Miejski styl jazdy znacząco różni się od tego, jak poruszamy się po drogach szybkiego ruchu. Związane jest to nie tylko z osiąganymi prędkościami, ale przede wszystkim z dynamiką i zmiennym naciskiem na pedał przyspieszenia. Aby kierowca mógł jeszcze lepiej odczuć moment obrotowy systemu napędowego, jednocześnie zachowując płynniejszą i cichszą pracę silnika, Lexus udoskonalił napęd Multi Stage Hybrid System w nowym modelu LS 500h. Zwiększono także udział silnika elektrycznego w generowaniu mocy, która jest potrzebna do napędzenia samochodu przy niższych obciążeniach.

Dokładana analiza

Multi Stage Hybrid System, Lexus LS 500h, Lexus
Multi Stage Hybrid System w Lexusie LS 500h, fot. Lexus

Aby zmiany i udoskonalenia były jak najlepsze dla użytkowników, przeprowadzono oczywiście wnikliwe badania. Zbadano wiele wariantów przyspieszenia, jakie stosują miliony kierowców na całym świecie. Jakie były wyniki tych analiz? Wykazano, że kierowcy korzystają jedynie z pięćdziesięcioprocentowego otwarcia przepustnicy, przez około 90% czasu jazdy. Co za tym idzie, przyspieszenia, jakie otrzymują, są nie większe niż 0.3 G. Postanowiono więc popracować nad bardziej efektywnym wykorzystaniu momentu napędowego, który dostarczany jest przy niższych prędkościach przez silnik elektryczny. Skutkiem tego będzie szybsze dostarczenie mocy i zwiększenie reakcji auta nawet przy lżejszym wciśnięciu pedału.

Większy udział silnika elektrycznego

Lexus LS 500h, Lexus
Lexus LS 500h, fot. Lexus

Układ hybrydowy w modelach Lexusa to nie tylko silnik elektryczny, który ma wspomagać ruszanie pojazdu lub zastępować silnik spalinowy przy niskich prędkościach. To przede wszystkim wspomaganie tego drugiego, co wpływa na poprawienie właściwości jezdnych i doznań z jazdy. Tak właśnie jest w przypadku usprawnionej dynamiki nowego LS 500h.

Inżynierowie marki rozszerzyli zakres pracy wysokonapięciowego akumulatora trakcyjnego, co zmniejszyło różnicę siły napędowej przed i po zmianie biegów oraz zapewniło jeszcze płynniejsze przyspieszanie. Dzięki temu moment obrotowy zwiększa się o dodatkowe 170 Nm podczas jazdy z prędkością 20 km/h. Te zmiany sprawiły, że silnik benzynowy jest mniej obciążony i może pracować na niższych obrotach (o około 500 obr./min podczas przyspieszania od 0 do 100 km/h), co skutkuje mniejszym spalaniem paliwa.

Zauważalne zmiany

Multi Stage Hybrid System, Lexus
Multi Stage Hybrid System, fot. Lexus

Cyfry, analizy i wyliczenia – to nie są rzeczy, które mogą interesować zwykłego kierowcę, dla którego najważniejsza jest komfortowa jazda jego Lexusem LS 500h. Co w takim razie może on zauważyć po wprowadzonych zmianach? Przede wszystkim przyspieszenie następuje płynniej i ciszej, oddając dynamiczny charakter samochodu. Jazda miejska stanie się dzięki temu bardziej komfortowa. Cichsza jest również praca całego układu napędowego. Poza powyższymi zmianami wszystko pozostaje niezmienne, gdyż udoskonalenia nie zostały wprowadzone kosztem innych cech Multi Stage Hybrid System. W dalszym ciągu całkowita moc auta to 359 KM, a jego przyspieszenie od 0 do 100 km/h zajmuje 5,5 sekundy.

Jan Urbanowicz

Jan Urbanowicz

Kinem jestem zafascynowany niemalże od kołyski, a przygody z nim zaczynałem od starych westernów i musicali z lat pięćdziesiątych. Kocham animacje Disneya, amerykańską popkulturę, "Gwiezdne wojny" i "Powrót do przyszłości". W filmach uwielbiam, że mogę spoglądać na świat z czyjejś perspektywy. Od wielu lat tworzę i współprowadzę podcasty o tematyce filmowej.