News will be here

Zabierając się za projekt nowego samochodu, pracownicy Lexusa pamiętają o wspomnianych priorytetach, ale to nie wszystkie wymagania. Można by stwierdzić, że każdy nowy model marki ma po prostu stać się najpiękniejszym przedstawicielem swojej klasy. Doskonałym przykładem jest zjawiskowy Lexus LC Convertible, który tylko pozornie był dla projektantów prostym wyzwaniem. Bo czy grzebanie przy bryle niemal idealnej i wprowadzanie w niej choćby kosmetycznych zmian może być proste? Zadanie było trudne – w końcu LC to flagowe coupé marki, które na przestrzeni lat zdobył dziesiątki nagród za swój design. Projektując kabriolet, trzeba więc było dołożyć wszelkich starań, by nowa funkcjonalność nie wpłynęła na linię, ani tym bardziej na osiągi. W efekcie otrzymaliśmy wyjątkowo stylowy samochód.

Piękno w nowej odsłonie

Od zjawiskowego coupé po wyjątkowy kabriolet (fot. materiały prasowe)
Od zjawiskowego coupé po wyjątkowy kabriolet (fot. materiały prasowe)

Wyrafinowana stylistyka i elementy, które sprawiały, że Lexus LC przyciąga spojrzenia, nie mogły paść ofiarą zmian. Projektanci modelu kabrio musieli zwrócić na to szczególną uwagę, jednocześnie oferując świeże spojrzenie na model. Szczególnie dużo pracy wymagało więc zaprojektowanie składanego dachu, który zachowywałby charakter standardowego LC, nie tracąc powabu w żadnej z konfiguracji.

Choć modeli kabrioletów jest wiele, tylko niektóre z nich to stylowe, eleganckie auta zarówno z otwartym, jak i zamkniętym dachem. Zdarza się, że gdy dach jest podniesiony, krawędzie jego nierównej powierzchni sprawiają wrażenie niedopracowanych. Dlatego włożyliśmy maksimum wysiłku w stworzenie w projekcie dachu LC Convertible tak samo pięknej linii, jak w wersji coupé.

– Tadao Mori, główny projektant modelu LC Convertible

Zdecydowano się na miękki, materiałowy dach, przykładając dużo uwagi do jego konstrukcji. Lekkość, jaką oferuje to rozwiązanie, nie mogła sprawić, że rozwiązanie będzie wyglądać "tanio". Zdecydowano więc, że stelaż pozostanie ukryty, a napięcie materiału będzie tak duże, by w każdej pozycji zachować idealną gładkość powierzchni. Przesunięcie ku tyłowi punktu, w którym dach łączy się z tylną częścią samochodu, zaowocowało natomiast osiągnięciem linii nadwozia typu fastback przy rozłożonym dachu.

LC Convertible to kabriolet, jakiego nie było

Zaawansowana konstrukcja stelażu dachowego to klucz do sukcesu modelu LC Convertible (fot. materiały prasowe)
Zaawansowana konstrukcja stelażu dachowego to klucz do sukcesu modelu LC Convertible (fot. materiały prasowe)

Dość charakterystycznym i niepożądanym efektem złożonego dach w przypadku większości kabrioletów jest "płaska", nieapetyczna bryła. Zdając sobie z tego sprawę, Lexus postawił na ciekawy design i spójne elementy, które ten "rasowy defekt" niwelują. Mowa choćby o nisko osadzonej osłonie składanego dachu i kontynuujących linię zagłówków dodatkowych owiewkach. To też dodało bryle dynamiki, ale nie przyćmiło elegancji, którą w LC Convertible starano się jeszcze mocniej podkreślić względem coupé.

Jednym z najważniejszych elementów każdego kabrioletu jest wnętrze, które przecież tak często się eksponuje. Eleganckie wykończenie i wysokiej jakości materiały to jedno, ale najważniejsza zdaje się tu spójność z nadwoziem. Swoista harmonia, bez której wszystko mogłoby spalić na panewce. A ponieważ mówimy o wyjątkowym samochodzie i charakterystycznej bryle, nie można było postawić na półśrodki. Odważna stylistyka, która w wielu przypadkach okazałaby się pstrokacizną, tutaj stanowi serce sportowego coupé, którym zachwycamy się od lat.

Rzut oka na wnętrze, które podkreśla sportowy charakter, ale i elegancję modelu (fot. materiały prasowe)
Rzut oka na wnętrze, które podkreśla sportowy charakter, ale i elegancję modelu (fot. materiały prasowe)
Damian Halik

Damian Halik

Kulturoholik, level 99. Czas na filmy, książki, komiksy i gry, generowany gdzieś między pracą a codziennymi obowiązkami, zawdzięcza opanowaniu umiejętności zaginania czasoprzestrzeni.

News will be here