Pierwsza połowa minionego roku nie wyglądała obiecująco. W porównaniu z tym samym okresem roku 2019 sprzedaż aut Lexusa spadła o 16%. Było to oczywiście spowodowane rozwijającą się pandemią. Od lipca sytuacja zaczęła się jednak poprawiać. Wprowadzenie rozmaitych rozwiązań sprzedaży wirtualnej sprawiło, że wyniki poszybowały w górę. Ostatecznie w drugiej połowie 2020 roku zanotowano dwuprocentowy wzrost względem tego samego okresu poprzedniego roku.

Jakie modele cieszyły się największym powodzeniem w 2020 roku?

Lexus RX 450h (2020), Najlepsza hybryda klasy premium, DrivingElectric, Lexus
Lexus RX 450h (2020) – najlepsza hybryda klasy premium według DrivingElectric, fot. Lexus

To był bardzo dobry rok dla Lexusa – zwłaszcza jeśli chodzi o dywersyfikację sprzedaży. Można zakładać, że najchętniej kupowane były modele z rodziny SUV-ów i częściowo jest to prawda. Ich łączna sprzedaż wyniosła w ubiegłym roku 57 833 egzemplarzy, co stanowi 81% wszystkich samochodów dostarczonych przez Lexusa europejskim klientom.

Dużą popularnością niezmiennie cieszył się model RX. Jest on dostępny w gamie Lexusa od ponad dwudziestu lat i klienci chętnie wybierają właśnie tego SUV-a. To jednak niejedyny uwielbiany Lexus w 2020. Z powodzeniem sprzedawana była również najnowsza generacja modela ES oraz sportowe coupé LC. W przypadku tego ostatniego bardzo duży wpływ na wyniki sprzedaży miała premiera modelu w wersji Convertible.

Lexus LC 500 Convertible (fot. materiały prasowe)
Lexus LC 500 Convertible, fot. Lexus

W minionym roku miała również miejsce premiera Lexusa UX 300e, czyli pierwsze w pełni elektrycznego modelu Lexusa. On także spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem. Zainteresowanie było tak duże, że nakład zaplanowany na 2020 rok się wyprzedał. Produkcja na rok bieżący została w związku z tym zwiększona, a auto ma też trafić na kolejne rynki. 2021 będzie ciekawy również pod znakiem Lexusa LS, którego najnowsza wersja trafiła do sprzedaży pod koniec ubiegłego roku.

Chcę wyrazić moją głęboką wdzięczność każdemu z naszych klientów na całym świecie, a także wszystkim pracownikom naszych zespołów w działach sprzedaży, produkcji i projektowania. Dziękuję także wszystkim tym, którzy starają się jak najlepiej wypełniać swoje obowiązki pomimo trudności.

– Koji Sato, prezydent Lexus International

Sprzedaż Lexusa wzrosła także w Polsce

Lexus UX 300e, fot. materiały prasowe
Lexus UX 300e, fot. Lexus

Ogólnoświatowy sukces sprzedażowy to nie jedyna rzecz, którą może pochwalić się Lexus. Kiedy przyjrzymy się sytuacji marki na rynku polskim, wzrosty są jeszcze wyraźniejsze. Pomimo ciężkiej sytuacji, z którą musiała zmierzyć się cała branża, Lexus Polska w 2020 roku dostarczył klientom 4 632 samochody. To siedemnastoprocentowy wzrost względem poprzedniego roku, a przy tym najwyższy wynik w historii marki na polskim rynku.

W tym roku Lexus nadal będzie rozwijać swoją ofertę, by odpowiedzieć na różnorodne potrzeby i style życia swoich klientów. Wiosną zaprezentujemy nową wizję naszej marki oraz nowy samochód koncepcyjny, które zilustrują nasze zamiary na przyszłość i będą stanowiły zapowiedź nowej generacji samochodów Lexusa. [...] Jednocześnie będziemy nadal realizować naszą misję, by dostarczać naszym klientom samochody przewyższające ich oczekiwania.

– Koji Sato, prezydent Lexus International

Na tym sukcesy marki się nie kończą

Lexus LS 500h, Lexus
Lexus LS 500h z rocznika 2021, fot. Lexus

Poza samymi wzrostami sprzedażowymi w 2020 Lexus otworzył w Polsce trzy nowe salony: Lexus TrójmiastoLexus Warszawa Radość i Lexus Kraków Zakopiańska. Dzięki temu marka ma jeszcze więcej możliwości w dotarciu do swoich potencjalnych klientów oraz w utrzymaniu relacji z dotychczasowymi. Bardzo ważnym elementem sukcesów było otwarcie wspomnianego wcześniej Internetowego Salonu Lexusa. Zainteresowani zakupem mogli za jego pośrednictwem obejrzeć modele w formie wirtualnej. Następnie wybrane auta dostarczano im pod sam dom w celu odbycia jazdy testowej. Doceniono to m.in. w Wielkim Teście Salonów magazynu "Auto Świat".

Powyższe wyniki udowadniają więc, że Lexus z roku na rok jest coraz bardziej doceniany przez klientów. Potwierdzają oni tym samym legendarną niezawodność tych samochodów. Wiele osób decyduje się na nie również ze względów ekonomicznych. Auta Lexusa niewiele tracą bowiem na wartości, będąc niejako inwestycją na przyszłość. Dostępność każdego modelu w opcji z napędem hybrydowym – czym nie może się pochwalić żadna inna marka – sprawia natomiast, że wybór Lexusa ma charakter nie tylko ekonomiczny, ale i ekologiczny.

Jan Urbanowicz

Jan Urbanowicz

Kinem jestem zafascynowany niemalże od kołyski, a przygody z nim zaczynałem od starych westernów i musicali z lat pięćdziesiątych. Kocham animacje Disneya, amerykańską popkulturę, "Gwiezdne wojny" i "Powrót do przyszłości". W filmach uwielbiam, że mogę spoglądać na świat z czyjejś perspektywy. Od wielu lat tworzę i współprowadzę podcasty o tematyce filmowej.