Wypasiony telefon za pół ceny? Nokia zaskakuje nas coraz przyjemniej

Nokia 8.1
Żyjemy w dziwnych czasach, w których za sztandarowy telefon czołowego producenta należy zapłacić ponad 4 tys. zł. Nokia idzie inną, ciekawą drogą. Telefon 8.1 nieznacznie ustępuje konkurencji możliwościami, a znacząco ceną.

Czytając o najnowszych iPhone’ach, Samsungach Galaxy czy HuaweiachPro może nas ogarniać głównie smutek. Telefony tych producentów znacząco podrożały, przynajmniej te modele z najwyższej półki. Mają oni w ofercie również i tańsze, rozsądniej wycenione urządzenia – choć niejednokrotnie oznacza to pójście na kompromis w ich funkcjonalności.

Nokia 8.1, która właśnie wkracza na polski rynek, z pewnością nie jest najlepiej wyposażonym telefonem na rynku. Ustępstwa na jakie poszedł jego producent wydają się jednak bardzo logiczne, nieznacznie tylko umniejszając faktyczną wartość telefonu. To nadal świetny sprzęt, a jego premierowa cena jest wyjątkowo zachęcająca.

Co potrafi nowiutka Nokia 8.1?

Nokia 8.1

Telefon wyposażony jest w duży, 6,18-calowy wyświetlacz LCD, pracujący w wysokiej rozdzielczości 2280 x 1080 pikseli. Za jego wydajność odpowiada procesor Snapdragon 710, któremu towarzyszy 4 GB RAM. Co to oznacza w praktyce? Ano to, że tylko najbardziej wymagające gry i zestawy aplikacji wprawią ten telefon w zadyszkę. Przytłaczająca większość programów powinna działać bez jakichkolwiek spadków w płynności.

Na dane otrzymujemy aż 64 GB pamięci masowej, którą dodatkowo za relatywnie niewielkie pieniądze możemy rozszerzyć przy pomocy karty microSD. Za wykonywanie ładnych selfików odpowiada 20-megapikselowy(f/2.0) aparat. Telefon obsługuje też funkcję szybkiego ładowania a zarządza nim system Android One w najnowszej wersji Pie.

Gwoździem programu jest aparat.

Zazwyczaj w tańszych telefonach montowane są niższej klasy aparaty, by zachęcić nas do wyłożenia dodatkowej gotówki na droższy model.Tymczasem Nokia 8.1 w tej kwestii raczej na niczym nie oszczędza. Telefon może się pochwalić podwójnym aparatem z optyką Zeissa z systemem stabilizacji obrazu. Pozwoli on na nagrywanie atrakcyjnych wizualnie filmów w rozdzielczości 4K i wykonywanie zdjęć z efektem rozmycia tła.

Nokia 8.1

Cena? Na debiut 1999 zł, a jak uczy doświadczenie, ta pokilku bądź kilkunastu tygodniach od premiery powinna być zauważalnie niższa. A jakby tego było mało, najnowsza Nokia – przynajmniej naszym zdaniem –prezentuje się atrakcyjnie wizualnie, niczym model ze zdecydowanie wyższejpółki cenowej.

Autor artykułu
More from Maciej Gajewski

Samsung Galaxy A80 z obracanym aparatem. Bez kompromisów przy selfikach

Aparat do autoportretów zazwyczaj wykonuje zdjęcia w znacznie niższej jakości niż ten...
Czytaj wiecej