem wkroczyć na salony designerskiego światka.

Lexus Design Award 2021
Fot. Lexus Design Award 2021

W pierwszej fazie jury Lexus Design Award 2021 wybierze najciekawsze koncepcje – niezależnie od tego, jak wiele napłynie zgłoszeń, dalej przejdzie jedynie sześć projektów. Ich autorzy otrzymają niezapomnianą lekcję projektowania oraz po trzy miliony jenów na rozwój prototypów. To już drugi etap, który rozpocznie się od styczniowych warsztatów w nowojorskim INTERSECT by Lexus i potrwa do końca marca. W kwietniu natomiast, o ile sytuacja epidemiczna na świecie się ustabilizuje, finaliści pokażą swoje projekty podczas Salone del Mobile w Mediolanie. Wtedy też poznamy zwycięzcę Lexus Design Award 2021. Więcej informacji znajdziecie tutaj.

Damian Halik

Damian Halik

Kulturoholik, level 99. Czas na filmy, książki, komiksy i gry, generowany gdzieś między pracą a codziennymi obowiązkami, zawdzięcza opanowaniu umiejętności zaginania czasoprzestrzeni.

News will be here