Z uwagi na to, że w klasie GTD to właśnie kanadyjska ekipa jest jednym z faworytów do sprinterskiego mistrzostwa, ostatnie zawody były dla zespołu szczególnie ważne. Po pierwsze – to otwarcie sprinterskiego sezonu w ramach WeatherTech SportsCar Championship. Nie było więc mowy o stracie punktów, tym bardziej że konkurencja jest wyjątkowo mocna. Po drugie – to zawody na Mid-Ohio. Lexusy RC F GT3 – zwłaszcza ten z numerem 14 – zawsze radzą sobie tam dobrze. Nie inaczej było w ten weekend, gdzie już podczas kwalifikacji Czternastka dała pokaz siły. Niestety podczas wyścigu nie wszystko potoczyły się po myśli zespołu.

Walkę o mistrzostwo sprinterów czas zacząć

Mid-Ohio, Lexus RC F GT3, WeatherTech SportsCar Championship, IMSA
Fot. IMSA

Sprinterskie mistrzostwo w 2020 roku wiele mówi o możliwościach i celach zespołu Vasser Sullivan. Wyniki z ubiegłego sezonu pokazują, jak mocna jest ta ekipa, ale też nakładają na jej zawodników olbrzymią presję. Mid-Ohio otwierające cykl krótkodystansowy w ramach IMSA WeatherTech SportsCar Championship to jednak miejsce, do którego Jack Hawksworth i spółka wracają szczególnie chętnie. Świetnie czują ten tor, co pokazały już kwalifikacje – choć Aaron Telitz nawet po zdobyciu pole position nie był w pełni ukontentowany.

Tor nieco się zmienił od porannego treningu do popołudniowych kwalifikacji. Musiałem zastanowić się, czego samochód potrzebuje; dlaczego opony osiągały optymalną formę dłużej, niż oczekiwaliśmy. Zwykle wcześniej wykręcamy najszybszy czas, więc trochę dziwne, że udało nam się to dopiero na ostatnim okrążeniu. Cieszę się jednak, że mimo wszystko zdobyliśmy pole position.

– Aaron Telitz, jeden z kierowców Lexusa RC F GT3 #14 zespołu Vasser Sullivan

Ważny jest tu przede wszystkim kontekst – Telitz doskonale bowiem wiedział, że dla niego i Hawkswortha wyścig ma szczególne znaczenie. Mieli bowiem szansę trzeci rok z rzędu triumfować na Mid-Ohio. Te plany oczywiście chciała zmienić konkurencja. Prawdopodobnie najgroźniejszymi przeciwnikami kanadyjskiego zespołu są w tym sezonie kierowcy Wright Motorsports. Patrick Long jest głodny zwycięstw, ale na Mid-Ohio jego Porsche 911 GT3R nie spisało się najlepiej, ostatecznie nie dojeżdżając do mety. Zresztą, już w trakcie kwalifikacji szansę na sukces znacząco zmniejszył drugi z kierowców bolidu #16. Ryan Hardwick osiągnął dopiero jedenasty czas.

Dobry występ ekipy Vasser Sullivan – nawet mimo problemów

Aaron Telitz, Vasser Sullivan, Lexus RC F GT3, GTD GT Daytona, Mid-Ohio 2021, IMSA
Aaron Telitz (Vasser Sullivan/Lexus RC F GT3 #14) po zdobyciu pole position klasy GTD na Mid-Ohio 2021, fot. IMSA

Rezultaty ostatnich zawodów WeatherTech SportsCar Championship potwierdziły dwie rzeczy: stawka w klasie GTD jest najbardziej zróżnicowana, zapewniając zaciętą walkę o punkty; a Lexusy zespołu Vasser Sullivan doskonale radzą sobie na Mid-Ohio. Nie zawsze można jednak zgarnąć pełną pulę. Mając na uwadze zarówno dążenie kanadyjskiej ekipy do utrzymania tytułu sprinterskich mistrzów, jak i aspiracje Wright Motorsports, ostatnie wyniki możemy natomiast uznać za dość przewrotne.

Jak gdyby w myśl powiedzenia gdzie dwóch się bije, tam trzeci korzysta, zwycięstwo w klasie GTD na Mid-Ohio przypadło Billowi Auberlenowi i Robby'emu Foleyowi z Turner Motorsport. Vasser Sullivan zajął drugie miejsce – choć i tu nie zabrakło zwrotu akcji. Na podium stanęli bowiem Zach Veach i Frankie Montecalvo, a więc kierowcy Lexusa RC F GT3 #12. Z kolei jadąca po rekord Czternastka, podobnie jak jej rywale z zespołu Wrighta, wypadła z rywalizacji przez usterkę. Ciekawostką jest, że to jedyne bolidy GTD, które nie ukończyły zawodów. Ironia losu.

Kolejny wyścig w ramach IMSA WeatherTech SportsCar Championship odbędzie się za dwadzieścia cztery dni. W weekend 11-12 czerwca kierowcy będą się ścigać w Detroit Grand Prix.

Damian Halik

Damian Halik

Kulturoholik, level 99. Czas na filmy, książki, komiksy i gry, generowany gdzieś między pracą a codziennymi obowiązkami, zawdzięcza opanowaniu umiejętności zaginania czasoprzestrzeni.