News will be here
"Ręce na kierownicy, oczy patrzą na drogę" – wnętrze Lexusa według koncepcji Tazuna

Słowo Tazuna pochodzi od japońskiego sposobu panowania nad wierzchowcem za pomocą lejców. To specjalna metoda, która pozwala na stworzenie wyjątkowej więzi między wytrawnym jeźdźcem a koniem. Zwierzę odczytuje komendy za pomocą drobnych, acz bardzo precyzyjnych ruchów. Odzwierciedleniem tej pozytywnej relacji jest nowy kokpit zaprojektowany przez Lexusa.

Harmonia kształtów i niebywała precyzja

Lexus NX, Lexus
Nowy Lexus NX, w którym debiutuje wnętrze zgodne z koncepcją Tazuna, fot. Lexus

Koncepcja Tazuna pomaga kierowcy skupić się tylko i wyłącznie na prowadzeniu samochodu. Projektanci i inżynierowie Lexusa tak zaprojektowali wnętrze, by harmonijnie połączyć ze sobą wszystkie elementy – od pozycji za kierownicą, poprzez ułożenie ekranów multimedialnych, aż po sposób przekazywania kluczowych informacje w trakcie jazdy.

Zdefiniowaliśmy na nowo pojęcie idealnej przestrzeni w kokpicie, który traktujemy jako narzędzie połączenia kierowcy z pojazdem. Naszym celem był kokpit, który umożliwia bliższy, bardziej intuicyjny kontakt z samochodem i pozwala na jeszcze wierniejsze panowanie nad pojazdem.

– wyjaśnia Takeaki Kato, główny inżynier modelu NX

Lexus wielokrotnie już powtarzał: skupiamy się na człowieku, nie tylko na designerskiej formie. W nowym NX-ie uwagę zwracają wyjątkowe detale. Cały projekt według koncepcji Tazuna łączy drzwi, wskaźniki oraz konsolę centralną w jeden kokpit. Dzięki temu kierowca ma prosty i intuicyjny dostęp do informacji w trakcie prowadzenia luksusowego SUV-a.

Multimedialne informacje w zasięgu oka i ręki

Lexus NX, Minimalistyczny wyświetlacz, Tablica rozdzielcza
Minimalistyczna tablica rozdzielcza w nowym NX-ie, fot. Lexus

Kierowca w trakcie jazdy czerpie najważniejsze informacje ze wskaźników i wyświetlacza wielofunkcyjnego na tablicy rozdzielczej, a także wyświetlacza HUD (Head-up Display). W nowym NX-ie jest teraz znacznie mniej przełączników, które mogłyby rozproszyć uwagę kierowcy, a wszystko, co potrzebne, znajduje się bliżej ręki.

Wystarczy zaledwie jeden ruch, by włączyć np. światła czy sprawdzić ustawienia auta. Ogromną zaletą są z pewnością przełączniki dotykowe — teraz nie trzeba już patrzeć w dół na kierownicę, aby znaleźć interesujące tryby. Wystarczy kilka kliknięć na dotykowym panelu, aby potrzebne informacje pojawiły się na przedniej szybie lub na tablicy rozdzielczej.

Mistrzowie rzemiosła Takumi zadbali o komfort kierowcy

Tazuna, Kokpit, Deska rozdzielcza, Projekt wnętrza, Lexus NX, Lexus
Deska rozdzielcza nowego Lexusa NX, fot. Lexus

Lexus NX zachęca, by rozsiąść się wygodnie na specjalnie uformowanym fotelu kierowcy. Poczucie kontroli nad samochodem wzmacniają dopasowane kształty kierownicy, dźwigni zmiany biegów oraz pedałów. Tym, co zachwyca we wnętrzu luksusowego modelu, jest dbałość także o detale. Mistrzowie rzemiosła zadbali o to, by oparcie fotela nie przeszkadzało w obsłudze klimatyzacji, a nowa kierownica zapewniała idealny chwyt. Dźwignia zmiany biegów również jest teraz bardziej nachylona pod optymalnym kątem.

Duży szacunek do producenta japońskich samochodów wzbudza też fakt, że Lexus zadbał o zdrowie kręgosłupa kierowcy. Układ kokpitu stworzonego w myśl koncepcji Tazuna można łatwo dostosować za pomocą elektrycznej regulacji fotela czy kolumny kierownicy. Zbadano również odległość od ramion do palców dużej grupy testowej, by zapewnić maksymalną kontrolę nad autem bez zakłócania optymalnej postawy kierowcy.

Lexus NX to z pewnością nie ostatni model, który będzie wykorzystywał tę koncepcję projektowania wnętrz. Wszak producent cały czas zapowiada, że najważniejszy jest człowiek. W najbliższym czasie zapewne możemy się więc spodziewać kolejnych samochodów, które będą zorientowane nie tylko na doskonałe, bezkonkurencyjne osiągi, ale także nad odczucia kierowcy.

Tazuna, Kokpit, Deska rozdzielcza, Projekt wnętrza, Lexus NX, Lexus
Wnętrze nowego Lexusa NX, które zaprojektowano zgodnie z koncepcją Tazuna, fot. Lexus
News will be here