Bez względu na to, gdzie i kiedy jedziemy, podczas naszej podróży może wydarzyć się praktycznie wszystko. Czy to będzie środek dnia, noc, miasto lub droga wzdłuż lasu – wiele potencjalnych zagrożeń jest niezależnych od nas. Właśnie dlatego tak ważne jest, by ich ryzyko możliwie jak najbardziej minimalizować. Sposobów jest wiele. Tym, na co mamy wpływ, jest oczywiście stopień naszej koncentracji. Osiągniemy ją poprzez odpowiedni wypoczynek przed podróżą, zapewnienie sobie dobrej widoczności czy dostosowanie prędkości jazdy do panujących warunków na drodze i – to bardzo ważne – naszych umiejętności. Czy takie działania jednak wystarczą, by zapewnić nam bezpieczeństwo?

Częściowo na pewno tak, ale nie bez powodu mówi się, że na drodze wszystko może się wydarzyć. Z pomocą kierowcom przychodzą więc producenci samochodów, którzy wykorzystują nowoczesne technologie do opracowania rozmaitych systemów i układów wspomagające bezpieczeństwo. Możemy mieć pewność, że tego typu udogodnienia znajdziemy w modelach marki Lexus. Są one wyposażone w odpowiednie rozwiązania, dzięki którym nasza podróż będzie jeszcze bezpieczniejsza. Tak jak ma to miejsce w najnowszym Lexusie LS.

Zobacz lepiej

Oświetlenie drogi, bezpieczeństwo, Lexus LS
Działanie systemu BladeScan, fot. Lexus

Pierwszą i prawdopodobnie najważniejszą rzeczą, która wpływa na nasze bezpieczeństwo w samochodzie, wcale nie są dobre hamulce, pasy bezpieczeństwa czy też system utrzymania pasa ruchu. Nic nam po nich, jeśli nie będziemy mieć dobrej widoczności i nie zdążymy w porę dostrzec zagrożenia na drodze. Dlatego tak ważne jest odpowiednie oświetlenie pojazdu – zarówno byśmy my wszystko dobrze widzieli, jak i byśmy my byli widoczni. Za dnia jest to oczywiście mniej problematyczne, ale podczas jazdy nocnej i w pogorszonych warunkach pogodowych musimy mieć pewność, że wszystko przed nami zostało odpowiednio doświetlone.

W nowym modelu LS zastosowano adaptacyjne światła drogowe BladeScan – znamy je już dobrze np. z modelu RX. Technologia ta pozwala znacznie zwiększyć zasięg przednich reflektorów. Dzięki czemu możemy wcześniej i łatwiej dostrzec zarówno inne pojazdy, pieszych, jak i znaki drogowe. Obszar jest też lepiej oświetlany niż w przypadku konwencjonalnego oświetlenia LED.

Kamera cofania, Lexus LS
Cyfrowe lusterko wsteczne, fot. Lexus

Równie ważne jest jednak to, co widzimy za pojazdem. Właśnie dlatego w nowym Lexusie LS najdziemy cyfrowe lusterko wsteczne z kolorowym wyświetlaczem. Wyświetla ono obraz z kamery zamontowanej z tyłu auta, dzięki czemu w kuferku nie mamy standardowych rozproszeń, takich jak zagłówki czy pasażerowie siedzący na tylnych fotelach. Obraz jest także zoptymalizowany pod kątem widoczności przy złych warunkach pogodowych i jazdy nocą.

Zobacz więcej

Bezpieczeństwo, Asystent parkowania, skanowanie otoczenia, Lexus LS
System Panoramic View Monitor zwiększa nasze bezpieczeństwo, monitorując otoczenie, fot. Lexus

Pamiętajmy, że niebezpieczeństwa nie grożą nam tylko podczas jazdy z dużą prędkością. W mieście najwięcej wypadków z udziałem innych uczestników ruchu stanowią stłuczki podczas jazdy i manewrów z niskimi prędkościami. Bardzo łatwo o nie np. podczas parkowania na ciasnym parkingu lub przy wyjeżdżaniu tyłem z wąskiej uliczki. Przydatna w takich przypadkach może się okazać panoramiczna kamera 360 stopni (Panoramic View Monitor). Za jej pomocną kontrolujemy nasze otoczenie i położenie pojazdu dzięki widokowi z lotu ptaka. W LS-ie wspomaga ją dodatkowo system Parking Support Brake, który wykrywa przeszkody wokół samochodu (także nadjeżdżające z tyłu pojazdy czy pieszych) i w przypadku ryzyka kolizji zatrzyma pojazd.

Parkuj szybciej

Lexus LS, Asystent parkowania, LSS+
Asystent parkowania, fot. Lexus

Skoro już jesteśmy przy temacie poruszania się na parkingach, to każdy z nas chciałby zawsze szybko i bezproblemowo zapakować na, z trudem znalezionym, wolnym miejscu. Oczywiście nie zawsze mamy dużo przestrzeni i aby stanąć dobrze oraz wygodnie, musimy się nieźle na manewrować i nakręcić kierownicą. Nierzadko skutkuje to zdenerwowaniem, zmęczeniem, a co za tym idzie, wzrostem ryzyka podczas późniejszej jazdy. Dlatego warto by nasz samochód miał zaawansowanego asystenta parkowania, który wykona za nas większość pracy. Lexus przy jego tworzeniu przeanalizował tysiące wzorców parkowania, przewidując najczęstsze odległości, kąty i prędkości przy wykonywaniu tego typu manewrów.

System nie tylko wykona niezbędne obliczenia, dostosuje prędkość do panujących warunków, ale zrobi to zarówno przy oznakowanych, jak i nieoznakowanych miejscach parkingowych. Do nas należy jedynie zatrzymanie się przy wolnej przestrzeni i wciśnięcie guzika – Lexus LS zrobi całą resztę. Dodatkowo może on przechowywać w pamięci informacje na temat regularnie wykorzystywanych miejsc postojowych, np. pod domem czy w pracy. To pierwsze takie rozwiązanie w całym segmencie samochodów luksusowych.

Jan Urbanowicz

Jan Urbanowicz

Kinem jestem zafascynowany niemalże od kołyski, a przygody z nim zaczynałem od starych westernów i musicali z lat pięćdziesiątych. Kocham animacje Disneya, amerykańską popkulturę, "Gwiezdne wojny" i "Powrót do przyszłości". W filmach uwielbiam, że mogę spoglądać na świat z czyjejś perspektywy. Od wielu lat tworzę i współprowadzę podcasty o tematyce filmowej.