News will be here

Sneakersy i gaming zdają się fenami XXI wieku. Kolekcjonowanie butów, dotąd w niewybrednych żartach przypisywane kobietom, stało się domeną mężczyzn; z kolei rozrywka dla dzieci coraz częściej oferuje doznania mocniejsze niż kino, mimo upływu lat utrzymując uwagę tych, którzy wychowywali się na klasyce pokroju "Mario Bros.", i stale przyciągając nowe pokolenia graczy. Firma RTFKT natomiast dumnie łączy te dwa światy. Choć istnieje zaledwie od roku, weszła na rynek z przytupem. Współpracuje z licznym, międzynarodowym gronem projektantów i wyróżnia się futurystycznym designem. Zresztą, bardziej niż mianem marki modowej należałoby ich nazwać kolektywem kreatywnym. Ich domeną jest bowiem produkcja niepowtarzalnych sneakersów, najczęściej inspirowanych właśnie gamingiem. Jak się jednak okazuje – nie tylko.

Jak przerobić Lexusa IS 350 F 2021 na buty?

Lexus IS 350 F 2021, Lexus
Lexus IS 350 2021, fot. Lexus

Już pierwszy rzut oka na te buty podpowiada, czym inspirowali się ich twórcy. Nawiązania motoryzacyjne, jak przypominająca oponę podeszwa, są dość łatwe do wyłapania, ale nienachalne. Inne detale konkretyzują jednak, o jaki model chodzi – stopniowo, nie zaś krzycząc na lewo i prawo: "Patrzcie – buty inspirowane IS-em!". Wprawne oko dostrzeże choćby nosek przypominający charakterystyczną osłonę chłodnicy Lexusa. Nietypowy element wieńczący zapiętek bez wątpienia skojarzy się natomiast ze spoilerem. Ten wydrukowany w 3D detal przypomina wizualnie włókno węglowe. To odwołanie do skrzydła montowanego na tylnej klapie IS-a w pakiecie Dynamic Handling.

Ciekawych odniesień nie zabrakło także na cholewce. Dominuje tu jasnoniebieski materiał, nawiązujący do nowego lakieru w ofercie Lexusa o nazwie Grecian Water. Boki zdobią natomiast wstawki z czarnej skóry NuLuxe z szarymi przeszyciami – jak w IS-ie, ale też srebrna smuga, przypominająca charakterystyczne przednie reflektory tego modelu. Na koniec dodano natomiast oznaczenia rozwiewające wszelkie wątpliwości co do inspiracji RTFKT. U szczytu cholewki znajdziemy symbol serii F, na najwyższym rzepie logotyp Lexusa, natomiast na zapiętku tłoczenie IS 350.

Projektowanie, RTFKT, Lexus
Proces projektowania butów przez RTFKT, fot. Lexus

Współpraca Lexusa i RTFKT może zaskakiwać, ale przecież to nie pierwszy tego typu projekt. Pamiętacie jeszcze o butach Normana Walsha, które inspirowane były modelem CT? Jeśli natomiast spojrzymy na kierunek, w jakim zmierza marka, wszystko staje się jasne. Nowe wcielenie kultowego sedana o sportowej duszy promowane jest jako samochód dla młodych osób, które wiedzą, czego chcą od życia. Ma przy tym być uniwersalny i wspierać różnorodne pasje, co sugerowała towarzysząca jego pojawieniu się kampania reklamowa "All in".

Sneakersy, RTFKT, Lexus IS 350 F 2021, Lexus
Jedyne w swoim rodzaju sneakersy RTFKT inspirowane Lexusem IS 350 F 2021, fot. Lexus

Nie tak dawno przecież jeden z egzemplarzy nowego IS-a przerobiono na idealny samochód dla graczy. Teraz z kolei kuszeni są sneakerheadzi. Kto następny? Odpowiedź na to pytanie przyniesie zapewne czas. Kończąc temat butów od RTFKT, trzeba niestety przejść też do smutnej części newsa. Zawiedzeni będą zwłaszcza najwięksi fani sneakersów i kolekcjonerzy. Buty powstałe we współpracy Lexusa z RTFKT są bowiem jedynym takim egzemplarzem. Nie wiadomo, jaki będzie ich los – najpewniej kiedyś trafią na aukcję. Na pocieszenie pozostaje nam natomiast trzyodcinkowy serial dokumentujący proces projektowania i tworzenia tego wyjątkowego obuwia. Znajdziecie je na portalu Complex.com (odcinki: 1, 2, 3).

Damian Halik

Damian Halik

Kulturoholik, level 99. Czas na filmy, książki, komiksy i gry, generowany gdzieś między pracą a codziennymi obowiązkami, zawdzięcza opanowaniu umiejętności zaginania czasoprzestrzeni.

News will be here