News will be here
Znamy finalistów Lexus Design Award 2022 – projekty, które zadbają o lepsze jutro

Lexus Design Award to konkurs, którego misją jest wspieranie i promowanie młodych talentów. W tym roku jury już po raz dziesiąty szuka obiecujących projektantów i daje im możliwość zaprezentowania swoich pomysłów globalnej społeczności miłośników designu. Oczywiście tegoroczni laureaci zostali docenieni za oryginalne podejście do tworzenia rozwiązań, które mają się przyczynić do budowania lepszego jutra. Wszystkie prace konkursowe są także zgodne z mottem: Przewidywanie, Innowacja, Urzekanie.

Chitofoam

Twórczynie: Charlotte Böhning (USA/Niemcy) i Mary Lempres (USA/Norwegia), USA

Chitofoam, Charlotte Bohning, Mary Lampres, Lexus Design Award 2022, Lexus
Projekt Chitofoam w finale konkursu Lexus Design Award 2022, fot. Lexus

Wśród prawie dwóch tysięcy projektów Lexus wyłonił sześciu zdolnych twórców. Pierwszym wyróżnionym projektem jest Chitofoam, czyli badanie wykorzystujące odpady z pianki polisterynowej jako pokarm dla larw mącznika. Autorki, Charlotte Bohning oraz Mary Lampres, na co dzień studiują na studiach magisterskich Wzornictwa Przemysłowego w Instytucie Pratt. Koleżanki z roku stwierdziły w ramach swojego projektu, że wspomniane larwy mącznika mogą bezpiecznie trawić polistyren.

Hammock Wheelchair

Twórcy: Wondaleaf (Alex Wong, Reuben Tang, Louis Tang, Wong Ping Ming, John Tang, Lau Yien Yien i Sii How Sing), Malezja

Hammock Wheelchair, Wondaleaf , LDA2022, Lexus
Projekt Hammock Wheelchair w finale konkursu Lexus Design Award 2022, fot. Lexus

Kolejny projekt wyróżniony w ramach Lexus Design Award 2022 to połączenie cech wózka inwalidzkiego, widłowego oraz hamaka. Twórcy z Malezji – grupa Wondaleaf – uważają, że będzie on stanowić dużą pomoc w opiece nad chorymi i niepełnosprawnymi. Hammock Wheelchair pozwoli opiekunom przenieść pacjenta bez konieczności ręcznego podnoszenia. Specjalny wózek jest wyposażony w tkaninę z osłonami tunelowymi, które pełnią funkcję palety. Członkowie zespołu Wondaleaf na co dzień zajmują się innowacjami w zakresie urządzeń medycznych.

Ina Vibe

Twórcy: Team Dunamis (Obasogie Okpamen, Obasogie Osasumwen, Anastacia Amadi, Uwague Aizeyosabo i Omolehin Emmanuel), Nigeria

Ina Vibe, Team Dunamis, Lexus Design Award 2022, Lexus
Projekt Ina Vibe w finale konkursu Lexus Design Award 2022, fot. Lexus

Nigerijski Team Dunamis opracował lekką, przenośną kuchenkę zasilaną gazem z generatorem termoelektrycznym. Generator wykorzystuje energię cieplną do wytwarzania czystej energii elektrycznej. Zespół odpowiedzialny za ten projekt pasjonuje się tworzeniem systemów energetycznych, które mogą poprawić jakość życia w Afryce. Ina Vibe umożliwia przy tym zarówno gotowanie, jak i ładowanie urządzeń przenośnych w zdrowy sposób.

Rewind

Twórca: Poh Yun Ru, Singapur

Rewind, Poh Yun Ru, LDA 2022, Lexus
Projekt Rewind w finale konkursu Lexus Design Award 2022, fot. Lexus

Kolejnym nagrodzonym pomysłem jest Rewind, czyli narzędzie do śledzenia ruchu. Twórcą tego narzędzia jest Poh Yun Ru z Singapuru, który chciał zaprojektować rozwiązanie dla seniorów z demencją. Narzędzie Rewind odtwarza znane gesty, potem wyzwala wspomnienia w formie dźwiękowo-wizualnej informacji zwrotnej.

Sound Eclipse

Twórcy: Kristil & Shamina (Kristina Loginova i Shamil Sahabiev), Rosja

Sound Eclipse, Kristil & Shamina, Kristina Loginova, Shamil Sahabiev, Lexus Design Award 2022, Lexus
Projekt Sound Eclipse w finale konkursu Lexus Design Award 2022, fot. Lexus

Kristina Loginova i Shamil Sahabiev z Rosji stworzyli natomiast Sound Eclipse, który zapewnia ciszę w pomieszczeniu. Urządzenie należy zamontować przy uchylonych oknach, aby mogło wychwycić hałas za pomocą mikrofonu. Głośniki urządzenia będą emitować fale dźwiękowe o podobnej, ale odwrotnej amplitudzie jak oryginalny hałas. W wyniku tego procesu fale łączą się i znoszą nawzajem. Shamil pracuje jako projektant przemysłowy i wiele swoich pomysłów wnosił do gier wideo oraz VR. Razem z Kristiną, menadżerką produktu, chcą tworzyć rozwiązania, które przybliżą przyszłość społeczeństwu.

Tacomotive

Twórca: Kou Mikuni, Japonia

Tacomotive, Kou Mikuni, Lexus Design Award 2022, Lexus
Projekt Sound Eclipse w finale konkursu Lexus Design Award 2022, fot. Lexus

Ostatnim finalistą Lexus Design Award 2022 jest natomiast Kou Mikuni z Japonii, który stworzył projekt analogowej gry Tacomotive. Twórca pomysłu zauważył, że faktura papieru zmienia się wraz z wycinaniem wzorów. Gra wykorzystująca ten efekt ma zaś pomagać dzieciom z problemami ze wzrokiem i słuchem. Pomysł w innowacyjny sposób może wspierać ich edukację, ale też uczyć naturalnej komunikacji poprzez eksplorację dotykową. Mikuni aktualnie studiuje inżynierię mechaniczną na Uniwersytecie Tokijskim.

Lexus wspiera potencjał w kształtowaniu lepszej przyszłości

Udział w międzynarodowym, prestiżowym konkursie Lexus Design Award to oczywiście szansa dla twórców młodego pokolenia z całego świata. Wyróżnieni przez jury konkursowe zagoszczą w ogólnoświatowych mediach branżowych, ale przede wszystkim zyskają możliwość poznania przedstawicieli świata designu i rozwoju swoich karier.

Jak co roku finaliści konkursu w styczniu wzięli udział w warsztatach z cenionymi mentorami – Samem Baronem, Joe Doucetem, Sabine Marcelis oraz Yosuke Hayano. Otrzymali od nich profesjonalne wskazówki, które pomogą im ocenić potencjał pomysłów, a także skutecznie wcielić je w życie. Przez najbliższe trzy miesiące będą natomiast dopracowywać swoje prototypy.

Wiosną jury (Paola Antonelli, Anupama Kundoo, Bruce Mau, Simon Humphries) wybierze zwycięzcę Grand Prix na podstawie prezentacji laureatów, które pokażą, jak ich pomysły realnie mogą kreować lepsze jutro. Dodatkową nagrodą dla finalistów będzie natomiast możliwość uczestniczenia w indywidualnych konsultacjach z jurorami, które pomogą im w rozwijaniu dalszych ścieżek kariery.

Jestem pod wrażeniem wrażliwości twórców na rzeczywiste problemy, z jakimi borykają się osoby z niepełnosprawnościami oraz wyzwania stojące przed społeczeństwem, takie jak zrównoważone współistnienie z naturą. Proces mentoringu zoptymalizuje wpływ projektów finalistów na rzeczywistość. Bardzo podobała mi się praca z tak różnorodnymi członkami jury i to, jak wiele nas łączy. Różne perspektywy uzupełniały się, bo były zgodne co do podstawowych wartości.

– Anupama Kundoo, jurorka Lexus Design Award 2022

News will be here