News will be here

Ostatnich kilkanaście miesięcy nie pozostanie bez wpływu na nasze życia. To, jak zwirtualizowała się nasza rzeczywistość; jak z dnia na dzień przeszliśmy do funkcjonowania w trybie zdalnym; pokazało nam wiele alternatywnych ścieżek, których istnienia często nie byliśmy nawet świadomi. Dotychczasowy balans między życiem a pracą czy światem rzeczywistym a wirtualnym został zaburzony. Nowa sytuacja zmusiła nas do zmiany utartych schematów i pewnych – wcześniej naturalnych – zachowań. Zmieniające się priorytety oraz definiowanie nowych celów nie musi jednak być złe. "The Art of Feeling More" to swoista roadmapa do przekucia tych doświadczeń w lepsze jutro.

Chcemy czuć więcej

The Art of Feeling More, Raport, Lexus
Fot. Lexus

Człowiek zawsze chce więcej – wspomniane zburzenie balansu i nagła zmiana środowiska, w jakim żyjemy, pokazały nam jednak, że nie zawsze więcej znaczy lepiej. Ludzie odcięci od świata poczuli, że do szczęścia nie brakuje im nowych gadżetów, lecz najprostszych uczuć czy obecności drugiego człowieka. Mimo ogromu strat, jakie przyniosła pandemia, nauczyliśmy się więc czegoś nowego – czegoś o nas samych. Zmieniliśmy dzięki temu postrzeganie otaczającego nas świata i życiowe priorytety. Lexus sprawdził natomiast, co te zmiany mogą oznaczać dla naszych dalszych losów.

"The Art of Feeling More" to raport przygotowany przez analityków z Worth Global Style Network. Mający ponad dwadzieścia lat doświadczenia w prognozowaniu trendów specjaliści WGSN przeanalizowali zmiany, jakie zaszły w naszych życiach na skutek pandemii i pokusili się o wskazanie ich dalekosiężnych skutków. Szeroko pojęte odczuwanie stało się jednym z nich. Chcemy czuć więcej i mocniej – raport pokazuje, jak ważne stały się dla nas codzienne doznania. Od prostych, porannych rytuałów, poprzez rozwój pasji i zainteresowań, aż po odważniejsze próby kulinarne czy wreszcie natężenie kontaktów z rodziną i przyjaciółmi.

Wszystkie te dążenia – od oczywistych (nadrabianie zaległości towarzyskich) po nietypowe (np. zwiększone zainteresowanie kursami tańca) – są efektem kilkunastomiesięcznej deprywacji sensorycznej. Siedząc w domach, znacząco ograniczyliśmy otrzymywanie bodźców, które aktywizowały nasze zmysły. Teraz po prostu próbujemy ten stracony czas nadrobić. Najczęściej jest to jednak nadrabianie rzeczy, o których braku nie mielibyśmy pojęcia, gdyby nie pandemia. Tak oto na skutek niedoboru bodźców dostrzegliśmy nasze najskrytsze pragnienia – i w końcu przeszliśmy do ich zaspokajania.

"The Art of Feeling More" rodzi ciekawe wnioski

The Art of Feeling More, Raport, Lexus NX, Lexus
Nowy Lexus NX, fot. Lexus

Zmiany, jakie zaszły w myśleniu ludzi dotkniętych przez pandemię, mają pośredni lub bezpośredni wpływ na naprawdę wiele czynników. Dotyczą choćby naszych wyborów wakacyjnych – ponad 60% ankietowanych deklaruje, że zamierza unikać zatłoczonych miejsc. To trend tyleż ciekawy, że po ostatnich wydarzeniach erę turystyki kosmicznej możemy już chyba oficjalnie uznać za otwartą. Do roku 2030 ta branża ma osiągnąć wartość około 2,5 miliarda euro – pytanie, czy ceny staną się na tyle atrakcyjne, by wykorzystać alienacyjny trend.

Inna sprawa to rzecz tak przyziemna, jak miejsce do życia. Co prawda w kolejnej dekadzie ludzkość prawdopodobnie podejmie próby kolonizacji Marsa, ale tu – na Ziemi – także dojdzie do wielu zmian. Pandemia pokazała, że miasta – mimo oferowanych na co dzień wygód – w momencie zagrożenia stają się betonową pułapką. Dane szacunkowe mówią, że miasta będą się wyludniać, w ciągu trzydziestu lat tracąc nawet 1/4 mieszkańców. Dla ich włodarzy nowym priorytetem będzie więc przeprojektowanie dzielnic tak, by te były bardziej przyjazne i przekonywały do pozostania w mieście.

Po co Lexusowi taki raport?

Floriane de Lassée, Daniel W. Fletcher, Benedetta Parodi, Oleg Ivenko
Od lewej: Floriane de Lassée, Daniel W. Fletcher, Benedetta Parodi i Oleg Ivenko

Oczywiście po to, by jeszcze dokładniej przewidywać oczekiwania swoich klientów i odpowiadać na nie w możliwie jak najlepszy sposób. Publikacja raportu "The Art of Feeling More" towarzyszyła premierze nowego Lexus NX, stanowiącego swoisty początek nowej ery w dziejach firmy. Jego intuicyjny system oraz osiągi mają przynajmniej po części odpowiadać na ujawnione przez pandemię oczekiwania, które stawiają klienci przyszłości.

Poza nawiązaniem współpracy z analizującymi trendy specjalistami z WGSN Lexus zaprosił do skonkludowania raportu także tak zwanych Tastemakerów. Wśród nich znaleźli się: paryska fotograficzka Floriane de Lassée; brytyjski projektant Daniel W. Fletcher; włoska dziennikarka i ekspertka kulinarna Benedetta Parodi oraz ukraiński tancerz baletowy Oleg Ivenko. Każde z nich przemyślało, co wnioski płynące z raportu mogą oznaczać dla nich samych i reprezentowanych przez nich dziedzin.

Efekty kilkumiesięcznych prac nad raportem "The Art of Feeling More" znajdziecie tutaj.

Damian Halik

Damian Halik

Kulturoholik, level 99. Czas na filmy, książki, komiksy i gry, generowany gdzieś między pracą a codziennymi obowiązkami, zawdzięcza opanowaniu umiejętności zaginania czasoprzestrzeni.

News will be here