Stęsknieni za pianistycznymi popisami melomani muszą być wniebowzięci! 2 października o 20:00 zainaugurowany zostanie XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina, na który musieliśmy czekać wyjątkowo długo. Od 1955 roku jedno z najbardziej prestiżowych wydarzeń muzycznych na świecie rozgrywano dokładnie co pięć lat. Niestety w ubiegłym roku z powodu pandemii realizacja tego przedsięwzięcia okazała się niemożliwa. Dłużej trwała jedynie przerwa między III a IV edycją – przedzieliła je II wojna światowa.

Najważniejsza z kulturalnych wizytówek Polski powraca jednak silniejsza. Do XVIII edycji zgłosiła się rekordowa liczba ponad pięciuset kandydatów. Lipcowe kwalifikacje obejrzano natomiast przeszło cztery miliony razy, co stanowi niemal połowę widowni całej poprzedniej edycji. Dzięki transmisjom internetowym Konkurs Chopinowski dociera do najdalszych zakątków świata. To niezmiernie istotne. Po triumfie Cho Seong-jina z 2015 roku miłość do Chopina jeszcze mocniej zapłonęła bowiem w krajach Dalekiego Wschodu. Ostatecznie w konkursie wystąpi osiemdziesięciu siedmiu pianistów (siedemdziesiąt osiem osób wyłonionych przez jury oraz dziewięcioro laureatów innych konkursów pianistycznych) – w tym szesnaścioro Polaków.

Młodzi wykonawcy przystępujący do rywalizacji w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina podejmują niezwykle trudną próbę skonkretyzowania w autorskich interpretacjach nieuchwytnego ideału Chopinowskiej muzyki – przez wielu doświadczonych wirtuozów zaliczanej do najbardziej wymagających, jakie kiedykolwiek skomponowano – a zarazem próbę zmierzenia się z legendą laureatów dotychczasowych konkursów.

– dr Artur Szklener, dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina

Chopinomania ogarnęła Azję

https://www.youtube.com/watch?v=614oSsDS734
XVII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina, finały – koncert Cho Seong-jina

Po wygranej Cho Seong-jina w poprzedniej edycji sprzedaż płyt z muzyką poważną wzrosła w Korei Południowej o przeszło czterysta procent. Ponad połowa uczestników XVIII Konkursu Chopinowskiego pochodzi natomiast z Azji. Aż dwadzieścia dwie osoby przyleciały do Warszawy prosto z Chin, ale i Japończycy nie mogą narzekać na swoje przedstawicielstwo. Z czternastoma pianistami są trzecią – po Chińczykach i Polakach – najliczniej reprezentowaną nacją. Zwłaszcza oni mogą jednak poczuć się w Polsce jak w domu.

Niezmiennie od dwunastu lat Narodowy Instytut Fryderyka Chopina współpracuje bowiem z Lexusem. Japońska marka jest jednym partnerów organizatorów konkursu i dostarcza flotę swoich limuzyn do dyspozycji artystów. Młodzi pianiści mogą więc poczuć się na równi choćby z gwiazdami światowej kinematografii, które z limuzyn Lexusa korzystają między innymi podczas MFF w Wenecji. Doskonale wygłuszone, bezpieczne i komfortowe wnętrza bez wątpienia pomogą im w skupieniu się przed występami, które mogą być ich przepustką do międzynarodowej kariery.

XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina czas zacząć!

https://www.youtube.com/watch?v=n_g98MYaPG4

Pierwszy z czterech etapów zmagań konkursowych rozpocznie się 3 października o 10:00 i potrwa do 7 października do 21:00. Siedemnastoosobowe jury złożone z wybitnych przedstawicieli światowej pianistyki (Dmitri Alexeev, Sa Chen, Dang Thai Son, Akiko Ebi, Philippe Giusiano, Nelson Goerner, Adam Harasiewicz, Krzysztof Jabłoński, Kevin Kenner, Arthur Moreira-Lima, Janusz Olejniczak, Piotr Paleczny, Ewa Pobłocka, Katarzyna Popowa-Zydroń, John Rink, Wojciech Świtała i Dina Yoffe) po każdym z etapów będzie odrzucać około połowy kandydatów.

Codzienne zmagania podzielone będą na dwie sesje – poranną (od 10:00 do 14:30) oraz wieczorną (od 17:00 do 21:00). Pełny harmonogram znajdziecie tutaj. 17 października czeka nas natomiast chwila zadumy – między III etapem a finałem odbędą się uroczystości związane ze sto siedemdziesiątą drugą rocznicą śmierci Fryderyka Chopina. Wyniki – tradycyjnie na schodach foyer Filharmonii Narodowej – zostaną ogłoszone w nocy z 20 na 21 października. Oficjalne wręczanie nagród i pierwszy koncert laureatów odbędzie się natomiast 21 października o 19:00 w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej.

Przesłuchania konkursowe można oglądać zarówno w telewizji, jak i w internecie oraz na smartfonach. Znajdziecie je na stronie Chopin2020.pl oraz youtube'owym kanale Chopin Institute, a także w aplikacji mobilnej Chopin Competition (Android/iOS). Posiadacze telewizorów marki Samsung mogą również skorzystać z aplikacji Smart TV. Tradycyjnie transmisje przeprowadzi natomiast TVP Kultura.

Damian Halik

Damian Halik

Kulturoholik, level 99. Czas na filmy, książki, komiksy i gry, generowany gdzieś między pracą a codziennymi obowiązkami, zawdzięcza opanowaniu umiejętności zaginania czasoprzestrzeni.