Wypasiony telefon za pół ceny? Nokia zaskakuje nas coraz przyjemniej

Nokia 8.1
Żyjemy w dziwnych czasach, w których za sztandarowy telefon czołowego producenta należy zapłacić ponad 4 tys. zł. Nokia idzie inną, ciekawą drogą. Telefon 8.1 nieznacznie ustępuje konkurencji możliwościami, a znacząco ceną.

Czytając o najnowszych iPhone’ach, Samsungach Galaxy czy HuaweiachPro może nas ogarniać głównie smutek. Telefony tych producentów znacząco podrożały, przynajmniej te modele z najwyższej półki. Mają oni w ofercie również i tańsze, rozsądniej wycenione urządzenia – choć niejednokrotnie oznacza to pójście na kompromis w ich funkcjonalności.

Nokia 8.1, która właśnie wkracza na polski rynek, z pewnością nie jest najlepiej wyposażonym telefonem na rynku. Ustępstwa na jakie poszedł jego producent wydają się jednak bardzo logiczne, nieznacznie tylko umniejszając faktyczną wartość telefonu. To nadal świetny sprzęt, a jego premierowa cena jest wyjątkowo zachęcająca.

Co potrafi nowiutka Nokia 8.1?

Nokia 8.1

Telefon wyposażony jest w duży, 6,18-calowy wyświetlacz LCD, pracujący w wysokiej rozdzielczości 2280 x 1080 pikseli. Za jego wydajność odpowiada procesor Snapdragon 710, któremu towarzyszy 4 GB RAM. Co to oznacza w praktyce? Ano to, że tylko najbardziej wymagające gry i zestawy aplikacji wprawią ten telefon w zadyszkę. Przytłaczająca większość programów powinna działać bez jakichkolwiek spadków w płynności.

Na dane otrzymujemy aż 64 GB pamięci masowej, którą dodatkowo za relatywnie niewielkie pieniądze możemy rozszerzyć przy pomocy karty microSD. Za wykonywanie ładnych selfików odpowiada 20-megapikselowy(f/2.0) aparat. Telefon obsługuje też funkcję szybkiego ładowania a zarządza nim system Android One w najnowszej wersji Pie.

Gwoździem programu jest aparat.

Zazwyczaj w tańszych telefonach montowane są niższej klasy aparaty, by zachęcić nas do wyłożenia dodatkowej gotówki na droższy model.Tymczasem Nokia 8.1 w tej kwestii raczej na niczym nie oszczędza. Telefon może się pochwalić podwójnym aparatem z optyką Zeissa z systemem stabilizacji obrazu. Pozwoli on na nagrywanie atrakcyjnych wizualnie filmów w rozdzielczości 4K i wykonywanie zdjęć z efektem rozmycia tła.

Nokia 8.1

Cena? Na debiut 1999 zł, a jak uczy doświadczenie, ta pokilku bądź kilkunastu tygodniach od premiery powinna być zauważalnie niższa. A jakby tego było mało, najnowsza Nokia – przynajmniej naszym zdaniem –prezentuje się atrakcyjnie wizualnie, niczym model ze zdecydowanie wyższejpółki cenowej.

Autor artykułu
More from Maciej Gajewski

Dyson wykorzystał najnowsze zdobycze techniki do swojej prostownicy do włosów

Czy zapłacisz za prostownicę równowartość 500$? Dyson uważa, że tak – i...
Czytaj wiecej